Odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia
Zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania zawartą w art. 361 § 2 k.c., naprawienie szkody z ubezpieczenia obejmuje wszelkie straty poniesione przez poszkodowanego. W praktyce oznacza to, że poszkodowany ma prawo ubiegać się o likwidację wszelkich szkód powstałych wskutek wypadku lub kolizji. Są to więc nie tylko uszkodzenia samego pojazdu, ale także np. fotelika dziecięcego. Aby potwierdzić, że w chwili zdarzenia fotelik rzeczywiście znajdował się w samochodzie, warto wezwać policję i sporządzić odpowiednią dokumentację.
Szkodę należy zgłosić w standardowy sposób do ubezpieczyciela sprawcy lub własnego, jeśli posiadamy opcję bezpośredniej likwidacji szkody. Odszkodowanie zostanie wypłacone także, jeśli sprawca posiadał ubezpieczenie krótkoterminowe Warunki ubezpieczenia OC regulowane są ustawą i w każdym towarzystwie są takie same. Nie ma więc znaczenia, u którego ubezpieczyciela sprawca zdarzenia posiada polisę.
Odszkodowanie z Autocasco
Jeśli to sprawca zdarzenia miał zamontowany w samochodzie fotelik dziecięcy, nie może liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy OC. Jednym z możliwych wariantów otrzymania zwrotu kosztów poniesionych na nowy sprzęt, jest wykupione wcześniej ubezpieczenie Autocasco. Oczywiście polisa musi mieć odpowiedni zakres. Np. minicasco nie zapewni tego typu ochrony. W wielu towarzystwach należy wykupić ochronę fotelika jako opcję dodatkową. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala kwotę, która zostanie wypłacona w przypadku uszkodzenia fotelika. Może to być konkretna suma lub odpowiedni procent wartości fotelika. Dokładne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Producent też może pomóc
Jeśli nie posiadasz polisy Autocasco lub nie obejmuje ona ochroną fotelika dziecięcego, możesz zwrócić się do producenta. Niektórzy z nich (np. Recaro lub BeSafe) oferuje bezpłatną wymianę fotelików po kolizji lub wypadku. Aby firma wypłaciła odszkodowanie, konieczne jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji. BeSafe oczekuje np. przesłania drogą mailową fotografii z miejsca zdarzenia oraz samych fotelików po kolizji. Dodatkowo należy dostarczyć oświadczenie sporządzone przez policję. Jeśli więc nawet w przypadku drobnej stłuczki w Twoim aucie znajdowały się foteliki, warto wezwać służby porządkowe.
Czy wymiana fotelika w ogóle jest konieczna?
Każdy producent fotelików samochodowych zaleca ich wymianę po kolizji lub wypadku, nawet jeśli nie mają widocznych uszkodzeń zewnętrznych. Podczas zdarzeń drogowych foteliki zostają w dużym stopniu obciążone i może dochodzić do awarii, które nie są widoczne gołym okiem. Niestety nawet mikrouszkodzenia wewnętrzne mogą sprawić, że w przyszłości fotelik nie spełni w 100% swojej funkcji, a dziecko nie będzie w nim bezpieczne. Nie warto więc ryzykować, nawet jeśli z jakiegoś powodu nie uda Ci się otrzymać odszkodowania na zakup nowego produktu.