UD

Izabela - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Iza, Izunia
Znaczenie : odmiana imienia Elżbieta
Planeta : Wenus
Znane : Isabelle Adjani, Izabela Jaruga-Nowacka, Izabela Kuna, Izabella Miko, Isabella Rossellini, Izabella Scorupco, Izabella Sierakowska, Izabela Trojanowska
Imieniny : 22 lutego, 16 marca, 14 lipca, 3 września, 9 grudnia

Historia imienia

Tak miała na imię królowa Izabela I Katolicka, która poparła Krzysztofa Kolumba, kiedy organizował wyprawę na drugą stronę oceanu.

Znaczenie imienia Izabela

Imię Izabela (Isabel) pochodzi z Hiszpanii i prawdopodobnie powstało jako odmiana imienia Elżbieta.

Numerologia imienia Izabela

Liczba tego imienia równa się DWA, a dwójka, oprócz innych rzeczy, oznacza w numerologii wiernych towarzyszy, przyjaciół i opiekunów; oznacza gotowość pomagania innym, a także zamiłowanie do piękna, zgody i życia wolnego od napięć i konfliktów.

Jaka jest Izabela?

Zgodnie z królewskim i arystokratycznym pochodzeniem w imieniu Izabela zapisana jest tęsknota do życia lepszego niż to, jakim żyje większość ludzi. Izabele wiele by dały, aby być wolne od zwykłych, materialnych trosk i móc się poświęcić sprawom wyższym. Zwykle znają się na sztuce i muzyce, mają też wrodzone wyczucie elegancji, mody i dobrego smaku. Wiedzą, jak przyjmować gości i bawić ich rozmową, a już jako małe dziewczynki z gracją uczą się dobrych manier, dygania i składania życzeń babciom. Lubują się w powiewnych strojach, białych sukniach, kwiatach i jeśli je tylko stać – w szlachetnych kamieniach. Nie popadają jednak w próżność ani zarozumialstwo; przed tym chroni je właściwy im umiar. Mają też silne poczucie sprawiedliwości. Izabele przyjaciół szukają wśród ludzi wrażliwych, niepospolitych – ale przy tym obdarzonych fantazją. Dla wielu pań imieniem Izabela prawdziwym powołaniem staje się pomaganie innym, służenie komuś radą, opieką, a często także materialnym wsparciem. Chociaż są ufne i życzliwe ludziom, to raczej nie padają ofiarą niegodziwców – gdyż szósty zmysł pozwala im odróżnić ziarno od plew. Izabele nie cierpią prostactwa i gruboskórności, hałasu, złego gustu oraz ludzi, którzy robią zbyt wielki szum wokół swojej osoby. Nie znoszą wszelkiej przesady. Nie gustują też w zbyt wielkim wysiłku fizycznym. Typowa Izabela stara się swoje ideały wprowadzić w życie. Buduje wokół siebie swój „intymny mały świat”, w którym panuje harmonia, ludzie są zgodni, a ona może być po prostu sobą. Zwykle takim miejscem jest jej dom, czasami także ogródek. Zwykle Izabela ma ulubione miejsca, do których stale wraca i zaprasza swoich przyjaciół. Może to być ulubiona wioska na Mazurach lub schronisko w górach, gdzie czuje się jak u siebie.

Znak zodiaku imienia Izabela

Izabela to imię stworzone przede wszystkim dla znaku Wagi; często matki wiedzione dziwnym przeczuciem nadają to imię córeczkom, które mają w tym znaku Słońce, Księżyc lub inny ważny wskaźnik osobowości. Dla dwóch pozostałych znaków powietrznych – Wodnika i Bliźniąt – to imię jest równie odpowiednie i podobnie dla znaków Byka i Ryb, w których Wenus jest silna. Z imieniem tym dobrze też czują się panie ze znaku Lwa. Izabele ze znaków Koziorożca i Panny są bardziej praktyczne, zaradne i sprawnie sobie radzą z realiami materialnego świata; podobnie Izabele Skorpiony, które po mistrzowsku umieją wykorzystać swój osobisty urok. Izabele Raki bez reszty zanurzają się w swoich małych, domowych królestwach. Jedynie przebojowe Barany i Strzelce mogą uznać, że bardziej do twarzy byłoby im z mniej zwiewnym imieniem.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

156 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent