Ambroży - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ambroś, Brożek
Znaczenie : nieśmiertelny
Planeta : Księżyc
Znane : Ambroise Thomas, Ambroży Towarnicki
Imieniny : 20 marca, 19 lipca, 16 sierpnia, 16 lub 18 października, 2 listopada i 7 grudnia

Historia imienia

Dziś to imię jest u nas niezmiernie rzadkie, ale dawniej Ambrożych było znacznie więcej. Polski lud nie potrafił tego imienia wymawiać i straszliwie je przekręcał. Z Ambrożego robił się więc Brożek i Zbrożek, Jamrozy i Jamróz, a nawet Mróz. Nazwiska Mrożek i Broszkiewicz pochodzą właśnie od Ambrożego, a także nazwa wsi: Mrozy.

Znaczenie imienia Ambroży

Imię Ambroży (ambrosios) znaczyło po grecku „nieśmiertelny”. Podobne słowo – ambrozja – oznacza napój bogów na Olimpie, który zapewniał im życie wieczne. 

Numerologia imienia Ambroży

Sam Ambroży ma liczbę imienia SZEŚĆ, która kojarzy się ze wsią, z naturą i spokojnym życiem na łonie przyrody. Zapewne dlatego świętego Ambrożego uczyniono patronem pszczół i pszczelarzy.

Jaki jest Ambroży?

Jak większość numerologicznych szóstek, typowy Ambroży jest człowiekiem związanym głębokimi więziami uczuciowymi ze swymi najbliższymi, z rodziną i jej tradycjami, ze swoim całym otoczeniem. Tak układa sobie życie, by nie przeżywać ani heroicznych wzlotów, ani tym bardziej – upadków. Zależy mu na dobrobycie i na szacunku ludzi, ale wszędzie woli stosować metodę małych kroków. Woli być kimś w małej gminie, niż zagubić się w wielkomiejskim tłumie. Najbardziej go interesują rzeczy, których wartość jest ponadczasowa – jak filozofia i religia.

Znak zodiaku imienia Ambroży

To stare i dostojne imię najbardziej odpowiada naturze Raka, choć równie chętnie przyjmą je Ryby oraz Byk. Z drugiej strony nie radziłbym uszczęśliwiać imieniem Ambroży ani Baranów, ani Wag.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

418 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent