Fabian

Fabian - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Fabianek, Fabianuś, Fabio
Znaczenie : od słowa "faba" - fasola
Planeta : Księżyc i Jowisz
Znane : Fabian Drzyzga, Fabian Ernst, Fabian Wegmann, Fabián Assmann
Imieniny : 20 stycznia
 

Historia i znaczenie imienia Fabian

Imię Fabian spopularyzował papież z początku III wieku, wybrany w niezwykłych okolicznościach. Fabian był nieistotnym laikiem, który przybył do Rzymu podczas wyborów papieskich w 236 r. Podczas zgromadzenia gołębica nagle zeszła z sufitu i osiadła na głowie Fabiana. Tłum natychmiast zinterpretował to jako bezpośredni znak od Ducha Świętego i od razu wybrał tego obcego na najświętszą pozycję Kościoła. Jako symbol pokoju, gołębica była uważana za omen, ponieważ kadencja Fabiana jako papieża była naznaczona okresem pokoju i zwiększonej tolerancji religijnej w Cesarstwie Rzymskim (nadal państwie pogańskim). Jednak po dojściu cesarza Decjusza do władzy, chrześcijanie zostali ponownie zaatakowani za swoje przekonania, a Fabian zginął śmiercią męczeńską w 250 roku.

Samo imię pochodzi od nazwiska starożytnego rzymskiego rodu Fabius, a te zaś od słowa faba, czyli fasola. Pierwotnie oznaczało więc osobę zajmującą się uprawą fasoli. Imię Fabian nadano w Polsce w 2018 roku 1678 razy, co nadaje mu 39. miejsce pod względem popularności. Żeńskim odpowiednikiem imienia jest imię Fabia.

Numerologia imienia Fabian

Liczba imienia Fabian to numerologiczna SZÓSTKA, opisująca osoby rozsądne i poukładane.

Jaki jest Fabian?

Fabian jest osobą podchodzącą do życia z rozwagą. Jest odpowiedzialny i można mu zaufać, a także powierzyć ważne zadania. Najbardziej cenioną przez niego wartością jest rodzina. Potrafi z najwyższym poświęceniem działać na jej rzecz, czasami wręcz zapominając o swoich potrzebach. Fabian jest wielkoduszny i prostolinijny, chętnie pomaga innym. Ceni sobie współpracę, niekoniecznie odnajdując się jako lider.

Znak zodiaku imienia Fabian

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Fabiana to Byk i Rak, które najlepiej współgrają z jego charakterem.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Fabian:

Kuba Błaszczykowski

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie