Tadeusz
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Tadeusz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Tadek, Tadzio
Znaczenie : barczysty lub śmiały
Planeta : Jowisz
Znane : Tadeusz Cymański, Tadeusz Drozda, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tadeusz Huk, Tadeusz Kantor, Tadeusz Konwicki, Tadeusz Kościuszko, Tadeusz Kotarbiński, Tadeusz Łomnicki, Tadeusz Mazowiecki, Tadeusz Nalepa, Tadeusz Ross, Tadeusz Różewicz, Tadeusz Boy-Żeleński
Imieniny : 28 października
 

Historia imienia

Tadeusz miał na imię jeden z dwunastu apostołów. Jako święty był szczególnie czczony na Litwie. Był także opiekunem tych, którzy znaleźli się w beznadziejnych opałach. Gdy tak się stało z Polską – została zajęta przez zaborców – na czele pierwszego powstania stanął pochodzący z Litwy Tadeusz Kościuszko. Adam Mickiewicz swój wielki epos zatytułował „Pan Tadeusz”. Polacy chrzcili tym imieniem swych synów, gdy chcieli, by ci wyrośli na patriotów.

Znaczenie imienia Tadeusz

Imię to w języku aramejskim (czyli w ojczystym języku Jezusa i apostołów) znaczyło tyle, co „barczysty”, „krzepki” czy też „śmiały”.

Numerologia imienia Tadeusz

Liczbą imienia Tadeusz jest TRÓJKA, która w numerologii oznacza odwagę, dzielność, wiarę we własne siły, błyskotliwość umysłu i powodzenie w życiu. Wibracje imienia Tadeusz odpowiadają astrologicznym wpływom Jowisza.

Jaki jest Tadeusz?

Zgodnie z tym, Tadeuszowie to „chłopcy do tańca i do różańca”. Zwykle w młodym wieku dobrze dają sobie radę we wszystkich konkurencjach wymagających ruchu i zręczności, a także współdziałania w grupie rówieśników. Często zostają kapitanami podwórkowych drużyn i szybko zdobywają sprawności w harcerstwie. Wcześniej niż koledzy zdają egzaminy na prawo jazdy i w ogóle są pierwsi we wszelkich męskich konkurencjach. Także w późniejszym wieku Tadeuszom konieczne jest do szczęścia takie poletko, na którym byliby najlepsi, toteż wśród nich jest wielu zamiłowanych wędkarzy, krótkofalowców i innych hobbystów. Przebojowa natura Tadeusza nie przeszkadza mu jednak harmonijnie włączyć się w życie rodzinne i społeczne. Zwykle wierny jest on rodzinnym tradycjom i często realizuje ambicje swoich przodków po mieczu. Często Tadeuszowie obsadzają te zawody i role społeczne, w których konieczna jest odpowiedzialność za innych, troska o wspólne dobro i sprawy społeczne. W gronie rodziny idealni są w roli dobrych wujaszków.

Znak zodiaku imienia Tadeusz

Jak już powiedziano, planetą Tadeuszów jest Jowisz, a w związku z tym imię to najbardziej odpowiada ognistej i społecznej zarazem naturze Strzelca. Ze względu na zamiłowanie do tradycji i harmonijnego rozłożenia sił pasuje też do Raka, Wagi i Ryb. Również zgodny Byk i sumienna Panna mogą śmiało nosić to imię i traktować je jako źródło energii. Oczywiście można też je polecić ognistym Lwom i rzutkim Bliźniętom; może także łagodzić nieokrzesany charakter Baranów. Z różnych powodów nie jest ono najbardziej odpowiednie dla Skorpionów, Koziorożców i Wodników.

Gwiazdy i inne znane osoby, które nadały swojemu synowi imię Tadeusz:

Agata Młynarska 

Zbigniew Zamachowski

Małgorzata Rozenek-Majdan

Magda Gessler

Bronisław Komorowski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

217 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent