Weleda
Weleda Baby

Monika - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Monisia, Monia
Znaczenie : niejasne
Planeta : Księżyc i Wenus
Znane : Monica Bellucci, Monika Borys, Monika Brodka, Monika Jarosińska, Monika Kuszyńska, Monika Mrozowska, Monika Olejnik, Monika Pyrek, Monika Richardson
Imieniny : 4 maja, 27 sierpnia

Historia imienia

 Imię to stało się sławne za sprawą jednej jedynej kobiety, mianowicie matki świętego Augustyna, wielkiego teologa i filozofa, który żył w rzymskiej prowincji zwanej Afryką, czyli tam, gdzie dziś leżą Algieria i Tunezja. Być może imię Monika wzięło się z miejscowych, afrykańskich dialektów. Monika, matka Augustyna, została świętą dzięki pismom swojego sławnego syna, który stawiał ją za wzór kochającej i oddanej matki.

Znaczenie imienia Monika

Nie wiadomo, co pierwotnie znaczyło imię Monika. W języku greckim jest podobne słowo monos, czyli „jedyny„, ale wcale nie jest pewne, czy Monika to imię greckie.

Numerologia imienia Monika

Liczba imienia Monika równa się DWA. Numerologia widzi w dwójkach ludzi zgodnych, łagodnych, skorych do kompromisu i troszczących się o innych. Imię Monika rzeczywiście naładowane jest dobrocią, oddaniem i chęcią przychylenia nieba innym. Zapewne dlatego zrobiło taką karierę w popularnej literaturze. Zwykle w powieściach i filmach noszą je kobiety wymyślone przez autorów specjalnie po to, aby były przedmiotem męskich westchnień oraz zaspokajały najrozmaitsze potrzeby męskich bohaterów.

Jaka jest Monika?

Prawdziwe Moniki cenią sobie spokój i wygody. Główną sprawą w ich życiu jest wygodny dom, który potrafią wypełnić i przystroić masą ładnych drobiazgów. Jak wszystkie dwójki mają większy talent do wydawania pieniędzy aniżeli do walki o pieniądze. Zgodnie z magią swojego imienia najlepiej się czują w bezpiecznym cieniu silniejszej osobowości – najlepiej własnego męża lub kochanka. Nie mają też nic przeciw temu, aby ich wybrany chodził z głową w chmurach czy też bujał w obłokach. Moniki potrafią długo czekać, aż świat pozna się na talentach ich ukochanego geniusza. Zanim to nastąpi, gotowe są znieść niedostatki i niewygody. Jednego tylko nie lubią: zbyt częstych przeprowadzek i życia na walizkach. Kiedy widzą, że ich „druga połowa” zaczyna robić karierę, chętnie podejmują się roli pośrednika między mężczyzną swojego życia a pospolitą codziennością: tak więc płacą raty, robią sałatki, umawiają gości na wizyty i organizują wakacje dzieciom. Czynią to dyskretnie, bez zbędnego hałasu i zupełnie naturalnie. Gdy ich ukochany cierpi i popada w depresję – okazują się psychicznie silniejsze od niego i potrafią go podźwignąć z upadku. W późniejszym wieku swoje ambicje przenoszą na dorastających synów lub (rzadziej) córki. Z imieniem Monika często wiążą się talenty artystyczne (w muzyce, malarstwie czy krawiectwie), a także zamiłowanie do antyków, obrazów starych mistrzów i muzyki dawnej. Moniki nie są nowatorkami i wolą sprawdzone wzory. W ogóle są miłośniczkami tradycji, najpewniej czują się przy typowo kobiecych zajęciach, a pod maskę samochodu boją się zaglądać. Również ich poglądy na rodzinę i miłość są jak najbardziej tradycyjne.

Znak zodiaku imienia Monika

Imię Monika najbardziej uszczęśliwi kobietę ze znaku Raka, szczególnie gdy obie żeńskie planety, Wenus i Księżyc, są silne w jej horoskopie. Również Waga i Panna są dobrymi kandydatkami do tego imienia, a także łagodny Byk i skore do poświęceń Ryby. Również pod znakiem Wodnika mogą się rodzić całkiem udane Moniki. Natomiast przeciwieństwem energii, jaką niesie to imię, są dumne Lwy, nieposłuszne Barany, lekkomyślne Bliźnięta, zawzięte Skorpiony, nadaktywne Strzelce i surowe Koziorożce. Ale przecież imion jest mnóstwo, każde ma inne właściwości i nie każda młoda dama musi mieć na imię Monika.

Znane osoby, które nadały córce imię Monika

Wojciech Jaruzelski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

685 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent