UD

Błażej - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Błażejek, Błażko
Znaczenie : sepleniący
Planeta : Jowisz
Znane : Błażej Krupa, Blaise Pascal
Imieniny : 3 lutego, 29 listopada

Historia imienia

Nazwy czy raczej nazwiska rzymskich rodów często były na początku złośliwymi przezwiskami. Dostojni Rzymianie nosili nazwiska, które znaczyły „głupek”, „mańkut” czy „jąkała”. Imię Błażej, czyli po łacinie Blasius lub Blaesus, a więc „ten, który sepleni”, należy do tej samej grupy. Jakoś to Rzymianom nie przeszkadzało! Dziś imię Błażej nie jest w Polsce zbyt popularne, chociaż w dawnych czasach było bardzo często spotykane. Od niego pochodzi mnóstwo nazwisk, takich jak Błach, Błaszczyk czy Błachowicz. Imię to było tak rozpowszechnione, gdyż świętego Błażeja otaczano wielkim szacunkiem. Był ów święty jednym z pierwszych chrześcijan. Żył gdzieś na wschodzie obecnej Turcji, w mieście Sebaste, należącym wówczas do Rzymu. Z powodu prześladowań uciekł w góry, gdzie żył jako pustelnik w jaskini. Zasłynął jako cudotwórca. Opowiadano o nim, że potrafił chodzić po wodzie i odbierać wilkom trzodę, którą drapieżniki porwały pasterzom. Uzdrawiał chorych, w tym chłopca, któremu kość utkwiła w gardle. Święty Błażej zginął jako męczennik. Po śmierci został świętym od chorób gardła i patronem hodowców, którzy powierzali swoje stada jego opiece. Dziś jednak niemal o nim zapomniano.

Znaczenie imienia Błażej

Imię Błażej, czyli po łacinie Blasius lub Blaesus, a więc „ten, który sepleni”.

Numerologia imienia Błażej


Liczba imienia
Błażej wynosi JEDEN. Jest to liczba tych, którzy zaczynają wszystko od początku, co znakomicie się zgadza z legendą o świętym, który żył na łonie przyrody i opiekował się zwierzętami.

 Jaki jest Błażej?

Dzisiejsi Błażejowie również wolą życie z dala od zgiełku i nie dążą do kariery. Są miłośnikami dzikiej przyrody, lasu, gór, wsi i starych miasteczek. Chętnie zajmują się pszczelarstwem i historią. Kochają swoją rodzinę, mają czas dla dzieci, szanują stare obyczaje. Mogą być uważani za oryginałów, ale, jak wszystkie numerologiczne jedynki, bardzo są przywiązani do własnych pomysłów na życie.

Znak zodiaku imienia Błażej

Błażej to imię najbardziej odpowiednie dla Raków, Koziorożców oraz Byków.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

597 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent