Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Dziecko w domu wcale nie musi się nudzić albo spędzać czasu przy bajkach. Wystarczy trochę inicjatywy ze strony rodziców, żeby deszczowe popołudnie zamieniło się w szaloną przygodę. Zabawy ruchowe w domu to doskonały sposób na zapewnienie dzieciom aktywności fizycznej, umożliwienie pozbycia się nadmiaru energii, ale też rozwoju motorycznego. 

Przedstawiamy 30 pomysłów na zabawy ruchowe w domu dla dzieci w różnym wieku. Większość sprawdzi się i u maluchów, i starszaków. Wystarczą drobne modyfikacje – ułatwienia lub utrudnienia. Do zorganizowania zabaw wystarczą przedmioty codziennego użytku lub zabawki, które są w każdym domu. 

film

Spacer po sznurku

Domowe zabawy z użyciem sznurka mogą być także ćwiczeniami integracji sensorycznej. Rozkładamy sznurek na podłodze w linii prostej lub w kształt litery S a dziecko stara się boso przejść po sznurku bez utraty równowagi. Może stawiać stopy normalnie lub iść stopa przy stopie. Trudniejsza wersja to chodzenie do tyłu lub z zamkniętymi oczami. Możecie też przeskakiwać przez sznurek przodem lub tyłem, na dwóch nogach i na jednej. Trudniejsza wersja – przeskakiwanie przez linę umieszczoną wyżej. Inna wersja zabawy w chodzenie po linii to przyklejenie taśmy malarskiej na podłodze. 

Wyścigi z jajkiem

Zorganizujcie trasę po której będziecie chodzić trzymając na łyżce piłeczkę pingpongową. Czas przejścia ma znaczenie! 

Układy ruchowe

Jedna osoba zaczyna od wykonania jakiegoś ruchu, kolejna osoba wykonuje ten sam ruch i dodaje kolejny. Następna – robi dwa poprzednie i dodaje jeszcze jeden. Ten, kto się pomyli w sekwencji wypada z gry.

Rozciąganie się

Włączcie relaksującą muzykę. Rozciągajcie się na różne sposoby. Zaproponujcie dzieciom, żeby spróbowały rozciągać się jak różne zwierzątka, np. jak niedźwiedź budzący się z zimowego snu lub jak zajączek na łące. A może turlanie? Spróbujcie turlać się po podłodze z jednego końca pokoju w drugi. 

Zabawa z balonem 

Poćwiczcie odbijanie balonu różnymi częściami ciała. Jak długo potraficie utrzymać balon w powietrzu za pomocą dłoni, kciuka lub łokcia?Wkładamy balon pomiędzy brzuchy dwóch stojących przodem do siebie osób. Tańczymy. Przy kolejnym utworze balon wędruje między inne części ciała – kostki, barki, głowy. Przygotowaliśmy 11 ćwiczeń sensorycznych z użyciem balona i piłki (link).

Skakanie

Kto skoczy wyżej? Kto skoczy dalej? Podskocz raz na jednej nodze, potem na drugiej. Później dwa razy, trzy razy, cztery razy.  Komu uda się skakać najdłużej? Ile osób uczestniczy w zabawie, tyle pomysłów na skakanie! 

Losowanka ze zwierzątkami – ruchowa gra dla dzieci

Przygotowaliśmy grę ruchową dla dzieci, którą można bezpłatnie pobrać TUTAJ. Dzieci losują karteczki, na których mają różne zabawne zadania – np. podskakuj jak żabka, skradaj się jak list, stój na jednej nodze jak bocian.

Zabawy z papierowymi kulami

Zróbcie papierowe kule z gazet i rozpocznijcie bitwę. Kto rzuci kulę najdalej? Kto rzuci kulę jak najwyżej? A może zaczniecie rzucać je do kosza na pranie? Kto najlepiej trafia?

Zabawa w króliczki

Przy dźwiękach muzyki kicajcie po podłodze. Nagle wyłączamy muzykę i wołamy: “Lisek” “Króliczki” muszą zastygnąć w bezruchu, dopóki ponownie nie włączymy muzyki. Te „króliki”, które się poruszyły, wypadają z gry.

Układy ruchowe

Jedna osoba zaczyna od wykonania jakiegoś ruchu, kolejna osoba wykonuje ten sam ruch i dodaje kolejny. Następna – robi dwa poprzednie i dodaje jeszcze jeden. Ten, kto się pomyli w sekwencji wypada z gry.

Zabawa w pojazdy

Udawajcie, że jedziecie różnymi środkami transportu – rowerem, samochodem, deskorolką, na rolkach, pociągiem, autobusem, samolotem.

Zabawa w tunel

Zróbcie tunel z koców i krzeseł. Możecie czołgając się w tunelu i biegając wokół niego.

Zabawa z hobby horse

Poćwiczcie galop, kłus i skoki. Jeżeli nie macie jeszcze hobby horse możecie go własnoręcznie zrobić (link).

Gra w klasy

W klasy można grać w domu! Za pomocą taśmy malarskiej wykonajcie na podłodze wzór do gry w klasy. TUTAJ znajdziecie zasady tradycyjnej gry w klasy

Zabawa z papierowymi samolotami

Zróbcie papierowe samoloty i rzucajcie nimi. Następnie biegnijcie aby je odzyskać. Możecie rywalizować w różnych kategoriach: najdłuższy lot, najdokładniejsze trafienie do celu czy najciekawszy design samolotu.

Dziwne figury

Tańczcie w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, zastygajcie w bezruchu tworząc dziwne figury. Ten komu nie uda się pozostać bez ruchu – odpada z gry. Zabawę powtarzamy.

Zabawa w lustro

Stańcie twarzą w twarz z drugą osobą i naśladujcie jej ruchy. Im bardziej szalone, tym więcej śmiechu. Można też bawić się cieniem. Włączcie lampkę lub latarkę, a dziecko musi naśladować kształty, które pokazuje rodzic, tworząc cień na ścianie.

Szarady ruchowe

Dziecko ma zaprezentować postawą ciała i ruchami coś/kogoś kojarzącego się z zimą, na przykład narciarza. Reszta rodziny odgaduje o co/o kogo chodziło. 

Zabawa w wycieczkę

Wybierzcie się na wyimaginowaną pieszą wycieczkę. Przejdźcie przez most, przeczołgajcie się w wąskim tunelu, brnijcie przez głębokie błoto, skaczcie po kałużach. Dziecięca wyobraźnia podpowie mnóstwo punktów tej wyprawy 

Wyścigi piłeczek pingpongowych

Zróbcie wyścigi piłeczek na podłodze. Nie wolno ich jednak dotykać – wolno jedynie na nie dmuchać. Można przesuwać piórko do przodu dmuchaniem lub używając gruszki dla niemowląt, którą dziecko musi naciskać, żeby wydobyło się z niej powietrze popychające piórko do przodu. Można wyznaczyć dwie linie (np. dwa sznurki szlafroków) wzdłuż której będą przesuwać się przedmioty. 

Taniec na gazecie

Zacznijcie tańczyć na rozłożonej gazecie. Kolejny utwór i … gazetowy parkiet zostaje złożony na pół i później znowu na pół. Cała zabawa polega na tym, by zmieścić się na kurczącej się powierzchni tanecznej. Ten kto stanie nogą na podłodze odpada z gry. 

Podłoga to lawa

Rozłóżcie poduszki, koce, maty, taborety na podłodze. Dzieci muszą przemieszczać się z jednej poduszki na drugą, unikając dotykania podłogi, bo na podłodze jest gorąca lawa. 

Tor przeszkód

Ustawcie tor przeszkód z poduszek, krzeseł i innych mebli. Dzieci muszą go przejść jak najszybciej, unikając dotykania przeszkód.

Gra w limbo

Ustawcie kijek na pewnej wysokości, a dzieci muszą przechodzić pod nim, odchylając się do tyłu. Po każdej rundzie kijek jest opuszczany coraz niżej.

Tajemnicze kroki 

Dziecko wybiera kartkę z różnymi rodzajami kroków (np. kucając, skacząc, chodząc tyłem), a następnie wykonuje zadanie przemieszczając się po pokoju zgodnie z wybranym krokiem.

Ciepło-zimno

Klasyk, który dzieci uwielbiają. Rodzic chowa przedmiot w pokoju i naprowadza dziecko za pomocą wskazówek „ciepło” lub „zimno”, gdy zbliża się lub oddala od ukrytego przedmiotu.

Domowe kręgle

Wystarczy kilka plastikowych butelek i piłeczka, by przeprowadzić emocjonującą grę w kręgle. Wyniki możecie zapisywać na kartce, a zwycięzca otrzyma medal albo… lody. 

Ruchomy cel 

Zawieście na sznurkach jakieś lekkie przedmioty i próbujcie w nie trafiać miękkimi piłeczkami. Piłka sprawdzi się zresztą w wielu zabawach domowych – przygotuj kilka celów (np. misek, pudełek, wiaderek) w różnych odległościach i próbujcie rzucać piłkami do tych celów.

Bez użycia rąk 

Spacerujcie po domu z książką na głowie albo próbujcie przenosić piłki czy balony z miejsca na miejsca trzymając je między stopami. 

Skarpetkowe bitwy

Miękkie kulki ze skarpetek świetnie się nadają do bitwy z przymrużeniem oka. Warto też pamiętać, że dzieci ubóstwiają bitwy na poduszki. 

Zabawy ruchowe w domu to świetny sposób na rodzinną integrację i pole do popisu dziecięcej wyobraźni. Mamy nadzieję, że dzięki naszym pomysłom dom stanie się placem zabaw, pełnym wyzwań i radości, a deszczowe wieczory już nie będą symbolem dziecięcej nudy. 

589 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Małgosia Corvalan

Małgosia Corvalan

Producentka filmowa (m.in. „Młode wilki“), która zamieniła plan i premiery filmowe na dres i biurko z komputerem, a mieszkanie w Warszawie na domek na wsi, 6 psów i 2 koty. Gdy nie siedzi w Mieście Dzieci, zajmuje się zielarstwem, warsztatami psychologicznymi i podróżami. Ma dwójkę już nastoletnich dzieci – Michelle i Markusa – oboje w edukacji domowej.

TUTAJ zobacz zielarski Instagram.

malgosiac@miastodzieci.pl
kom. 601 24 25 01

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent