Izyda
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Izyda - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Izydka, Izydusia, Iza
Znaczenie : (ona, która mieszka) na tronie
Planeta : Mars i Księżyc
Znane : Isis Krüger, Isis King
Imieniny : 4 lutego
 

Historia i znaczenie imienia Izyda

Izyda jest imieniem wywodzącym się z mitologii egipskiej. Izyda jest w rzeczywistości greckim tłumaczeniem egipskiego „ȝs.t”, które zdaniem większości etymologów oznacza „(ona, która mieszka) na tronie”. Jako bogini życia, odrodzenia, natury i magii starożytnych Egipcjan, Izyda była powszechnie przedstawiana w nakryciu głowy w kształcie tronu (stąd jej imię). Czczono ją jako wzorową żonę i matkę, nie znała granic klasowych wśród swoich ludzkich poddanych, była czczona przez wszystkie poziomy starożytnego egipskiego społeczeństwa, w tym niewolników i władców, biednych ludzi i arystokratów, rzemieślników, kupców i bogatych. Izyda chroniła zmarłych i czuwała nad dziećmi. Ale to faraon najbardziej przypominał Izydę, często przedstawiany jako jej dziecko, zasiadające na tronie, który to ona zapewniła. Cały Egipt wyidealizował Izydę, nic więc dziwnego, że jej mitologiczna legenda została przejęta poprzez Morze Śródziemne przez kultury grecko-rzymskie.

Nie jest to imię popularne w Polsce, w 2018 roku nie zostało nadane ani razu.

Numerologia imienia Izyda

Liczba imienia Izyda to numerologiczna JEDENASTKA, liczba mistrzowska, pasująca do osób uduchowionych i charyzmatycznych.

Jaka jest Izyda?

Izyda to pasjonatka sztuki i literatury. Jest kobietą niezwykle inteligentną i ambitną. Zazwyczaj osiąga każdy postawiony sobie cel. Jednocześnie jest przy tym bardzo oddana innym, pragnie pomagać i uszczęśliwiać wszystkich dokoła. Czasem wręcz za bardzo, ponieważ zdarza się, że zapomina o swoich potrzebach – może być łatwym celem do wykorzystania.

Znak zodiaku imienia Izyda

Imię Izyda najlepiej pasuje do znaków Barana i Bliźniąt, najlepiej współgrających z jej charakterem.

467 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent