Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Witold - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Witek, Wituś
Znaczenie : ten, który wiedzie lud
Planeta : Księżyc i Merkury
Znane : Witold Dębicki, Witold Gombrowicz, Witold Lutosławski, Witold Pyrkosz, Witold Sobociński
Imieniny : 15 czerwca, 12 października, 12 listopada

Historia imienia

Imię Witold po litewsku brzmi Vytautas i znaczy „ten, który wiedzie lud” – czyli wojsko. Widać więc, że imię to było przeznaczone dla wodzów i książąt. Nosił je wielki książę litewski, kuzyn króla Władysława Jagiełły, który wsławił się w bitwie pod Grunwaldem. Na obrazie Jana Matejki przedstawiającym to wydarzenie widzimy jego postać w samym środku bitewnej sceny.

Znaczenie imienia Witold

Ten, który wiedzie lud

Numerologia imienia Witold

Liczba imienia równa się SIEDEM i wskazuje na rozbudzone zainteresowania, ciekawość świata i intelektualny niepokój. Nie darmo siódemka jest liczbą mistyków i poszukiwaczy prawdy. Liczba ta wskazuje, że imię Witold, choć obmyślone niegdyś dla wojowników, dziś raczej powinno służyć artystom, naukowcom i w ogóle ludziom, którzy pracują głową i piórem. Jednakże magiczne życzenie „obyś prowadził lud”, zapisane w tym imieniu, pozostaje nadal ważne.

Jaki jest Witold?

Toteż współcześni Witoldowie często wybiegają w przyszłość i wyprzedzają epokę. Co prawda ma to również swoją złą stronę, mianowicie bywają nierozumiani przez rówieśników i rodzinę; bywa, że nie w każdym towarzystwie czują się dobrze, lubią też po prostu być sami. Przez to zyskują sobie miano oryginałów, o których opowiada się dowcipy. Ich zalety jednak przeważają: typowy Witold jest inteligentny, ma wnikliwy umysł, wrodzone poczucie humoru i niezależne poglądy. Świat widzi na swój indywidualny sposób, często różniąc się w swoich opiniach od otoczenia. W zwykłym życiu to bywa przeszkodą, ale jest wielkim atutem dla twórców. Witoldowie lubią takie miejscowości i środowiska, gdzie nikt się nikomu nie dziwi, gdzie można nie nosić skarpetek i kurczaka jeść palcami. Jeśli chodzi o wygody materialne, zyski i karierę, to nie mają zbyt wielkich wymagań.

Znak zodiaku imienia Witold

Imię Witold najlepiej będzie służyło tym znakom zodiaku, z którymi związany jest lotny umysł, oryginalność i twórcze pasje. Będzie to więc przede wszystkim Wodnik, ale także Bliźnięta i Panna. Jako wskaźnik artystycznych uzdolnień imię Witold odpowiednie też jest dla Wagi i Ryb. Witoldowie ze znaków ognia (czyli Baran, Lew i Strzelec) bywają niepoprawnymi romantykami. Jako Koziorożec Witold ma wielkie skłonności do perfekcjonizmu. Jako Rak lub Skorpion narażony jest na emocjonalne burze. Wreszcie stateczny Byk to zbyt odmienna energia od tej, którą niesie to imię.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

274 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent