Irena
UD

Irena - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Irka, Irenka
Znaczenie : imię bogini pokoju, Eirene
Planeta : Słońce i Uran
Znane : Irena Dziedzic, Irena Eris, Irena Jarocka, Irena Kwiatkowska, Irena Santor, Irena Sendlerowa, Irena Szewińska
Imieniny : 21 lutego, 3 kwietnia, 4 lub 5 maja, 14 sierpnia, 20 września i 20 października

Historia imienia

Eirene było imieniem greckiej bogini pokoju, córki Zeusa; słowo „pokój” brzmiało zresztą tak samo. Dla naszego polskiego ucha imię „Irena” brzmi jednak… niepokojąco, niby głos trąbki na alarm. I coś w tym jest… Jeżeli mała dziewczynka przynosi ze sobą to imię, zapewne sama również wysyła w eter podobnie niepokojące wibracje.

Znaczenie imienia Irena

Irena – imię bogini pokoju, Eirene.

Numerologia imienia Irena

Liczba imienia potwierdza ten fakt. Imię Irena ma liczbę PIĘĆ, a piątka w numerologii oznacza ludzi rzutkich i przedsiębiorczych, ale też zmiennych, kapryśnych, skłonnych do ryzykownych posunięć – i nieco nieobliczalnych.

Jaka jest Irena?

Nasze polskie Ireny nie są, jak powiedzieliśmy, uosobieniem spokoju. Za to tam, gdzie się pojawią, wnoszą ożywienie, sprawiają, że szmerek przechodzi wśród zgromadzonych, i wszyscy czują, że „coś zaczyna się dziać”. Bo też Ireny są wrogami nudy, zastoju i mieszczańskiej stabilizacji. Często zresztą wymyślają jakieś popisowe numery, by tylko sprawdzić, jakie wrażenie robią na ludziach. Dobrze czują się na scenie albo za stołem prezydialnym, nie mają nic przeciwko mówieniu do mikrofonu i występowaniu przed kamerą. Wiele z nich wybiera po prostu taką drogę zawodową: zostają aktorkami, prezenterkami lub działaczkami w organizacjach. Jako małe dziewczynki są kapryśne, krnąbrne, ale i pełne szelmowskiego uroku. W wieku dorosłym dają się poznać jako osobowości złożone i barwne, żywo zainteresowane całym otaczającym je światem. Obca jest im szara stabilizacja i często można obserwować, że kiedy dobrze im się powodzi, zaczynają wymyślać – na siłę – co by tu zmienić, przestawić, zacząć od nowa. Uwielbiają się przeprowadzać! A także z upodobaniem zmieniają meble, stroje, kolory włosów. Noszą się jaskrawo, a nawet zdarza się im szokować publiczność wyglądem. Warto wiedzieć, że Irena, aby osiągnąć naprawdę trwały sukces, powinna mieć oparcie w kimś bardziej stabilnym i solidnym, kto będzie jej przypominał o terminach, zobowiązaniach – i o tym, ile co teraz kosztuje. Bo Ireny, jako typowe PIĄTKI, łatwo tracą pieniądze, licząc, że za chwilę los się znów uśmiechnie i pojawią się niespodziewane dochody. Mają w sobie żyłkę hazardzisty!

Znak zodiaku imienia Irena

Irena to imię najbardziej odpowiednie dla mistrza pokazywania się od najlepszej strony – czyli Lwa. A ponieważ silne są też wpływy Urana na to imię, dobrze będzie się ono komponować z niespokojną naturą Skorpiona, Barana czy Wodnika (Strzelca również). Ireny Bliźnięta są nadzwyczaj biegłe w szermierce słownej oraz w sztuce przekonywania innych i targowania się. Jako Wagi, Byki, Raki i Ryby doprowadzą do skrajności wszystkie śmiesznostki tych znaków. Jako Koziorożce i Panny będą poważniejsze i z pewnością będą potrafiły na wrodzonych talentach Ireny zrobić dobry interes.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

483 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent