Świat z tysiąca kawałków – korzyści z układania puzzli

Puzzle - układanie

Mimo że są już dostępne w wersji on-line, nic nie zastąpi uroku ich tradycyjnej postaci – puzzle, bo o nich mowa, nie przestają być zabawą wyjątkowo zajmującą. Mimo prostoty pomysłu, zapewniają rozrywkę na wiele godzin, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Puzzle, to najprościej mówiąc elementy, które po złożeniu ze sobą tworzą obrazek (mogą być wykonane z twardej tektury, plastiku, gąbki, drewna). W zależności od tego, na jak małe cząstki obrazek podzielono i jaki jest na nim wzór, układanka może być prostsza lub bardziej skomplikowana. Im więcej elementów, tym trudniej znaleźć i połączyć właściwe.

„Układanie puzzli wycisza, sprzyja koncentracji i odnajdywaniu szczegółów, ćwiczy sprawność palcówpodkreśla Asia, mama dwóch chłopców. – Kiedy moi synowie byli młodsi, wybierałam dla nich układanki, które stymulowały ich do zadawania pytań i poznawania interesujących zagadnień. Do ulubionych należały puzzle ze stacją benzynową i wiejskim gospodarstwem”.

Mateusz, mimo że dzieckiem od dawna już nie jest, również uważa puzzle za dobry pomysł na spędzenie czasu – „Wraz z całą rodziną zasiadamy przy różnego rodzaju układankach. Mnie najbardziej podobają się puzzle przedstawiające zabytki architektoniczne, składające się z wielu elementów. Uważam, że każdy powinien raz na jakiś czas spróbować swoich sił w układankach, bo to dobra zabawa”.

Korzyści z układania puzzli

Układanie puzzli ma wiele walorów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest to zabawa nie tylko tania, ale również wyjątkowo pożyteczna i przynosząca wiele frajdy.

Edukacja – układanie puzzli jest doskonałą lekcją dla każdego dziecka. Uczy cierpliwości, umiejętności skupienia, ćwiczy pamięć. Wzór, który dziecko układa może pomóc mu nauczyć się liter, nazw zwierząt, rozpoznawania elementów przyrody i świata, który nas otacza. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni obrazek.

Zabawa – postacie z bajek, ulubione zwierzęta i motywy – stworzenie pięknego obrazu z malutkich elementów to doskonała zabawa, bez względu na wiek. Małe dziecko ucieszy się, gdy z pięciu puzzli wyłoni mu się drzewo, dorosłego będzie napawało dumą złożenie panoramy Tatr. Każde z nich odczuje radość, że dokonało czegoś imponującego. Fajną zabawą może być zakup dwóch takich samych zestawów puzzli i zrobienie zawodów w gronie rodziny lub przyjaciół. Zwycięży drużyna, która szybciej upora się ze złożeniem wzoru.

 

 

Sprawność – dzięki konieczności dobierania/wyszukiwania poszczególnych elementów dziecko ćwiczy sprawność manualną dłoni. Musi precyzyjnie wciskać jeden puzzel w drugi, by zaczął się z tego wyłaniać obrazek. Pomimo pierwszych prób robienia tego na siłę, z czasem maluch dostrzega, że zachowanie precyzji bardziej się opłaca i zaczyna pracować z rozmysłem i dokładnością.
Integracja i praca w grupie – dzieciom często trudno się dogadać, jeśli przyjdzie im razem czymś się zajmować/dzielić. Układanie puzzli doskonale nadaje się do ćwiczenia umiejętności wspólnej zabawy – pracy nad czymś. Będzie to także dobry sposób na integrację, nie tylko rodziny, ale i grupy przyjaciół.

Czas na puzzle

Teraz już wiecie, jakie są korzyści z układania puzzli. Poszukajcie fajnego motywu – i do dzieła. Układać możecie z dziećmi, rodzicami, w gronie znajomych lub samemu. Jeśli po skończeniu pracy będzie wam żal obrazka, który powstał – nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zachowali go dla potomnych. Wystarczy nakleić puzzle na karton i włożyć do antyramy. Upieczecie tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu – zapewnicie sobie świetną zabawę, a wasze mieszkanie zyska element dekoracyjny. Jeśli zrobicie tak z puzzlami złożonymi przez wasze dziecko, będzie to piękna pamiątka (nie zapomnijcie o dacie z tyłu).

 

Źródło – stressfree.pl

 

Joanna Wilgucka-Drymajło

Joanna Wilgucka-Drymajło

Dziennikarka, redaktorka, autorka e-booka "50 pomysłów na proste życie z dziećmi". Specjalizuje się w dziennikarstwie internetowym. Podejmuje tematy m.in. w obszarach: psychologia, edukacja, ekologia, rodzina i wychowanie dzieci, zdrowy styl życia, minimalizm, slow life. Na co dzień "biega" po Internecie, szuka sposobów na prostsze życie i walczy ze stresem.... nie tylko własnym. W wolnych chwilach czyta 3 książki naraz.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:gry planszowepuzzle