UD

Weronika - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Weronisia, Weroniczka, Wera
Znaczenie : przynosząca zwycięstwo
Planeta : Wenus
Znane : Weronika Książkiewicz, Weronika Marczuk, Weronika Rosati
Imieniny : 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 lipca

Historia imienia

Imię Weronika, jak i drugie, pokrewne – Berenika, pochodzi od greckiego phere-nike, co znaczyło „przynosząca zwycięstwo”. Istnieje opowieść, że gdy Jezusa prowadzono na mękę, z tłumu wyszła jego uczennica imieniem Weronika i otarła Mu chustą twarz. Na chuście tej w cudowny sposób odbiła się podobizna twarzy Jezusa. Wtajemniczeni twierdzą, że chusta św. Weroniki zachowała się do dziś i jest przechowywana w Watykanie, w tajnym schowku wewnątrz jednego z filarów Bazyliki św. Piotra. Nikt jej jednakże od wielu lat nie oglądał. Dodajmy też, że historia św. Weroniki nie została zapisana w żadnej z Ewangelii; należy zatem do ustnej tradycji chrześcijaństwa. Święta Weronika (jej dniem jest 4 lutego) została patronką ludzi zajmujących się chustami i płótnem, a więc tkaczy i farbiarzy, a już w naszych czasach – oczywiście – fotografów i filmowców.

Znaczenie imienia Weronika

Przynosząca zwycięstwo.

Numerologia imienia Weronika

Liczba tego imienia wynosi DWA. Zgodne jest to z legendą o świętej Weronice, gdyż jednym z ezoterycznych znaczeń liczby dwa jest obraz, echo, odbicie – czyli coś wtórnego i odbitego. Kilka lat temu Krzysztof Kieślowski nakręcił film o dwóch dziewczynach, które – będąc z dala od siebie i nie znając się – przeżywały ten sam los i były jakby nawzajem swoim odbiciem. Film nosi tytuł „Podwójne życie Weroniki”. Widać stąd, jak silna jest magia tego imienia!

Jaka jest Weronika?

Weroniki jako nieodrodne dwójki są zgodne i nastawione na życie w przyjaźni z innymi. Mają zdolność przystosowywania się do różnych ludzi, do różnych miejsc i środowisk – chociaż nie za wszelką cenę. Potrafią bowiem znajdować ludzi, którym warto ufać i z którymi warto się przyjaźnić. Z małą przesadą można powiedzieć, że mają dar napotykania na swojej drodze wielkich ludzi. Jeżeli pozwala im na to majątek i społeczna pozycja, bywają Weroniki protektorkami utalentowanych artystów. Weroniki same mają zwykle jakieś artystyczne zdolności, a ich własny świat pełen jest piękna, harmonii i wyższych uczuć. Nie poprzestają na małym: wiele dają z siebie, aby wcielić w życie własne ideały. A przy tym umieją cieszyć się życiem, bieżącą chwilą, i wolne są zwykle od męczących humorów, fochów i poczucia mniejszej wartości. Pierwotnie imię Weronika znaczyło „ta, która przynosi szczęście i sukces (zwycięstwo)” i to znaczenie imienia jest wciąż aktualne. Weroniki są optymistkami, los im zwykle sprzyja, i nawet jeżeli nic specjalnego nie czynią, samą swoją naturą wywierają korzystny wpływ na swoich najbliższych. Same wolne są od zawiści i z cudzych osiągnięć potrafią się cieszyć tak samo jak z własnych.

Znak zodiaku imienia Weronika

Imię to najbliższe jest znakowi Wagi, którym opiekuje się Wenus. Również w zgodzie ze swoim imieniem pozostaną Weroniki z powietrznych znaków: Wodnika i Bliźniąt. Artystyczne i społeczne instynkty rozwinie też to imię u Raków, Byków i Ryb oraz złagodzi szorstki zwykle charakter Skorpiona. Również Panna będzie czuła na jego wpływy. Tylko znaki żywiołu ognia: Baran, Lew i Strzelec lepiej będą się czuły z imieniem o żywszej dynamice.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Weronika:

 Małgorzata Potocka i Grzegorz Ciechowski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

672 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent