Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Marta - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Martunia, Martusia
Znaczenie : pani, gospodyni
Planeta : Saturn, Merkury i Mars
Znane : Marta Domachowska, Marta Gessler, Marta Klubowicz, Marta Lipińska, Márta Mészáros, Marta Żmuda-Trzebiatowska
Imieniny : 29 lipca, a także 19 stycznia, 22 lutego i 21 czerwca

Historia imienia

Marta to postać z Ewangelii. Była uczennicą Jezusa, tak jak jej brat Łazarz i siostra Maria. Kiedy Jezus gościł w ich domu, Maria zasłuchana siedziała u jego stóp, Marta za to krzątała się po kuchni, służyła gościom; i w końcu poskarżyła się swemu Mistrzowi na beztroską siostrę. Jezus jednak przyznał rację zasłuchanej Marii, nie zaś praktycznej Marcie. Protestantów z północnej Europy nazywa się „chrześcijanami Marty”, gdyż ich religijność wyraża się w dyscyplinie i pracy. Katolicy z południa Europy to, przeciwnie, „chrześcijanie Marii”, gdyż dla nich ważniejsze są religijne obrzędy, procesje i kontemplacje. Jednak to ci z północy (Brytyjczycy, Skandynawowie i Niemcy), którzy poszli drogą Marty, szybciej osiągnęli dobrobyt i cywilizacyjny postęp. .

Znaczenie imienia Marta

 Imię Marta (w języku aramejskim Martha) znaczy „pani”, co może również oznaczać gospodynię, panią domu

Numerologia imienia Marta

Liczba tego imienia wynosi TRZY. Trójka w numerologii oznacza ludzi zaradnych i przedsiębiorczych, którzy wierzą w swoje siły i chętnie polegają na tym, co sami mogą osiągnąć.

Jaka jest Marta?

Marty do dziś są wierne drodze swojej wielkiej poprzedniczki. Od dziecka mają dobrze określone zainteresowania, wiedzą, kim chciałyby zostać, gdy dorosną, i zwykle wybierają praktyczne zawody, w których można zarówno być użyteczną dla innych, jak i osiągnąć wymierne wyniki. Pragną być na przykład lekarzami, pielęgniarkami lub inżynierami, albo prowadzić hotel i do tego celu konsekwentnie dążą. Nawet jeżeli mają pewien niezwykły talent, powiedzmy artystyczny, to wolą mieć w odwodzie bardziej praktyczne i konkretne umiejętności. Typowa Marta ma dobre wyczucie rzeczywistości: umie odróżniać to, co realnie dostępne, od próżnych fantazji. Można zaufać jej zdrowemu rozsądkowi. Umie też realizować swoje plany krok po kroku, często przez długie lata. Potrafi sobie narzucić dyscyplinę: wstawać o świcie, nie jeść cukru lub mięsa, codziennie godzinę poświęcać na naukę angielskiego. Marty potrafią skutecznie walczyć ze swymi słabościami i dziwią się, gdy inni sobie z tym nie radzą. Dobrze się sprawdzają w trudnych warunkach, kiedy trzeba sobie radzić w życiu, korzystając jedynie ze skromnych środków. Co więcej, takie trudne lata wspominają później jako wspaniałą szkołę, z której wynosi się niezastąpione doświadczenia. Również w ramach organizacji, takich jak wojsko, szkoła, szpital, Marty łatwo znajdują swoje miejsce. Często spotyka się je na odpowiedzialnych stanowiskach oraz w zawodach zwyczajowo uznawanych za męskie. Gdy jest jej trudno, Marta nie rozczula się nad sobą. Niechętnie pokazuje zasmuconą twarz. Potrafi w każdych okolicznościach trzymać fason. Ale również umie zrozumieć ludzką niedolę i podnieść na duchu tych, którym jest źle. W miłości Marty są wierne, a swoim mężczyznom nie pozwalają na szaleństwa i ekstrawagancje.

Znak zodiaku imienia Marta

Marta, jak mało które imię, pasuje do znaku Koziorożca. Jak mało które potrafi wydobyć z przedstawicielek tego znaku wszystkie ich cnoty, a również kobiety z innych znaków utwierdza w koziorożcowych zaletach: praktyczności, konsekwencji i umiejętności dochodzenia do celu. Drugim znakiem, dla którego to imię jest wysoce odpowiednie, jest znak Panny. Również do Wodników pasuje to imię i każe im lepiej trzymać się ziemi. Kobietom ze znaków ognia: Baranom, Lwom i Strzelcom imię to pomoże osiągać cele w życiu. Bykom, Rakom i Rybom doda energii. Na Bliźnięta i Skorpiony może działać przesadnie i skłaniać je do rywalizacji, również z mężczyznami. Najmniej może jest to imię odpowiednie dla eterycznego znaku Wagi.

Gwiazdy które nadały swoim dzieciom imię Marta: 

Ryszard Rynkowski

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

488 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent