Eliasz

Eliasz - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Eli, Eliaszek
Znaczenie : Jahwe jest Bogiem
Planeta : Neptun i Uran
Znane : Elijah Wood, Eliasz Kuziemski, Elias Canetti, Elías Figueroa, Eliasz Rajzman
Imieniny : 16 lutego, 17 kwietnia, 5 lipca, 20 lipca, 20 sierpnia i 19 września
 

Historia i znaczenie imienia Eliasz

Imię Eliasz to imię biblijne, w szczególności pojawiające się w pierwszej i drugiej Księdze Królów. Eliasz był ważnym izraelskim prorokiem w IX wieku p.n.e., którego celem było zawezwanie Izraelitów z powrotem do kultu jednego Boga (Jahwe) i trzymania się z dala od kultów pogańskich, które zyskiwały wówczas popularność. Eliasz został powołany przez samego Boga. Imię Eliasz pochodzi od hebrajskiego słowa Eliyahu, gdzie oznacza „Jahwe jest Bogiem” lub „Jehowa jest Panem”. Uważa się, że odegrał ważną rolę w utrzymaniu religii żydowskiej, uznając tylko jednego Boga. Zgodnie z żydowską tradycją Eliasz wciąż wędruje po ziemi i pojawi się, gdy przyjdzie czas ogłosić Mesjasza. W tradycji chrześcijańskiej zapewne dlatego tak ściśle łączą Jana Chrzciciela (który ogłosił przybycie Jezusa) z Eliaszem.

Eliasz to imię bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych (Elijah), w przeciwieństwie do Polski, gdzie w 2018 roku nadano je tylko 39 razy.

Numerologia imienia Eliasz

Liczba imienia Eliasz to numerologiczna DZIEWIĄTKA, opisująca osoby empatyczne i wrażliwe.

Jaki jest Eliasz?

Eliasz całe swoje życie dąży do tego, by uczynić świat lepszym miejscem. Jest osobą pełną współczucia i chęci pomocy słabszym. Jest zdolny do wielkich humanitarnych osiągnięć, a przy tym poświęceń dla dobra innych. Jeśli ma odpowiedni, godny cel, to potrafi być nieustraszony i nie ma mocy, która by go zatrzymała. Nie toleruje niesprawiedliwości, przywiązuje za to dużą wagę do miłości i pokoju na świecie. Jest w stanie inspirować innych, choć równie często bywa niezrozumiały w społeczeństwie.

Znak zodiaku imienia Eliasz

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Eliasza to Rak i Skorpion, które najlepiej współgrają z jego charakterem.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie