Zastosowanie i właściwości kompozycji zapachowych

zdjęcie główne Zastosowanie i Właściwości Kompozycji Zapachowych
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Kosmetyki do pielęgnacji o pięknym zapachu zawsze przyciągają uwagę Klientów. Swoją wyjątkową woń zawdzięczają przede wszystkim naturalnym olejkom i kompozycjom zawartym w ich składzie. W połączeniu z wysoką skutecznością potrafią zdziałać cuda. Starannie wyselekcjonowane mieszanki substancji zapachowych znajdziemy w różnego rodzaju balsamach, kremach, mydłach, kulach i solach do kąpieli, a nawet świecach. Olejki zapachowe z powodzeniem można wykorzystać do masażu lub dodać do ręcznie robionych kosmetyków. Jak zatem wygląda tworzenie kompozycji zapachowych? Jakie są ich właściwości i zastosowanie? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym są kompozycje zapachowe?

Kompozycja zapachowa https://ecoflores.eu/pl/c/Kompozycja-zapachowa/242, to inaczej mówiąc, specjalnie opracowana mieszanka syntetycznych substancji zapachowych. Jej głównym zadaniem jest nadanie przyjemnej woni produktom kosmetycznym przeznaczonym głównie do pielęgnacji ciała. Kompozycje zapachowe stosowane są w stosunkowo małych ilościach – najczęściej 0,1% – 0,5%, jednak to z powodzeniem wystarczy, by zapach był wyczuwalny.

Kompozycje zapachowe powstają na drodze syntezy chemicznej. Oznacza to, że zawierają czyste związki, które niemalże niczym nie różnią się od tych naturalnych. Co więcej, nie posiadają właściwości aromaterapeutycznych. Z tego względu doskonale nadają się dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą używać olejków eterycznych. Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są ze świeżych bądź suszonych części roślin. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest najczęściej alergia. Tych specyfików powinny unikać także kobiety w ciąży, ponieważ mogą one wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Każda kompozycja składa się z trzech utrzymanych w jednej tonacji zapachowej nut. W pierwszej kolejności wyczuwalne są nuty głowy, następnie nuty serca, a na końcu nuty głębi. Pachnidła przenikają się wzajemnie, tworząc jedną, unikatową kompozycję. Należy wiedzieć, że mieszając ze sobą dwa olejki zapachowe uzyskamy wyjątkowe akordy – kwiatowe, korzenne i inne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać jeden olejek o konkretnej woni, którą wprost da się nazwać.

Zasady tworzenia kompozycji zapachowych

Aby stworzyć produkt kosmetyczny o pięknej woni, najpierw warto poznać najważniejsze zasady tworzenia kompozycji zapachowych. Wiemy już, że kompozycja zapachowa złożona jest zazwyczaj z trzech nut zapachowych. Pierwszą jest nuta górna, czyli głowy. Zapach ten poczujemy tuż po otwarciu kosmetyku. Powinien być więc łagodny i przyjemny dla nosa. Najlepiej postawić na zapachy cytrusowe, owocowe, leśne, ziołowe bądź zielone.

Zarówno w perfumie, jak i w kosmetykach pielęgnacyjnych dominująca jest nuta serca. To ona stopniowo łączy się z nutą głowy, pozostając na skórze do kilku godzin. Na nutę serca najlepiej wybrać aromaty kwiatowe, korzenne lub ziołowe – w zależności od indywidualnych preferencji. Należy pamiętać o tym, że serce zapachu pojawia się po upływie około 15 minut od rozpylenia. Jako nutę dolną wybierane są olejki ciężkie, nielotne. Mają słabo wyczuwalny zapach, jednak decydują o trwałości perfum. W tym przypadku stosuje się aromaty z grupy grup: drewniana, balsamiczna, zwierzęca lub aromatyczno-słodkawa.

kompozycja zapachowa

Właściwości kompozycji zapachowych

Właściwości kompozycji zapachowej mogą się nieco różnić, w zależności od użytych komponentów. Aromat czarna porzeczka to świetna propozycja dla miłośników owocowych, a zarazem słodkich zapachów. Poza tym, owoc ten jest bogactwem witaminy C, która ma zbawienny wpływ na skórę – wyrównuje jej koloryt, dodaje blasku, ujędrnia i hamuje procesy starzenia. Dużą popularnością cieszy się także olejek zapachowy lawendowy. Wykazuje działanie odprężające i uspokajające, dzięki czemu idealnie sprawdzi się do masażu bądź kąpieli. Z powodzeniem można stosować go w zaciszu domowym – do odświeżaczy powietrza lub w kominkach.

Na szczególną uwagę zasługuje olejek zapachowy migdałowy. Ma bardzo przyjemną, słodkawą woń. Działa wyciszająco i relaksująco. Poza tym, jest bogactwem witamin: A, D i E, mających bardzo korzystny wpływ na nasz wygląd. Warto też nieco bliżej przyjrzeć się olejkom miętowym. Bez cienia wątpliwości jest to nuta najbardziej świeża, orzeźwiająca, która daje uczucie przyjemnego chłodu. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się kompozycja zapachowa piżmo. Ta nuta zapachowa opisywana jest jako słodka, pudrowa, a zarazem ciężka. Z pewnością spodoba się eleganckim i stylowym kobietom. Piżmo znajdziemy w składzie m.in luksusowych kosmetyków. Możemy go również wykorzystać do produkcji kosmetyków DIY.

Zastosowanie kompozycji zapachowych

Kompozycje zapachowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży kosmetyczno-pielęgnacyjnej. Wykorzystuje się je do produkcji różnego rodzaju kosmetyków – kremów do twarzy, balsamów, mleczek, mydeł, preparatów do kąpieli, a także wyrobów perfumeryjnych. Składniki te bardzo często możemy spotkać w składzie preparatów myjących i detergentów. Stosowane są głównie po to, by zniwelować nieprzyjemny zapach środków czyszczących, dzięki czemu możemy cieszyć się lśniącym i pachnącym mieszkaniem.

Kompozycje zapachowe użytkowane są również w odświeżaczach powietrza. Ze względu na ich naturalny skład, są w pełni bezpieczne dla alergików. Znajdują również zastosowanie przy tworzeniu domowych kosmetyków – naturalnych perfum, kremów do twarzy, balsamów do ciała, peelingów i wielu innych.

Podsumowanie

Kompozycje zapachowe to nic innego, jak mieszanina syntetycznych substancji zapachowych. Stosuje się je głównie w celu nadania przyjemnej woni kosmetykom pielęgnacyjnym. To, co wyróżnia kompozycje zapachowe to brak właściwości aromaterapeutycznych. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane przez klientów, którzy z powodu alergii bądź innych przyczyn nie mogą używać olejków eterycznych. Zapachowa kompozycja składa się z trzech głównych nut – głowy, serca i głębi, które uzupełniają się wzajemnie, tworząc spójną całość. Oprócz wonnych walorów, olejki zapachowe posiadają mnóstwo drogocennych właściwości. Wszystko zależy od tego, z jakich części roślin zostały pozyskane. Bez wątpienia warto stworzyć swoją własną kompozycję zapachową!

Materiał promocyjny

761 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent