Weleda
Weleda Baby

Filip - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Filipek
Znaczenie : miłośnik koni
Planeta : Wenus i Uran
Znane : Filip Bajon, Filip Bobek, Phil Collins, Filip Łobodziński, Felipe Massa
Imieniny : seria imienin w maju: 1, 3, 6, 14 i 26 maja; także 11 kwietnia, 6 czerwca, 10 lipca, 23 sierpnia oraz 13 i 22 października

Historia imienia

 W starożytności imię to nosił król Macedonii, który podbił Grecję. (Jego syn, Aleksander, zawojował resztę znanego wówczas świata.) Tak nazywał się również jeden z apostołów; jego święto jest 6 maja. U nas imię to, dziwnym zrządzeniem losu, zrosło się z przysłowiem „Wyrwał się jak Filip z konopi”. Cytuje to przysłowie Adam Mickiewicz w poemacie „Pan Tadeusz”, i wyjaśnia w przypisie, jakoby chodziło o pewnego szlachcica imieniem Filip, z majątku Konopie, który w sejmie gadał od rzeczy. Naprawdę to powiedzenie wzięło się od czego innego. „Filipem” w gwarze myśliwskiej nazywano… zająca. (Tak jak niedźwiedzia „misiem”, czyli Michałem, a bociana – „wojtkiem”.) Konopie działają jak narkotyk również na zające – więc zając, który za długo w nich siedział, jest oszołomiony. I to cała tajemnica…

Znaczenie imienia Filip

Filip, po grecku Philippos, to „miłośnik koni” – i konnej walki.

Numerologia imienia Filip

Liczba imienia Filip to TRÓJKA, liczba ludzi towarzyskich, dowcipnych i jakby przeznaczonych do tego, aby cieszyć się życiem.

Jaki jest Filip?

Filipowie rzeczywiście potrafią cieszyć się życiem i jego przyjemnościami, czasami nawet z tym przesadzają. Potrafią też na różne sposoby umilać życie sobie i swoim przyjaciołom. Dbają o wygody i o odpowiednie towarzystwo, znają się na muzyce i sztuce. Bywają mistrzami sałatek, pieczeni i koktajli i zwykle są na bieżąco z modą. Dobrze rozumieją duszę kobiet, a nawet potrafią damom swojego serca doradzać przy kupowaniu strojów i perfum. Przy tym pędzą życie ruchliwe, wiele podróżują i mają cenne znajomości w wielu krajach. Jedno, co można im zarzucić, to pewna skłonność do niestałości w uczuciach oraz często nadmierny rozrzut zainteresowań. Imię to jest związane z żywiołem powietrza – narodziło się przecież z upojenia pędem powietrza nad końską grzywą – i stąd się biorą zarówno zalety, jak i (drobne) wady Filipów.

Znak zodiaku imienia Filip

Filip to imię najbardziej odpowiednie dla powietrznego znaku Wagi. Patronką znaku Wagi jest Wenus, planeta i bogini miłości, a przecież pierwsza część imienia Filip – phileo – znaczy po grecku „kocham”. Odpowiednie jest także dla drugiego znaku Wenus, czyli dla Byka, oraz dla spędzającego życie w pędzie Strzelca. Śmiało też można polecić to imię powietrznym i ruchliwym Bliźniętom i Wodnikom oraz miłośnikom przygód – Lwom i Baranom. Skorpionom i Rybom doda pewnej dawki tak potrzebnej im niefrasobliwości. Można jeszcze zaryzykować je w przypadku Raka, ale z poważną naturą mężczyzn ze znaków Panny i Koziorożca raczej będzie się kłócić. Oczywiście imię to można śmiało nadać tym chłopcom, w których horoskopach silne są Wenus i Uran.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Filip:

 Katarzyna Glinka

 Patrycja Markowska

 Bartosz Opania

Grażyna Wolszczak

Joanna Przetakiewicz

Marek Piekarczyk (TSA)

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

739 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent