Czasem nie trzeba wiele, by wywołać uśmiech na twarzy dziecka i dać mu poczucie dumy i satysfakcji z tego, że własnymi siłami coś mu się udało osiągnąć, a przy okazji świetnie się bawiąc i miło spędzając czas. Nożyczki, tasiemka, bibuła, pestki, guziki, wata, korek od szampana, orzechy włoskie, plastelina – nie musimy wydawać majątku, żeby dziecięcy pokoik powiększył się o nową zabawkę. I to w dodatku oryginalną, własnoręcznie stworzoną. Może nam to umożliwić lektura książki "Zabawy plastyczne", stanowiąca swego rodzaju przewodnik po świecie dziecięcej fantazji oraz plastyczno-technicznych inspiracji i pomysłów na manualne zabawy. To zbiór wskazówek i podpowiedzi, doskonała "podpora" w sytuacji, gdy nasze własne koncepcje na zabawę chwilowo się wyczerpują, a chcemy dziecku podarować coś oryginalnego, świeżego i pomysłowego.
Już sama okładka zachęca do otwarcia książki. Kolorowe ilustracje postaci, budowli i roślin, które można samemu stworzyć, przyciągają oko czytelnika. Wydana w twardej oprawie i dużym formacie książka jest czytelna i ma przejrzystą, praktyczną formę. Przy każdej inspiracji znajdziemy listę materiałów oraz narzędzi potrzebnych do stworzenia danej rzeczy oraz instrukcję – krok po kroku – jak należy ją wykonać. Nie bez znaczenia są tutaj zdjęcia produktu, które pozwalają na wizualizację tego, co mamy po kolei robić. Są one pomocne podczas wykonywania poszczególnych czynności. Książka podzielona jest na kilka kategorii, w ramach których zgrupowane są różne przedmioty, ozdoby i zabawki. Mamy więc kategorie: zwierzęta, pojazdy, postacie, budowle, ozdoby świąteczne, przedmioty oraz przyroda. I tak na przykład możemy przejść drogę od pomysłu do wykonania globusa, wazonu, biedronki czy łódki.
Wartościowe mogą się okazać rzeczy z pozoru niepotrzebne, nieprzydatne. Chciałeś wyrzucić patyczki po lodach, zdeptać puszkę albo pozbyć się opakowań po tabletkach czy butelki po ketchupie? Kuchnię zagracają nieużywane plastikowe tacki albo pudełka? Teraz mogą zostać wykorzystane w bardzo użyteczny sposób. Z pomocą mogą przyjść też spinacze do bielizny, stare rękawiczki, gąbka albo nakrętki. Jakie zabawki można własnoręcznie skonstruować? Wśród propozycji mamy m.in. królewnę z butelki po dezodorancie, ośmiornicę z pudełka po płytach CD, pacynkę z mopa, gitarę z deski do krojenia, naszyjnik z piórami oraz meble z talerzyków jednorazowych. Narzędzia, za pomocą których należy wykonać zabawkę, są często dostępne w domu; to przedmioty codziennego użytku, zwyczajne, niewyszukane, więc nie musimy planować wyprawy po sklepach w poszukiwaniu wymaganych materiałów. Książka może stanowić również źródło natchnienia mile widzianego w sytuacjach okolicznościowych czy z okazji świąt. Mamy bowiem tutaj wskazówki, jak stworzyć np. zajączki, kurczaczki, bałwanki czy bombki. Mogą być one świetną ozdobą lub prezentem dla najbliższych.
„Zabawy plastyczne” to propozycja dla dzieci w wieku 3-6 lat i do ich możliwości wiekowych został dostosowany stopień trudności. Rodzic może delikatnie pomagać dziecku w wykonywaniu przedmiotu, służyć radą czy nadzorować cały „proces twórczy”, ale to, co wyjdzie spod małych rąk jest dziełem dziecka. Pozwala na to właśnie odpowiednio dobrany poziom zaawansowania. Zalet tego typu zabaw jest cała masa. Poza tym, że to ciekawy sposób na wspólne spędzanie czasu, to również szansa na rozwijanie umiejętności manualnych malucha, samodzielności oraz kreatywności. Uczy także, jak szukać inspiracji dookoła siebie i wnikliwie obserwować świat. Książka może również stanowić wsparcie i podpowiedź dla osób pracujących zawodowo z dziećmi: opiekunek, nauczycielek, wychowawców przedszkolnych.
Katarzyna Klimek-Michno
Zabawy plastyczne
Autorzy: Igor Buszkowski, Katarzyna Michalec
Kategoria wiekowa: 3+
Format: 200×270 mm
Objętość: 144 stron, oprawa: twarda
Wydawnictwo Skrzat