Świat z tysiąca kawałków – korzyści z układania puzzli
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Świat z tysiąca kawałków – korzyści z układania puzzli

Puzzle - układanie
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Puzzle, to najprościej mówiąc elementy, które po złożeniu ze sobą tworzą obrazek (mogą być wykonane z twardej tektury, plastiku, gąbki, drewna). W zależności od tego, na jak małe cząstki obrazek podzielono i jaki jest na nim wzór, układanka może być prostsza lub bardziej skomplikowana. Im więcej elementów, tym trudniej znaleźć i połączyć właściwe.

„Układanie puzzli wycisza, sprzyja koncentracji i odnajdywaniu szczegółów, ćwiczy sprawność palcówpodkreśla Asia, mama dwóch chłopców. – Kiedy moi synowie byli młodsi, wybierałam dla nich układanki, które stymulowały ich do zadawania pytań i poznawania interesujących zagadnień. Do ulubionych należały puzzle ze stacją benzynową i wiejskim gospodarstwem”.

Mateusz, mimo że dzieckiem od dawna już nie jest, również uważa puzzle za dobry pomysł na spędzenie czasu – „Wraz z całą rodziną zasiadamy przy różnego rodzaju układankach. Mnie najbardziej podobają się puzzle przedstawiające zabytki architektoniczne, składające się z wielu elementów. Uważam, że każdy powinien raz na jakiś czas spróbować swoich sił w układankach, bo to dobra zabawa”.

Korzyści z układania puzzli

Układanie puzzli ma wiele walorów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest to zabawa nie tylko tania, ale również wyjątkowo pożyteczna i przynosząca wiele frajdy.

Edukacja – układanie puzzli jest doskonałą lekcją dla każdego dziecka. Uczy cierpliwości, umiejętności skupienia, ćwiczy pamięć. Wzór, który dziecko układa może pomóc mu nauczyć się liter, nazw zwierząt, rozpoznawania elementów przyrody i świata, który nas otacza. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni obrazek.

Zabawa – postacie z bajek, ulubione zwierzęta i motywy – stworzenie pięknego obrazu z malutkich elementów to doskonała zabawa, bez względu na wiek. Małe dziecko ucieszy się, gdy z pięciu puzzli wyłoni mu się drzewo, dorosłego będzie napawało dumą złożenie panoramy Tatr. Każde z nich odczuje radość, że dokonało czegoś imponującego. Fajną zabawą może być zakup dwóch takich samych zestawów puzzli i zrobienie zawodów w gronie rodziny lub przyjaciół. Zwycięży drużyna, która szybciej upora się ze złożeniem wzoru.

 

↑ Internetowe warsztaty dla mam dostępne już w Polsce! ↑

 

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Sprawność – dzięki konieczności dobierania/wyszukiwania poszczególnych elementów dziecko ćwiczy sprawność manualną dłoni. Musi precyzyjnie wciskać jeden puzzel w drugi, by zaczął się z tego wyłaniać obrazek. Pomimo pierwszych prób robienia tego na siłę, z czasem maluch dostrzega, że zachowanie precyzji bardziej się opłaca i zaczyna pracować z rozmysłem i dokładnością.
Integracja i praca w grupie – dzieciom często trudno się dogadać, jeśli przyjdzie im razem czymś się zajmować/dzielić. Układanie puzzli doskonale nadaje się do ćwiczenia umiejętności wspólnej zabawy – pracy nad czymś. Będzie to także dobry sposób na integrację, nie tylko rodziny, ale i grupy przyjaciół.

Czas na puzzle

Teraz już wiecie, jakie są korzyści z układania puzzli. Poszukajcie fajnego motywu – i do dzieła. Układać możecie z dziećmi, rodzicami, w gronie znajomych lub samemu. Jeśli po skończeniu pracy będzie wam żal obrazka, który powstał – nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zachowali go dla potomnych. Wystarczy nakleić puzzle na karton i włożyć do antyramy. Upieczecie tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu – zapewnicie sobie świetną zabawę, a wasze mieszkanie zyska element dekoracyjny. Jeśli zrobicie tak z puzzlami złożonymi przez wasze dziecko, będzie to piękna pamiątka (nie zapomnijcie o dacie z tyłu).

 

Źródło – stressfree.pl

 

234 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Joanna Wilgucka-Drymajło

Joanna Wilgucka

Dziennikarka, redaktorka, autorka e-booka "50 pomysłów na proste życie z dziećmi". Specjalizuje się w dziennikarstwie internetowym. Podejmuje tematy m.in. w obszarach: psychologia, edukacja, ekologia, rodzina i wychowanie dzieci, zdrowy styl życia, minimalizm, slow life. Na co dzień "biega" po Internecie, szuka sposobów na prostsze życie i walczy ze stresem.... nie tylko własnym. W wolnych chwilach czyta 3 książki naraz.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent