Grzegorz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Grzesiek, Grzesio, Grzesiu, Grześ
Znaczenie : czujny, czuwający
Planeta : Mars i Merkury
Znane : Grzegorz Ciechowski, Grzegorz Kołodko, Grzegorz Lato, Grzegorz Małecki, Grzegorz Markowski, Grzegorz Miecugow, Grzegorz Napieralski, Gregory Peck, Grzegorz Schetyna, Gregor Schlierenzauer, Grzegorz Turnau
Imieniny : 2 i 10 stycznia, 13 lutego, 9 marca, 24 kwietnia, 9 i 25 maja, 30 września, 17 listopada. Najpopularniejsze: 12 marca (Na świętego Grzegorza idzie zima do morza)

Historia imienia

„Czujność” umysłu w prostej linii prowadzi do nadzwyczajnych zdolności, nic więc dziwnego, że imię Grzegorz nosiło wielu ludzi naprawdę niepospolitych. W starożytności żył św. Grzegorz Cudotwórca, o którym powiadano, że siłą woli przesuwał rzeki i góry. Inny święty (wspominany 12 marca, kiedy „zima idzie do morza”), zwany Grzegorzem Wielkim, żył 1400 lat temu i był pustelnikiem, którego obrano papieżem. Podporządkował całą Zachodnią Europę duchowej władzy Rzymu, a jego imieniem nazwano „pieśni gregoriańskie”. Inny wielki duchem Grzegorz na tronie papieskim, żyjący ponad 500 lat temu, wprowadził obecnie używany kalendarz – gregoriański. Widać więc, że Grzegorze porywali się na dzieła nadludzkiej miary, zmieniające obraz świata. Oczywiście nie każdemu Grzegorzowi dane są aż takie osiągnięcia, ale wykraczanie ponad ogólnie przyjęte poziomy jest chyba stałą cechą ludzi noszących to imię.

Znaczenie imienia Grzegorz

Imię Grzegorz po grecku brzmiało Gregorios, co znaczy „czujny, czuwający”. Tak więc już przez samo swoje znaczenie imię to wzywa do wzmożonej uwagi i twórczego napięcia.

Numerologia imienia Grzegorz

Jest to zgodne z charakterem DZIEWIĄTKI, charakteryzującej tych, którzy mierzą wysoko, mają wysokie mniemanie o sobie i swoich możliwościach i dążą do wielkich duchowych i umysłowych dokonań.

Jaki jest Grzegorz?

Cnotą wpisaną w to imię jest „czujność”, czyli skupienie, koncentracja umysłu – a więc te cechy, które tak cenią sobie wszystkie szkoły duchowego rozwoju, tak na Wschodzie, jak i na Zachodzie; zarówno indyjscy jogini, jak i europejscy magowie i kabaliści. A i w dzisiejszym świecie, gdzie tak wiele zależy od inteligencji i szybkiej orientacji, zdolności te się przydają. Współcześni Grzegorze to jednostki ambitne, często przekonane, że mają przed sobą specjalne zadanie w życiu – czy nawet misję – do wypełnienia. Zazwyczaj uważają, że nikt ich wyręczyć nie może, że są nie do zastąpienia. Wielu jest tytanami pracy i dochodzą do dużych osiągnięć w wybranej dziedzinie, ale idą z tym w parze pewne wady. Niejeden Grzegorz jest megalomanem, któremu wydaje się, że na wszystkim zna się lepiej, a inni są mu winni szczególny szacunek. Mają też wrodzone zamiłowanie do autoreklamy, zwracają na siebie uwagę, i zwykle stają na czele zgromadzeń. Życie u boku Grzegorza jest z pewnością ciekawe, pełne przygód i nieoczekiwanych zmian losu, ale trzeba też znosić to, iż jego decyzje są nieobliczalne i wynikają z jemu tylko znanej logiki. Z tego wynika, że wielu Grzegorzów robi karierę w społeczeństwie – chociaż źle znoszą sytuacje, w których trzeba coś udawać i mamić rozmówców pozorami, nierealnymi obietnicami. Nie pozwala im na to wrodzona rzetelność.

Znak zodiaku imienia Grzegorz

Imię Grzegorz jest najbardziej odpowiednie dla trzech znaków, z których na pierwszym miejscu trzeba wymienić Skorpiona. Skorpionom pozwala twórczo wykorzystać dociekliwość i upór w rozwiązywaniu zagadek. Koziorożec znajdzie w tym imieniu siłę, która pozwoli zmierzyć się z naprawdę trudnymi zadaniami. I wreszcie dobrze się zgadza to imię z charakterem znaku Ryb, dla którego jest źródłem energii skłaniającej do działania. Śmiało też można je polecić znakom żywiołu ognia – Baranom, Lwom i Strzelcom – oraz Wodnikom. Pozostałym znakom imię Grzegorz na pewno nie zaszkodzi, chociaż w życie Wag, Byków i Raków może wnieść trochę niepokoju.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent