Weleda
Weleda Baby

Wanda - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Wandzia
Znaczenie : niejasne, patrz niżej
Planeta : Neptun i Saturn
Znane : Wanda Chotomska, Wanda Kwietniewska, Wanda Rapaczyńska, Wanda Rutkiewicz
Imieniny : 23 czerwca

Historia imienia

Każde dziecko w Polsce wie, że Wanda była krakowską księżniczką, „co nie chciała Niemca” i wolała skoczyć do Wisły, niż oddać rękę i władzę cudzoziemskiemu najeźdźcy. Tyle mówi średniowieczna legenda. Co z niej może być prawdą? Imię Wanda, choć wydaje się czysto polskie, przypomina nazwę plemienia Wandalów, które w starożytności mieszkało nad Wisłą. Być może samobójcza śmierć Wandy jest dalekim echem ofiar z ludzi, składanych pogańskim bóstwom rzeki. W każdym razie imię Wanda zawsze kojarzyć się będzie z wodą, Krakowem, poświęceniem i ofiarą. W Ameryce spotyka się też to imię pisane przez „v”. Ale owa Vanda pochodzi z Indii, z sanskrytu, i jest to nazwa kwiatu – storczyka.

Znaczenie imienia Wanda

Niejasne.

Numerologia imienia Wanda

Imię Wanda ma liczbę OSIEM, która w numerologii oznacza życie trudne i pełne poświęceń, ale również materialny sukces i bogactwo, oraz zdolność do regeneracji, odrodzenia i zaczynania wszystkiego od nowa.

Jaka jest Wanda?

Los zwykle żąda od kobiet, które noszą to imię, poświęceń i wysiłków; każe im rezygnować z rzeczy, które przychodzą łatwo, a w zamian obdarza odpowiedzialnością i daje szanse na duże sukcesy. Często bywa tak, że Wanda trzyma się zawodowych czy też rodzinnych obowiązków – choć naprawdę, w głębi duszy, tęskni za życiem lekkim i barwnym. Ale gdy przychodzi wybierać, Wandy się nie wahają, i wybierają tę drogę przez życie, która jest trudniejsza i bardziej ambitna. Wandy mają zwykle wiele zalet: są wrażliwe i szczerze przejmują się cudzym losem, mają silny instynkt opiekuńczy, rozumieją psychikę dzieci i umieją pochylić się nad każdym, kto potrzebuje ich pomocy. Potrafią zapomnieć o własnych potrzebach i służyć innym. Nieobce są też im romantyczne tęsknoty i wrażliwość na piękno. Często świadomie rozwijają swoje artystyczne talenty. Ale, jak powiedzieliśmy, zwykle wybierają życie trudniejsze i odpowiedzialne i nie uciekają od twardej walki o byt, od pracy, obracania pieniędzmi i ponoszenia związanego z tym ryzyka.

Znak zodiaku imienia Wanda

Imię Wanda najwięcej pożytku przyniesie znakowi Ryb, choć odpowiednie też jest dla innych znaków wodnych, czyli Skorpiona i Raka. W dalszej kolejności może być nadawane ziemnym Bykom, Koziorożcom i Pannom oraz Wodnikom i Bliźniętom. Dziewczętom ze znaków ognistych (Baran, Lew i Strzelec) może być z nim nieco niewygodnie.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Wanda:

  Magdalena Różczka

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

743 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent