Tanie ferie za granicą czy w Polsce?
Rodzinny wypoczynek można zorganizować zarówno w kraju, jak i za granicą – tu wiele zależy od preferencji Twoich bliskich. Różnice między kosztem ferii w Polsce, a za granicą zmniejszają się na przestrzeni lat – w szczycie sezonu koszty pobytu w polskich kurortach narciarskich często dorównują, a czasem nawet przewyższają ceny wypoczynku w ciepłych krajach europejskich czy egzotycznych destynacjach. Jak zatem znaleźć najlepszą ofertę?
W obu przypadkach kluczowe może być szukanie okazji w popularnych porównywarkach. Narzędzia tego typu są łatwo dostępne i pozwalają zestawić ze sobą oferty z wielu różnych miejsc. Dzięki temu bez problemu znajdziesz coś, co Cię zainteresuje, a do tego mieści się w założonym budżecie.
Szczególną uwagę warto zwrócić na oferty oznaczone jako „last minute”. Choć zwykle wymagają podjęcia błyskawicznej decyzji, to jednak mogą kosztować znacznie mniej niż w regularnej sprzedaży. Przy odrobinie szczęścia możesz zatem zyskać dodatkowe korzyści (np. wyższy standard hotelu, ciekawe wycieczki czy zajęcia z animatorem dla dzieci), płacąc za to poniżej ceny rynkowej.
Popularne kierunki na ferie 2025
Nie możesz doczekać się zabawy na ośnieżonych stoku czy wręcz przeciwnie – chcesz uciec od zimna w miejsce o cieplejszym klimacie? Niezależnie od Twoich indywidualnych preferencji, znalezienie ciekawego kierunku wyjazdowego w przystępnej cenie nie powinno przysporzyć Ci trudności.
„Zimne” kierunki na ferie
Jeśli kochasz zimowe sporty, nie musisz wyjeżdżać z granicę. Polska oferuje wiele zimowych kierunków idealnych na rodzinne ferie. Zakopane przyciąga stokami narciarskimi, termami i górskimi widokami, a Karkonosze ze Szklarską Porębą i Karpaczem zapewniają świetne trasy narciarskie, piesze oraz atrakcje, takie jak Świątynia Wang. Bieszczady zachwycają spokojem, dziką naturą i malowniczymi szlakami, a Beskid Śląski, ze Szczyrkiem i Wisłą kuszą miłośników sportów zimowych i tradycyjnych klimatów. Góry Izerskie to z kolei raj dla narciarzy biegowych dzięki licznym trasom po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Jest w czym wybierać!
Planując rodzinne ferie zimowe w Polsce, warto poszukać darmowych atrakcji w wybranym miejscu. Wiele miast i regionów organizuje bezpłatne wydarzenia, wystawy czy warsztaty, szczególnie w tym okresie. Informacji najlepiej szukać na stronach internetowych miast, centrów kultury czy parków narodowych oraz w mediach społecznościowych instytucji kulturalnych i turystycznych. Niektóre miejsca honorują także Kartę Dużej Rodziny, oferując zniżki i rabaty dla rodzin wielodzietnych.
Na co zwrócić uwagę, planując budżet wyjazdowy?
Podsumowując to, ile będzie kosztować wyjazd na ferie, nie zapomnij również o uwzględnieniu kieszonkowego dla dzieci. W górskich kurortach czy miejscowościach wakacyjnych jest mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, a własne pieniądze pozwolą im z nich samodzielnie skorzystać. To świetna okazja, by nauczyć dzieci zarządzania finansami. Możesz wręczyć im kartę dla dziecka z ustalonym limitem na cały wyjazd – to praktyczna lekcja odpowiedzialnego wydawania pieniędzy.
„Ciepłe” kierunki na ferie
Jeśli należysz do grupy „ciepłolubnych”, zaplanuj ferie zimowe w miejscu, które pomoże zapomnieć o śniegu i niskiej temperaturze w domu. Dobrym wyborem na zimowe miesiące mogą okazać się m.in.:
- Turcja,
- Egipt,
- Tajlandia,
- Wyspy Kanaryjskie,
- Cypr
- Malta.
Chcąc zaoszczędzić, możesz zrezygnować z popularnego formatu all inclusive i zaplanować ferie na własną rękę. Wszystko sprowadza się do znalezienia:
- miejscowości, do której można łatwo dostać się z najbliższego lotniska na własną rękę,
- tanich lotów w ferie, np. w porównywarkach internetowych,
- noclegu z najkorzystniejszą opcją wyżywienia, np. tylko ze śniadaniem albo ze śniadaniem i kolacją.
Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi, upewnij się też, że na miejscu jest dużo atrakcji, które zajmą im czas – czy to w hotelu, czy też w samym mieście.
Uważaj podczas płatności kartą za granicą
Pamiętaj także o tym, że choć płatności kartą za granicą są wygodne, często wiążą się z dodatkowymi wydatkami, np. z opłatami z przewalutowanie. Warto więc wcześniej zadbać o to, aby uniknąć tych nieprzewidzianych wydatków, np. wybierając Kartę Otwartą na Świat w Banku BNP Paribas. Jednym z jej największych atutów jest to, że zapewnia możliwość przewalutowania dla prawie 160 walut bez prowizji za przewalutowanie. Karta ta ma też wyłączoną usługę DCC (Dynamic Currency Conversion). Oznacza to, że użytkownicy tej karty są chronieni przed potencjalnie niekorzystnymi kursami wymiany walut oferowanymi przez zagraniczne terminale płatnicze i bankomaty.
Co więcej, posiadacze Karty Otwartej na Świat mogą skorzystać z bezpłatnego ubezpieczenia „Rezygnacja z Podróży”, obejmującego aż pięciu podróżnych podczas jednej wycieczki. Ubezpieczenie to zapewnia zwrot kosztów związanych z niespodziewanym odwołaniem wyjazdu, nawet do 40 000 zł na jedną osobę na podróż. To istotna ochrona finansowa w przypadku nieprzewidzianych sytuacji – np. jeśli zmienią się Wasze plany na ferie 2025.
Artykuł sponsorowany