Weleda
Weleda Baby

Jarosław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Jarek, Jaruś
Znaczenie : od dawnego słowa jary (potężny, święty, naładowany mocą)
Planeta : Słońce
Znane : Jarosław Gugała, Jarosław Hampel, Jaroslav Hasek, Jarosław Iwaszkiewicz, Jarosław Jakimowicz, Jarosław Kaczyński, Jarosław Kret, Jarosław Kuźniar, Jarosław Śmietana, Jarosław Żamojda
Imieniny : 21 stycznia, 25 kwietnia lub 7 czerwca

Historia imienia

Starosłowiańskie słowo „jary„, od którego wywodzi się imię Jarosław, było wieloznaczne. Zachowało się w przysłowiu „stary ale jary” (czyli „krzepki”) – ale warto wiedzieć, że dawniej „jary” znaczyło coś więcej: potężny, pełen mocy, a nawet: święty. To samo słowiańskie bóstwo jedne plemiona nazywały Świętowitem, a inne: Jarowitem. „Jarzyć się” znaczyło szaleć (w bitwie), wściekać się. Dziś mówimy tak tylko o ogniu. Słowo „jar” oznaczało też… wiosnę, kiedy siano zboża jare i kojarzyło się pary. Wszystkie te słowa i sprawy łączą się w astrologii z wpływami żywiołu ognia. Do żywiołu ognia należą trzy znaki: wiosenny Baran, letni Lew i jesienny Strzelec, a z planet żywiołem ognia opiekują się Słońce i Mars. Dawni słowiańscy kapłani, a może szamani, którzy wymyślili imię Jarosław, naładowali je potężną dawką ognistej energii!

Znaczenie imienia Jarosław

Jarosław pochodzi od dawnego słowa jary (potężny, święty, naładowany mocą).

Numerologia imienia Jarosław

Liczba imienia Jarosław wynosi SZEŚĆ. W numerologii szóstka jest liczbą równowagi i pełni. Szóstki są więc z natury zadowolone z siebie, zrównoważone i wszędzie znajdą swoje miejsce. Jarosław to połączenie natury szóstki i żywiołu ognia.

Jaki jest Jarosław?

Mężczyźni obdarzeni tym imieniem są pewni własnej wartości, nie dręczą ich kompleksy i duchowe niepokoje, mają naturalne zaufanie do porządku świata. Są wewnętrznie przekonani, że niezależnie od wszelkich przygód i wypadków będą mieli w życiu wszystkie nagrody, na jakie zasłużyli. Cieszą się naturalną sympatią wśród ludzi i mają dar zjednywania sobie przyjaciół. Wielu spośród nich ma talenty przywódcze; równie wielu Jarosławów to, jak się mówi, dusze towarzystwa. A że są optymistami, więc żyją dłużej i szczęśliwiej od wszystkich ponurych pesymistów.

Znak zodiaku imienia Jarosław

Jeden znak zodiaku szczególnie dobrze czuje się z tym imieniem, a jest nim znak Lwa, w którym energia ognia i Słońca osiąga swoją pełnię. Śmiało też można nadać imię Jarosław gorącokrwistym Strzelcom i Baranom oraz towarzyskim Bliźniętom. Również w wielkim stopniu to imię wzbogaci osobowość Raków, Wodników, Ryb i Byków. Ostrożniejszy byłbym przy Wagach (mogą być zanadto zapatrzone w siebie), Skorpionach (skore do gniewu) oraz Koziorożcach i Pannach, na które czeka długa lista imion lepiej dostrojonych do ich charakteru.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

755 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent