Mirosław
UD

Mirosław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Mirek, Miruś
Znaczenie : sławny dzięki posłuchowi u ludzi
Planeta : Uran i Merkury
Znane : Mirosław Baka, Mirosław Drzewiecki, Mirosław Hermaszewski, Mirosław Klose, Mirosław Szymkowiak
Imieniny : 26 lutego
 

Historia imienia

Imię Mirosław jest jednym ze starych słowiańskich imion-zaklęć albo magicznych życzeń. Zanim na nasze ziemie przybyło chrześcijaństwo, większość męskich imion słowiańskich przodków była właśnie takimi zaklęciami; poprzez imię życzono nowym członkom rodu sławy, powodzenia, radości i męstwa. Mirosław (do dziś to rozumiemy) jest życzeniem sławy. Trudniej już się domyślić, z jakiego powodu miała przyjść owa sława. Słowa „mir” w języku polskim prawie się nie używa. „Mieć mir” znaczy mieć posłuch, autorytet. Po rosyjsku to samo słowo oznacza dwie rzeczy: pokój i świat. Pierwotnie słowo „mir” oznaczało porządek w państwie lub plemieniu. A więc „Mirosław” to ktoś, kto zaprowadza porządek i dlatego zyskuje sławę, albo też ktoś, kto ma sławę i posłuch wśród rodaków.

Znaczenie imienia Mirosław

Mirosław jest życzeniem sławy.

Numerologia imienia Mirosław

Liczba tego imienia równa się DZIEWIĘĆ. Najważniejszą cechą ludzi-dziewiątek jest ich indywidualizm. Dziewiątki wykraczają poza to, czego ich nauczono. Przerastają swoich rodziców i nauczycieli. Żyją na własny rachunek i mało się przejmują tym, co o nich pomyśli otoczenie. I taki właśnie jest los idealnych Mirosławów.

Jaki jest Mirosław?

Idą przez życie własną ścieżką, często na przekór wyobrażeniom swojej rodziny i środowiska. Jako młodzieńcy często ubierają się nie tak, jakby tego życzyli sobie ich ojcowie; próbują przygód, których starsi woleliby im oszczędzić, i uczą się innych rzeczy, niż powinni. Po latach jednak ich nietypowa wiedza i rozległe życiowe doświadczenie okazuje się całkiem użyteczne i Mirosławowie ze swoich dalekich podróży wracają na łono społeczeństwa. Mirosławów zawsze pociąga to, co nowe, dalekie i egzotyczne. Trudno im wysiedzieć na jednym miejscu i przy jednym zajęciu; często zmieniają zawody i jest wśród nich wielu znanych podróżników. Mają talent do obcych języków. Jeżeli wyruszają na dalekie wyprawy, wracają z nich odmienieni. Kiedy przyjdzie pora, aby się ustatkować, Mirosław okazuje się zdolnym organizatorem i wtedy rzeczywiście, zgodnie ze starym słowiańskim źródłosłowem imienia, ma szansę stać się sławny dzięki porządkom, jakie zaprowadzi w swojej firmie lub dzielnicy.

 Znak zodiaku imienia Mirosław

Pełna zgodność między imieniem a znakiem zachodzi wówczas, gdy Mirosław jest ze znaku Wodnika. Drugim znakiem Mirosławów jest inny zodiakalny wędrowiec – Strzelec. Jeżeli to imię nadamy chłopcom ze spokojnych znaków Panny, Koziorożca lub Raka, doda im ono ruchliwości i odwagi oraz sprawi, że zainteresują się podróżami i przygodami. Z kolei Baran i Waga pod wpływem imienia Mirosław spoważnieją i będą lepiej znać swoje życiowe cele. Bykom, Lwom i Bliźniętom imię to dodaje rozmachu i lekkości myślenia. Mirosławowie ze znaku Skorpiona i Ryb będą najczęściej uzdolnieni w kierunku aktorstwa i satyry.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

843 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent