V Urodziny Kubusia Puchatka
Delfinek
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.30. Udział w imprezie obiecał Tadeusz Ross, znany – także najmłodszej widowni – aktor i satyryk. Razem z nim czytać dzieciom będą: Joanna Gabis, reporterka Panoramy, oraz Radosław Brzózka, prezenter i dziennikarz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Lekturze towarzyszyć będą zabawy, konkursy oraz poczęstunek – tort urodzinowy dla Jubilata, ufundowany przez mokotowską cukiernię „Smakołyk”.

Imprezę wspierają:
International Paper, Sponsor Generalny kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, Granna, producent gier i zabawek dla dzieci, GoDan, dystrybutor balonów, Fundacja Wydawnictwa Prószyński i S-ka oraz EMPiK Promenada. Obchodom patronuje „Miś”, ulubiona gazetka maluchów, i „Świerszczyk”, przyjaciel dzieci w wieku szkolnym. Zgodę na publiczne czytanie przygód Misia wyrazili właściciele praw autorskich: do tekstu A.A. Milne – firma Curtis z Londynu oraz do tłumaczenia Ireny Tuwim – p. Ewa Tuwim-Woźniak.

Urodziny Kubusia Puchatka jak co roku świętować będą tysiące dzieci w całym kraju.
Urodzinowe uroczystości w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, domach kultury, księgarniach, szpitalach, teatrach i świetlicach uświetnią swym udziałem lokalne osobistości, aktorzy, sportowcy i przedstawiciele różnych zawodów oraz władz samorządowych, którzy będą czytać dzieciom o przygodach małego misia.

W Warszawie urodziny misia organizują m.in.
Przedszkole nr 211 im. Kubusia Puchatka przy ulicy Dąbrówki oraz Przedszkole Artystyczne „W Stumilowym Lesie”, gdzie dzieci przedstawią spektakl na motywach książki A. A. Milne oraz będą bawić się wspólnie z zaprzyjaźnionymi artystami.

W Poznaniu na wspólne brykanie z Tygryskiem, Misiem i jego przyjaciółmi zaprasza Księgarnia z Bajki, która 14 października przemieni się w Stumilowy Las. Uczestnicy imprezy będą brykać z Tygryskiem, smakować małe „Conieco”, wymyślać mruczanki i odpowiadać na zagadki Sowy Przemądrzałej.

W Gdyni obchody rozpoczną się już 12 października od imprezy czytelniczej w Szpitalu Morskim im. PCK, następnie 15 października w Domku Żeromskiego w Gdyni Orłowie odbędzie się spotkanie z dyrektorem oliwskiego ZOO, który przeczyta ulubione fragmenty książki o Kubusiu i opowie o zwierzętach – pierwowzorach mieszkańców Stumilowego Lasu.

Szczególny prezent przygotowały dla Kubusia dzieci ze Skarżyska Kamiennej, które zamierzają jubilata obdarować… rodziną – żoną i dwojgiem dzieci.

Centralna impreza urodzinowa odbywa się tradycyjnie w szpitalu dziecięcym. Chodzi o podkreślenie jak ważne jest codzienne czytanie dzieciom chorym, cierpiącym i niepełnosprawnym. Spotkania z książką i bohaterami dziecięcych lektur pozwalają małym pacjentom przezwyciężyć uczucie osamotnienia i bólu, łagodzą stres, stymulują rozwój psychiczny i intelektualny. Pełna ciepła, humoru i znakomitych obserwacji psychologicznych książka o przygodach małego misia jest też doskonałą okazją do wprowadzenia rytuału codziennego czytania dzieciom w tych domach i placówkach, gdzie dotychczas nikt im nie czyta. Głośne czytanie dziecku należałoby jednak zacząć wcześniej i od łatwiejszych lektur – książeczek obrazkowych z prostymi tekstami, które stymulują rozwój dziecka i uczą je języka.

Konkurs 
Urodzinom Kubusia tradycyjnie towarzyszy ogłoszony przez Fundację ABCXXI Konkurs na Najładniejszy i Najciekawszy Prezent dla Kubusia Puchatka wykonany przez dzieci, którego współorganizatorami są w tym roku Stowarzyszenie „Wzajemna Pomoc” i Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Prac konkursowe należy przesyłać na adres:
Miejskie Centrum Kultury, ul. Słowackiego 25, 26-110 Skarżysko-Kamienna. Nagrodzone prace, w ramach wystawy objazdowej, odwiedzą następnie miejscowości aktywnie uczestniczące w kampanii czytania. Więcej informacji o Konkursie można znaleźć na stronie: www.mck.vel.pl oraz na stronie internetowej Fundacji.

Postać Niedźwiadka o Bardzo Małym Rozumku wyszła spod pióra urodzonego w 1882 r. Alana Alexandra Milne’a, wykładowcy akademickiego, który talenty literackie przejawiał już jako student Trinity College w Cambridge. W 1920 r. Milne został ojcem jedynego syna, Christophera Robina, któremu na pierwsze urodziny kupił w sklepie Harrodsa zabawkę – pluszowego misia. Krzyś, jego miś oraz przyjaciele – zwierzaki oglądane wspólnie w londyńskim ogrodzie zoologicznym, stały się wkrótce literackimi postaciami. W 1926 r. ukazała się powieść dla dzieci „Kubuś Puchatek”, a dwa lata później – „Chatka Puchatka”. Już za życia Milne’a, który zmarł 31 stycznia 1956 r., przygody małego Misia i jego przyjaciół zostały przetłumaczone na 12 języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.

O popularności Kubusia Puchatka w naszym kraju świadczy m.in. fakt, że w wielu miastach w Polsce np. w Warszawie, Koszalinie, Legnicy czy Łodzi – ulice noszą jego imię. Miś jest również patronem wielu przedszkoli w całym kraju.

Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja ABCXXI od kilku lat prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” (CPCD) oraz programy edukacyjne: “Czytajace szkoły”, “Czytające Przedszkola” i Program Nauczania Wartości. Od ponad pięciu lat Fundacja namawia rodziców i wychowawców do codziennego, co najmniej 20-minutowego głośnego czytania przekonując, że jest ono najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka – uczy myślenia, rozwija pamięć, wyobraźnię i wrażliwość moralną, sprzyja koncentracji, przynosi wiedzę, wiarę w siebie i radość. Fundacja przypomina także o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych i gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła. Badania IPSOS z 2003 r. wykazały, że kampania CPCD wpłynęła na zmianę zachowań 1/3 Polaków, a w 2004 r. jej znajomość deklarowało już 77% respondentów. Akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” otrzymała w roku 2003 Grand Prix na Festiwalu Komunikacji Społecznej, w 2005 roku Nagrodę Honorową „Pro Publico Bono” oraz Medal „Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury. W bieżącym roku Fundacja została uhonorowana Nagrodą Rzecznika Praw Dziecka oraz prestiżową międzynarodową nagrodą IBBY za promocję czytelnictwa, którą przedstawicielki Fundacji odebrały we wrześniu w Chinach, w Macao. Irena Koźmińska, prezes Fundacji, otrzymała także z nominacji dzieci Order Uśmiechu.

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.
Sponsorami i Darczyńcami Fundacji ABCXXI w ostatnim roku są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (programy operacyjne: „Media z kulturą” oraz „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”), International Paper – Sponsor Generalny, PZU S.A., Rossmann, Fundacja PZU, Carrefour, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Rama, Plus GSM, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, PKO BP, MultiBank, mBank, Fundacja ORLEN „Dar Serca”, Antalis, Wydawnictwa: Świat Książki, Nowa Era i Wilga, Bank BPH, Press Service, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Bank Pocztowy, Granna. Fundacja korzystała także ze środków Unii Europejskiej – „Program Phare 2003”.

Patronami medialnymi Fundacji są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polityka, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Gutek Film, Dziecko, Zwierciadło, Traffic Club, Bliżej Przedszkola, Empik, merlin.pl, Multikino.

Partnerem badawczym Fundacji jest IPSOS.

Więcej informacji na stronie: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl.

Kontakt:
Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom:
022 648 38 91, 022 648 47 85, tel./fax 022 648 38 92

Monika Chojnacka, tel. kom. 0601 644 341, e-mail: mchojnacka@cpcd.pl

Agnieszka Kwaczek, tel. kom. 0603 348 368, e-mail: akwaczek@cpcd.pl

***

Instytut Matki i Dziecka (IMiD)
to unikalny w skali kraju ośrodek oferujący opiekę medyczną dla kobiety w każdym wieku, jej potomstwa i całej rodziny. Od momentu powstania w 1948 roku do dnia dzisiejszego jest jedną z najważniejszych placówek medycznych w Polsce. Instytut powstał w celu ochrony zdrowia matki i dziecka w oparciu o placówkę naukowo- badawczą, rozwiązującą te zagadnienia w skali krajowej. Każdy pacjent – jego cierpienie, potrzeby, niepokoje – jest uzasadnieniem i sensem działania ośrodka.

Instytut podejmuje szereg działań z zakresu edukacji publicznej, m.in. konferencja "Współpraca na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym" (2002), seminarium "Zdrowie prokreacyjne, stan obecny

i perspektywy rozwoju" (2003), Targi "CIĄŻA I DZIECKO" (2003), cykl konferencji "Edukacja przedporodowa – okiem praktyka" (2004, 2005), konferencja „Bezpieczne żywienie niemowląt podstawą zdrowia" (2006), Targi dla młodych rodziców (2003-2006).

W IMiD realizowane są również programy Polityki Zdrowotnej Państwa m.in.:
1) „Ograniczenie niepełnosprawności u dzieci leczonych z powodu nowotworów złośliwych kości” (dotyczyło refundacji za endoprotezy onkologiczne) – wartość programu: 2 miliony złotych

2) „Badania przesiewowe noworodków w Polsce” – wartość programu: 7 milionów złotych.

 

Więcej informacji: http://www.imid.med.pl

Polecamy również  Bajka terapeutyczna jako sposób na wspieranie dziecka oraz Pacanów Europejską Stolicą Bajek

 

 

 

459 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent