UD

Maja - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Majka, Majeczka
Znaczenie : rozmaite
Planeta : Neptun, także Wenus
Znane : Maja Berezowska, Maja Hirsch, Majka Jeżowska, Maja Komorowska, Maja Ostaszewska, Maja Włoszczowska
Imieniny : 1 maja

Historia imienia

Dziś imię Maja jest najczęściej rozumiane jako jedno ze zdrobnień od Marii. Ale z tym imieniem wiąże się dużo więcej znaczeń, mitów i tradycji różnych ludów. W Grecji znano boginkę imieniem Maja, która była córką Atlasa i matką Hermesa, czyli Merkurego. W Indiach Maja miała na imię matka Buddy, a samo słowo maja znaczy w sanskrycie, świętym języku Indii, tyle co „złuda”; według zaś niektórych hinduskich myślicieli cały świat to jedna wielka maja, czyli złudzenie. Celtowie mieli boginię imieniem Maja Rosmerta. Rzymianie czcili swoją Maję jako boginię wiosny, życiowej mocy, pomyślności i rozkwitu sił przyrody. Jej święto obchodzono 1 maja i ten miesiąc został nazwany właśnie od jej imienia.

Znaczenie imienia Maja

Różne znaczenia w różnych częściach świata.

Numerologia imienia Maja.

Liczba imienia Maja równa się SIEDEM. (W odróżnieniu od Marii – dziewiątki.) Siódemka, liczba święta, patronuje ludziom, którzy zwracają się ku swemu wnętrzu, mają bogate życie duchowe, a przeżywanie piękna i prawdy wyżej sobie cenią niż pospolite rzeczy, które można kupić za pieniądze.

Jaka jest Maja?

Zgodnie z całą wielką tradycją swojego imienia Maje są wrażliwe i uduchowione, choć mogą gorzej sobie radzić w sprawach praktycznych. W życiu kierują się raczej względem na cudze dobro niż własnym interesem; zresztą zwykle są wolne od egoizmu. Nadmiar obowiązków i trudów może je przerażać i tęsknią do świata, który byłby lepszy i lepiej urządzony niż ten, który jest naprawdę. Często z imieniem tym wiążą się talenty artystyczne, a na pewno przynajmniej widzenie świata, tak jak widzą go artyści. Marzycielskie i romantyczne Maje rozkwitają na wiosnę, jakby pamiętały o majowym święcie rzymskiej boginki, której imię noszą.

Znak zodiaku imienia Maja

Imię to pozostaje w harmonii z naturą znaku Ryb, choć nie chroni przed właściwym Rybom idealizmem i nadmiarem wrażliwości. Również odpowiednie jest dla tych znaków, które mają w swej opiece Wenus i Neptun, a więc dla Raka, Wagi, Byka. Można też je polecić Skorpionom (wtedy uczyni je życzliwszymi i łatwiejszymi we współżyciu), Pannom (będą łagodniejsze niż zazwyczaj) i Wodnikom. Bliźnięta łatwo przyjmą to imię za swoje, choć nie tłumi ono ich wad. Dla Koziorożców to imię jest zbyt zwiewne, a ogniste znaki Barana, Strzelca i Lwa może skłonić do wprowadzania w życie rozmaitych fantazji.

Gwiazdy których dzieci noszą imię Maja 

Jarosław Żamojda

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

818 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent