UD

Łukasz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Luke, Łuki
Znaczenie : różnie objaśniane, patrz niżej
Planeta : Saturn
Znane : Luc Besson, Łukasz Fabiański, Łukasz Golec, Łukasz Kruczek, Łukasz Podolski
Imieniny : 18 października (św. Łukasza Ewangelisty)
 

Historia imienia

Pierwszym sławnym Łukaszem był autor jednej z czterech ewangelii.  Wsłuchując się w brzmienie i wibracje tego imienia, nie odnajdziemy w nim nic z szaleństwa, dziarskości, wojowniczego ducha ani dramatycznego napięcia. Słychać za to w nim spokój, wygaszenie konfliktów, porządek i posłuszeństwo społecznym normom.

Znaczenie imienia Łukasz

Pochodzenie i pierwotne znaczenie tego imienia nie jest jasne. Po łacinie brzmi Lucas i najpewniej oznacza „mieszkańca Lukanii”, krainy na południu Italii. Ale również kojarzy się łacińskim słowem lux – „światło” i podobnym greckim słowem leukos – „biały, jasny”.

Numerologia imienia Łukasz

Wydaje się, że jest to imię specjalnie przeznaczone dla tych, którzy siedzą w cieniu i robią swoje. Wrażenia te potwierdza aż nadto liczba imienia, czyli CZTERY, liczba porządku, stabilności i trwałości rzeczy. Czwórka jest liczbą żywiołu Ziemi, a symbolicznym zwierzęciem Ziemi jest wół lub byk. I rzeczywiście, św. Łukasz Ewangelista jest przedstawiany w towarzystwie wołu. Jest on również patronem Hiszpanii, która przecież słynie z walk z bykami.

Jaki jest Łukasz?

Łukaszowie to ludzie przywiązani do ustalonego porządku, nieco konserwatywni; tacy, którzy wolą zdrowe, stare, sprawdzone zasady niż eksperymentowanie z tym, co nowe i niewypróbowane. Są zwykle solidni i rzetelni, dobrze robią to, co do nich należy, choć nie trzeba raczej od nich oczekiwać błyskotliwości ani fantazji. Wydaje się, że dobrze się sprawdzają w tych dziedzinach, w których produkt ludzkich rąk lub myśli nieprędko się starzeje, jest odporny na mijanie czasu – a więc w zawodach na przykład budowniczego, rzeźbiarza lub zegarmistrza, a także w matematyce, muzyce i astronomii. Charakter sygnalizowany przez imię Łukasz astrolog nazwałby krótko: „Saturn w Byku”.

Znak zodiaku imienia Łukasz

Dlatego imię to najbardziej się nadaje właśnie dla młodzieńców ze znaku Byka oraz dwóch innych, w których wpływy Saturna są silne: Koziorożca i Panny. Pozytywny wpływ będzie też miało na mężczyzn ze znaku Wagi. Na przeciwnym biegunie są ogniste znaki Barana, Lwa i Strzelca, do których to imię po prostu nie pasuje, oraz znak Ryb, który nie znajdzie w nim potrzebnego mu źródła energii.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Łukasz:

Mirosław Baka

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

337 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent