Mieczysław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Mietek, Mieciu
Znaczenie : sławny mieczem
Planeta : Saturn
Znane : Mieczysław Bieniek, Mieczysław Fogg, Mieczysław Hryniewicz, Mieczysław Szcześniak, Mieczysław Wachowski
Imieniny : 1 stycznia

Historia imienia

W imieniu Mieczysław nagromadził się cały szereg pomyłek. Przede wszystkim zostało ono źle odczytane ze średniowiecznych zapisków; powinno brzmieć „Miecisław”, od słów „miotać sławę”, czyli „zdobywać rozgłos”. Imię Mieczysław (czyli „sławny mieczem”) u dawnych Słowian nie było możliwe, gdyż imiona wywodzili oni przede wszystkim od zalet charakteru i nigdy nie nazywali swych synów od żadnego sprzętu, broni ani innych materialnych przedmiotów – ani też od zwierząt. Różnili się pod tym względem od Germanów, którzy, owszem, mieli imiona pochodzące od mieczy, oszczepów, wilków i niedźwiedzi. Wprawdzie wśród dawnych polskich historyków istniał pogląd, że Mieczysław było to pełne imię Mieszka, pierwszego chrześcijańskiego władcy Polski, jednak raczej Mieszko nie mógł być Mieczysławem, bo przecież takiego imienia nie było. Imię tego księcia, znane z napisów na monetach jako „Misico”, zapewne brzmiało „Mieżka”, co w staropolskim języku znaczyło „ten, co mruży oczy, niedowidzi”. Kronikarz Gal donosi, że mały książę dopiero mając siedem lat odzyskał wzrok.

Znaczenie imienia Mieczysław

Mieczysław – czyli „sławny mieczem”.

Numerologia imienia Mieczysław

Niezależnie jednak od tego, jak powstało, imię Mieczysław istnieje, a jego liczba wynosi SIEDEM. Daje to Mieczysławom filozoficzny stosunek do życia, każe im się wiele zastanawiać nad sobą i swoim losem, czyni z nich myślicieli i intelektualistów.

Jaki jest Mieczysław?

Jak zwykle w takich przypadkach bywa, Mieczysławowie nie są ani żywiołowi i porywczy, ani spontaniczni w wyrażaniu uczuć, ani nie mają żyłki ryzykantów. Lubią za to uregulowany tryb życia, porządek i trwałe zasady. Różne niedostatki wyrównuje im niewątpliwie wysoki wskaźnik inteligencji. Mieczysławowie potrafią radzić sobie w niesprzyjających okolicznościach. Wydaje się, że drobne korzyści i umiarkowaną koniunkturę potrafią lepiej spożytkować niż nagłe wielkie okazje. Można powiedzieć, że lubią mieć w życiu troszeczkę pod górkę. W stosunkach z ludźmi ujawnia się ich natura dyplomatów, zdolnych do kompromisu.

Znak zodiaku imienia Mieczysław

Imię Mieczysław najwięcej pożytku przyniesie Koziorożcowi lub Pannie. Można też je polecić Wagom, Rakom i Wodnikom – na te znaki będzie działać stabilizująco. O innych znakach można powiedzieć tyle, że im więcej w nich jest żywiołu ognia, tym mniej wygodnie będzie im z imieniem Mieczysław.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Mieczysław:

  Edyta Geppert

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

762 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent