Szkoła rodzenia, czy warto?

Szkoła rodzenia czy warto zapisać się do szkoły rodzenia
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Szkoły rodzenia to szkoły warsztaty (kursy) prowadzone dla kobiet w ciąży.

Mogą one uczestniczyć w zajęciach z osobą towarzyszącą. Najważniejszym celem tego typu warsztatów jest zapewnienie kobiecie wsparcia psychicznego i fizycznego przed nadchodzącym rozwiązaniem. Zajęcia prowadzone są pod okiem położnej, która stara się zagwarantować uczestniczkom szkolenia dobrą i otwartą atmosferę. Tylko wtedy kobiety czują się odprężone i chcą aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Warto podkreślić, że o sukcesie szkoły rodzenia często decyduje mechanizm wzajemnego wspierania się kobiet w trakcie zajęć a nierzadko także po nich.

 

W szkole prowadzone są wykłady na temat ciąży i porodu.

Dodatkowo, odbywają się także zajęcia praktyczne. Są to najczęściej ćwiczenia wspomagające i oddechowe. Tego typu ćwiczenia przynoszą ulgę w różnych dolegliwościach spowodowanych zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety w ciąży (przyrost wagi, pochylona pozycja ze względu na powiększający się brzuch, itp.). Przyszłe matki dzięki uczestnictwu w zajęciach mają szansę nadal czuć się energicznie.

 

Przykładowe ćwiczenia

 

1. Ćwiczenie na bóle pleców.
Stoimy wyprostowane w lekkim rozkroku. Ręce kładziemy na biodra, a następnie wypychamy miednicę do przodu tak, aby kość ogonowa była w linii kręgosłupa. Uginając nogi w kolanach dłonie opieramy na plecach pobliżu kości krzyżowej. Wdychając powietrze naciskamy na tylną część miednicy tak, aby kość ogonowa została wypchnięta do przodu.

2. Ćwiczenie poprawiające krążenie.
Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami i opieramy się na łokciach. Wykonujemy krążenia stóp w prawą i lewą stronę. Następnie prostujemy i zginamy stopy.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

3. Ćwiczenie oddechowe.
Kładziemy się na plecach z podkurczonymi nogami, ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych. Pod głowę podkładamy poduszkę. Robimy wdech nosem, a wydech ustami. Podczas wdechu nabieramy powietrza do brzucha. Zatrzymujemy na chwilę oddech, rozluźniając mięśnie krocza. Robimy wydech z lekkim cofnięciem brzucha. Wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wdech.

Czasami mamy do czynienia z kobietami, które z różnych powodów nie decydują się na szkołę rodzenia. W takiej sytuacji, wszystkie wiadomości i praktyczne porady przekazywane są przyszłej matce w trakcie indywidualnych spotkań z położną środowiskowo-rodzinną albo położną z Poradni Ginekologiczno-Położniczej. Co prawda przebieg takich zajęć zasadniczo różni się od tych ze szkoły, ale można powiedzieć, że każda położna z doświadczeniem i odpowiednim podejściem do pacjentki to jednoosobowa szkoła rodzenia.

Niezależnie, czy kobiety uczestniczą w zajęciach grupowych czy w indywidualnych, najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i wypracowanie zachowań pomagających w przyszłym porodzie.

Dzięki szkole rodzenia albo konsultacjom u położnych poród przebiega mniej stresująco, zarówno dla samej kobiety jak i zespołu położniczego. Przyszłe matki mają wiedzę jak zachowywać się na sali porodowej, jakiej współpracy oczekuje od nich lekarz odbierający poród.

Przeczytaj także:

Autor tekstu : Położna Halina Biedroń, ekspert kampanii społeczno-edukacyjnej "Położna na medal"

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent