Bianka

Bianka - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Bianeczka, Biancia
Znaczenie : biała, niewinna, czysta
Planeta : Księżyc i Wenus
Znane : Bianca Maria Sforza, Bianca Rech, Bianca Balti
Imieniny : 1 grudnia
 

Historia i znaczenie imienia Bianka

Bianka to włoskie imię pochodzące od słowa „bianco”, czyli „biały, czysty”. Podstawową imienia jest późno łacińskie słowo blancus, podobnie jak w języku hiszpańskim (blanca) i francuskim (blanche).

William Szekspir pomógł spopularyzować imię Bianka, wprowadzając je do języka angielskiego w dwóch swoich sztukach „Poskromienie złośnicy” (ok. 1590) i „Otello” (ok. 1605) – obie osadzone we Włoszech. Bianka jest uroczą, łagodną i posłuszną siostrą Kate, złośnicy. Ich ojciec, Baptista Minola, odmawia Biance małżeństwa, dopóki jej starsza siostra nie wyjdzie za mąż. To wprawia zabawną grę w ruch. W „Otellu” Bianka jest kurtyzaną i kochanką Cassio. Jej zazdrość nieumyślnie pomaga Iago w jego złym planie nakłonienia Otella do uwierzenia, że ​​Desdemona była mu niewierna z Cassio. Kolejne tragiczne nieporozumienia ujawniają ludzkie szaleństwa, z których Szekspir był tak dobrze znany.

W Stanach Zjednoczonych imię było szczególnie popularne w latach ’70 i ’80, gdzie wyraźny wpływ miała Bianca Jagger, szalona, imprezowa, społeczna aktywistka – żona Micka Jaggera.

W 2018 roku imię uplasowało się na 74. miejscu pod względem najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce.

Numerologia imienia Bianka

Liczba imienia Bianka to numerologiczna DWÓJKA, pasująca do osób spokojnych i raczej introwertycznych.

Jaka jest Bianka?

Bianka choć jest osobą raczej lubianą, to nie jest zbytnio popularna w towarzystwie. Nie lubi być w centrum zainteresowania, zdecydowanie nie odnajduje się w roli lidera. Preferuje małe grupy przyjaciół bardziej niż huczne przyjęcia. Jest raczej uległa, ustępuje innym – nie jest osobą walczącą o swoje zdanie. Jest wrażliwa i ciepła, chętnie pomaga innym. To typ człowieka, z którym przebywa się z przyjemnością – cierpliwie wysłucha, nie osądza, w razie potrzeby wesprze i pocieszy.

Znak zodiaku imienia Bianka

Imię Bianka najlepiej pasuje do znaków Byka i Raka, najlepiej współgrających z jej charakterem.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie