Weleda
Weleda Baby

Szafa pełna bajek

Szafa-pełna-bajek
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jednym z takich magicznych miejsc jest kawiarnia Cafe Szafe. Położona w samym sercu Krakowa, ale troszkę na uboczu, kusi zacisznym i interesująco urządzonym wnętrzem.

W każdy weekend odbywa się tu prawdziwe święto Dzieci.  

Soboty to „Małe co nieco na scenie” czyli połączenie zabawy, rozwijania wyobraźni i zdobywania przez najmłodszych umiejętności poruszania się w przestrzeni, słuchania, wypowiadania się. Podczas tych warsztatowych spotkań dzieci ćwiczą nie tylko poprawną dykcję i koordynację ruchów, ale również uczą się budowy masek, kukiełek oraz scenografii do przedstawień.

Niedziele upływają pod znakiem spotkań czytelniczych. Ideą przedsięwzięcia jest zintegrowany rozwój dziecka poprzez kontakt z literaturą. Na specjalnej „kanapie czytelniczej” aktorzy teatrów Słowackiego, Ludowego, Groteska, Bagatela, Starego, piłkarze, politycy, dziennikarze, ilustratorzy, autorzy  słowem wszyscy, którzy mają na czytanie ochotę, przedstawiają swoje interpretacje bajek dla dzieci. Czytaniu towarzyszą rozmowy o książeczkach i zagadki. „Szafa pełna bajek” stwarza okazję do dyskusji na temat dziecięcych marzeń, pragnień i planów. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczą w spotkaniach, a ich opiekunowie (w tym samym pomieszczeniu lub w pokoiku obok) mogą delektować się smakiem kawy i domowego ciasta. Niedzielne czytanie w Cafe Szafe to bowiem nie tylko znakomita okazja do poszerzania zainteresowań i wzmocnienia kreatywności najmłodszych, ale także chwila na oderwanie od codziennych spraw i wyciszenie się dla dorosłych.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są właściciele Cafe Szafe: Anna Kaszuba-Dębska i Łukasz Dębski. To im zawdzięczamy niepowtarzalny klimat kawiarni oraz wszelkie inicjatywy skierowane do dzieci mające miejsce w kawiarni. Być może Państwo Dębscy doceniają potrzebę jak najwcześniejszego zapoznawania dzieci z kulturą dlatego, że sami mają z nią bliski kontakt – są autorami wielu książeczek dla najmłodszych, a może dlatego, że jako rodzice dwojga dzieci wiedzą jak ważny jest dla ich przyszłego rozwoju kontakt z książką.

„Certyfikat” jakości spotkaniom czytelniczym w Cafe Szafe wystawia także pani Magda Zawadzka -Wojtaszek, małopolski koordynator Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.Dla mnie spotkania czytelnicze to przyjemność obcowania z ludźmi, którym nie jest obcy świat bajek i bajkowa wrażliwość. Mam na myśli tu nie tylko dzieci ale i dorosłych, którzy z pasji i potrzeby serca przychodzą, co niedzielę, aby uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu, które, wpisane w harmonogram ich niedzielnego dnia, przynosi im uśmiech i niepowtarzalne wrażenia.”

Jeśli w trakcie spotkania zobaczycie sympatyczną blondynkę pstrykającą zdjęcia lub rozprawiającą z dziećmi o bajeczkach to będzie to zapewne pani Magda.

Czytanie w Cafe Szafe to sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia w bajkowym, pełnym niezapomnianych chwil oraz wrażeń świecie, stworzone z myślą zarówno o najmłodszych słuchaczach, czytelnikach jak i o ich mamach, tatach, babciach, dziadkach – słowem wszystkich tych, którym bliska jest  literatura, a zwłaszcza świat baśni.

Nie zapominajmy, że to na nas, dorosłych, spoczywa obowiązek rozbudzenia w dziecku zainteresowań czytelniczych, aby czytanie dla niego było ciekawe i przyjemne, a chęć poznawania kolejnych książek stale wzrastała. Od nas też zależy czy i w jakim stanie magiczny świat bajek przetrwa w nas samych i naszych dzieciach. Spotkania takie jak „Szafa pełna bajek” pozwalają dorosłym wrócić do świata tej jedynej w swoim rodzaju dziecięcej wrażliwości, którą każdy, bez względu na wiek, posiada a maluchom umożliwiają odnalezienie tej wrażliwości w sobie.

Zapraszamy w każdą niedzielę, o godzinie 12.15
„Szafa pełna bajek” w Cafe Szafe
ul. Felicjanek 10

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

www.cafeszafe.com

 

 

 

Zdjęcie pierwsze – Anna Kaszuba-Dębska oraz Łukasz Dębski

Zdjęcie drugie – Hanna Bieluszko

Polecamy również Rozwijanki dla maluchów – Kalimba oraz Klasyczna kolekcja wierszy i baśni dla dzieci

541 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Anna Perlińska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent