Joanna - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Asia, Aśka, Joasia
Znaczenie : żeńska odmiana imienia Jan
Planeta : Księżyc
Znane : Joanna Brodzik, Joanna Chmielewska, Joanna Jabłczyńska, Joanna Jędryka, Joanna Kluzik-Rostkowska, Joanna Koroniewska, Joanna Kulig, Joanna Liszowska, Joanna Mucha, Joanna Pacuła, Joanna Racewicz, Joanna Senyszyn, Joanna Trzepiecińska, Joanna Żółkowska
Imieniny : 2 i 4 lutego, 1 marca, 12, 24 i 30 maja, 17 i 21 sierpnia. Wymieniane są też inne dni.
 

Historia imienia

Hebrajskie imię Jan (Johohanan: „łaska Jahwe”) Grecy wymawiali Joannes i stąd powstała jego żeńska odmiana – Joanna. Dziś Joanna jest jednym z często nadawanych kobiecych imion w Polsce. Liczba tego imienia wynosi DWA. W numerologii liczby nieparzyste (1, 3, 5 i tak dalej) są uważane za męskie, natomiast dwójka rozpoczyna ciąg liczb parzystych, czyli żeńskich. Tak więc imię Joanna szczególnie podkreśla i wspiera kobiecą naturę. Gdy wymieniamy to imię, natychmiast przychodzą na myśl trzy słynne Joanny. Pierwszą jest Joanna d′Arc, zwana Dziewicą Orleańską. Była to genialna i natchniona francuska wiejska dziewczyna, która prawie 600 lat temu poderwała swoich rodaków do walki z Anglikami, którzy wówczas okupowali Francję. Wojna została wygrana, ale Joannę Anglicy spalili na stosie jako czarownicę. Po upływie stuleci Kościół uznał ją za świętą. Druga sławna Joanna to Matka Joanna od Aniołów, przełożona klasztoru w Loudun we Francji. Jej klasztor zasłynął tym, że został opanowany przez roje diabłów. O trzeciej z Joann powiada się, jakoby była… papieżem! W średniowieczu opowiadano legendę o papieżycy Joannie, kobiecie, która w przebraniu ukończyła studia teologiczne, uzyskała święcenia kapłańskie, a wreszcie została wybrana papieżem. Prawda o niej wyszła na jaw, kiedy podczas procesji wielkanocnej urodziła dziecko i wkrótce zmarła. Miało to być w dziewiątym wieku. Historycy oczywiście tej legendy nie potwierdzają. Papieżyca Joanna weszła do talii tarota: jej podobizna widnieje na karcie numer DWA!

Znaczenie imienia Joanna

Joanna – żeńska odmiana imienia Jan.

Numerologia imienia Joanna

Mając tak sławne poprzedniczki, kobiety noszące to imię zwykle są silnymi indywidualnościami, chociaż ich życie i charakter zgodne jest z mocą żeńskiej liczby DWA.

Jaka jest Joanna?

Główną właściwością Joann jest wywieranie subtelnego wpływu na ludzi. Same zwykle mają w sobie to „coś” – osobisty wdzięk, urok, siłę oddziaływania – co sprawia, że wyróżniają się z tłumu i nie można ich minąć obojętnie. Joanny same są naładowane energią, która udziela się innym. W ich obecności ludzie czują się bardziej sobą, potrafią bardziej stanowczo zabierać głos, zaczynają wiedzieć, czego chcą i dokąd zmierzają. Joanny mają dar budzenia ludzkich dusz z uśpienia! Ów magnetyczny wpływ Joanny nie zawsze wywołuje tylko dobre skutki. Wokół niej budzą się rozmaite pasje i namiętności, a ludzie, którzy doznali przypływu energii, mogą również kłócić się ze sobą i popadać w konflikty. Joanny sprawiają, że świat staje się bardziej barwny, chociaż niekoniecznie bardziej zgodny. Same Joanny lubią, jeżeli ktoś ma silną osobowość i zdecydowany charakter. Z takimi kobietami się przyjaźnią, i takich mężczyzn kochają. Ale, jak wszystkie dwójki, nie wysuwają się na pierwszy plan i wolą działać za kulisami niż stawać na czele – na przykład firmy czy choćby grupy przyjaciół. Typowe Joanny mają dobry kontakt z rzeczywistością, są praktyczne i potrafią czerpać satysfakcję z życia takiego, jakie ono jest. Raczej niewiele jest wśród nich zagubionych marzycielek. Wygląda to tak, jakby imię chroniło je przed pesymizmem i depresją! Zwykle mają mnóstwo znajomych i są osią, wokół której obraca się życie towarzyskie, rodzinne i sąsiedzkie. Jak wszystkie dwójki dobrze się czują w roli pań domu i raczej nie mają ochoty zmieniać tradycyjnych ról kobiety i mężczyzny. Często Joanna należy do „żeńskiej dynastii”: czuje silny związek ze swoją matką i babką i podobnie silnie wpływa na córki i wnuczki. Dla swojego mężczyzny Joanna jest nieustającym źródłem energii i inspiracji, zachęca go do inicjatywy i do wielkich czynów.

Znak zodiaku imienia Joanna

Joanna to imię najbardziej zgodne z duchem i naturą Skorpiona. Również dla kobiet ze znaku Raka, którym opiekuje się Księżyc, jest cenną pomocą. Nie widać też żadnych przeszkód, aby tak nazywać dziewczynki ze znaków Byka i Wodnika. Artystycznym i marzycielskim Rybom i Wagom imię Joanna doda zmysłu praktycznego. Bliźnięta, Barany i Strzelce – odwrotnie – uczyni bardziej subtelnymi. Koziorożce i Panny nauczy wiary we własne siły. Lwom doda sił, a nawet sprawi, że staną się jeszcze bardziej przebojowe.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

836 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent