UD

Paweł - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Pawełek
Znaczenie : mały
Planeta : Mars
Znane : Paweł Brożek,Paweł Deląg, Paweł Graś, Paweł Janas, Paweł Korzeniowski, Paweł Kukiz, Paweł Małaszyński, Paweł Nastula, Paul Newman, Pablo Picasso, Paweł Piskorski, Paweł Wawrzecki, Wilczak, Paweł Zagumny
Imieniny : 25 stycznia, 29 lub 30 czerwca, albo 18 listopada - wszystkie dni na cześć św. Pawła Apostoła. Inne dni imienin to 6 lutego, 22 marca, 28 kwietnia i 20 lipca
 

Historia imienia

Pierwszym i najsłynniejszym Pawłem w historii był święty Paweł z Tarsu, pierwszy wielki misjonarz wiary chrześcijańskiej. Święty Paweł naprawdę miał na imię Saul (Szaweł), ale jako że był obywatelem rzymskim, zamienił hebrajskie imię Saul na podobne łacińskie Paulus (Paweł). Święty Paweł miał charakter, który później stał się typowy dla wszystkich Pawłów. Chociaż święty, nie był wcale łagodną owieczką. Z pism i wspomnień, jakie po nim zostały, wynika, że był człowiekiem pełnym pasji, zapalczywym i nieugiętym w swoich zamiarach. Zanim stał się chrześcijaninem, był przekonanym faryzeuszem i zwalczał uczniów Jezusa jako groźnych heretyków. Kiedy sam wreszcie uznał Chrystusa za swego duchowego mistrza, wcale nie przyłączył się zgodnie do chrześcijańskiej gminy, lecz począł głosić nauki własne, które sam otrzymał w wizji od Jezusa. Trzeba było trochę czasu, żeby inni dawniejsi apostołowie uznali go za „swojego człowieka”. Na tle innych świętych Pańskich Paweł wyróżnia się jako człowiek z krwi i kości – przeżywający wielkie wzloty i upadki, wojowniczy, porywczy, gnany potrzebą głoszenia swojej prawdy. Wiele lat spędził na nieustannych wędrówkach, ryzykując życiem podczas żeglugi przez niebezpieczne morza, wtrącany do więzień, niekiedy opuszczony przez własnych uczniów. To była dusza pioniera. I rzeczywiście, gdyby nie nadludzki wysiłek Pawła, być może chrześcijaństwo pozostałoby mało znaną grupą duchowych poszukiwaczy.

Znaczenie imienia Paweł

Polskie imię Paweł po łacinie brzmiało Paulus, czyli „mały”. Z początku było zwykłym przezwiskiem. Rzymianie, którzy mieli bardzo mało imion (tylko około dwudziestu), nadawali sobie figlarne przydomki w rodzaju „nochal” (Naso), „kędzierzawy” (Cincinnatus), albo „głupek” (Brutus).

Numerologia imienia Paweł

Charakter taki doskonale zgadza się z liczbą imienia, która wynosi PIĘĆ. Pięć to liczba ruchu, zmiany, twórczego niepokoju, wolności i niezgody na świat taki, jaki jest. Piątki chłoną świat wszystkimi pięcioma zmysłami, są ośrodkiem twórczego fermentu, a gdy są do jakiejś prawdy przekonane, to nie pójdą na żaden kompromis.

Jaki jest Paweł?

Nasi dzisiejsi Pawłowie też są właśnie tacy. Już od najmłodszych lat wiedzą dobrze, co znaczy „ja chcę”, oraz „to mi się nie podoba”. Uwielbiają robić coś według własnego pomysłu i nie dają sobie wytłumaczyć, że może być inaczej. Zwykle jako dzieci mają opinię nieposłusznych i niegrzecznych. Wiele z tego zostaje im również później, w dorosłym życiu. Są przekonani co do własnych rozwiązań, poglądów i sposobów życia i potrafią zażarcie ich bronić. Są uparci i zawzięci. Bardzo im zależy, aby to, co robią, było ich własne, oryginalne i rzeczywiście mają talent, aby coś budować i tworzyć od samego początku. Próbują wielu rzeczy w życiu, choć w niewielu dziedzinach dane jest im osiągnąć mistrzostwo. Pociąga ich konkurowanie z innymi, lubią wygrywać i udowadniać sobie, że są lepsi od innych. Są za to wrogami nudy, szarości, stabilizacji i rutyny. Życie codzienne z Pawłem nie należy do najlżejszych, jako że zwykle nie uznaje on niczyjego kierownictwa i trudno jest go namówić do rzeczy, do których sam nie ma pełnego przekonania.

Znak zodiaku imienia Paweł

Imię Paweł najbardziej jest odpowiednie dla znaków, którymi rządzi Mars – a więc dla Skorpionów i dla Baranów. Chętnie i z gracją będą też nosiły je Strzelec i Lew, a także najwięksi wędrowcy i niespokojne duchy w całym zodiaku – czyli Bliźnięta i Wodniki. Byki i Wagi pod wpływem tego imienia będą bardzo zainteresowane karierą i światowym życiem, zaś Paweł ze znaku Ryb zostanie obdarzony nieokiełznaną fantazją. Rak, Koziorożec i Panna, nosząc to imię, staną się ludźmi czynu.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Paweł:

Paweł Deląg

Piotr Kupicha

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

645 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent