Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Kasandra - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Sandra
Znaczenie : od słów: wyróżniający się człowiek
Planeta : Księżyc i Jowisz
Znane : Cassandra Clare, Cassandra Peterson, Cassandra Wilson, Cassandra Ventura
Imieniny : 22 stycznia
 

Historia imienia i znaczenie imienia Kasandra

Imię Kasandra ma pochodzenie greckie, od słów kekasmai„wyróżniająca się” i anēr, dawniej andrós„człowiek”. W mitologii greckiej Kasandra była śmiertelniczką i królewną trojańską, córką króla Troi, Priama i jego żony, Hekabe. Bóg poezji i proroctwa, Apollo, był tak oczarowany tą piękną kobietą, że dał jej moc przepowiadania przyszłości. Ale kiedy Kasandra odrzuciła zaloty Apolla, przeklął ją, oświadczając, że nikt nie uwierzy jej proroctwom. W trakcie wojny trojańskiej Grecy chowają się w drewnianym koniu. Przepowiadając śmierć swoich rodaków, Kasandra błaga, aby nie wprowadzali konia przez bramy Troi – ale oczywiście nikt jej nie wierzy. Jak wszyscy wiemy, pomimo desperackich wysiłków Kasandry, Troja upada. W późniejszych tragediach greckich napisanych przez Ajschylosa, Eurypidesa i Sofoklesa Kasandra jest przedstawiana jako szalona kobieta, bezradna i dręczona uciskiem jej proroczych mocy, które wszyscy ignorują.

Określenie „kompleks Kasandry” jest używane jako metafora w sytuacjach, w których ważne ostrzeżenia są niewiarygodne lub ignorowane.

Imię Kasandra nadawano sporadycznie w średniowieczu, ale uważano je raczej za rzadką i egzotyczną nazwę. Wróciło do łask w czasach współczesnych. W Polsce nie należy do imion popularnych, w 2018 roku nadano je tylko 12 dziewczynkom.

Numerologia imienia Kasandra

Imię Kasandra to numerologiczna SZÓSTKA, pasująca do osób odpowiedzialnych, oddanych rodzinie i bliskim.

Jaka jest Kasandra?

Kasandra to osoba, na której zawsze można polegać. Podchodzi bardzo odpowiedzialnie do każdego powierzonego jej zadania. Nigdy nie zostawia rozpoczętej sprawy w połowie, czasem poświęcając się aż w nadmiarze. Kasandra jest też osobą bardo przywiązaną do rodziny i tradycyjnych wartości. To raczej konserwatystka, która ciepło rodzinne i dobro swoich bliskich stawia na pierwszym miejscu. Nie jest skłonna do spontanicznych lub zbyt prędkich decyzji, woli wszystko spokojnie przemyśleć niż działać pochopnie.

Znak zodiaku imienia Kasandra

Imię Kasandra pasuje do osób spod znaku Byka i Skorpiona, które najlepiej współgrają z jej charakterem.

524 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent