Sprawdzone, domowe sposoby na ból gardła dla dzieci

Sprawdzone, domowe sposoby na ból gardła dla dzieci

Sprawdzone, domowe sposoby na ból gardła dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Ból gardła, podobnie jak katar lub kaszel, jest dla dziecka bardzo uciążliwy. Utrudnia mówienie, jedzenie, picie i zasypianie, a sam w sobie może być bardzo dotkliwy i nieprzyjemny. Istnieją jednak sprawdzone, domowe sposoby, które pomagają dzieciom w walce z bólem gardła, a jednocześnie są dla nich bezpieczne w użyciu.

 Ból gardła spowodowany jest często infekcją bakteryjną lub wirusową. Towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, grypie, anginie i wielu innym chorobom, na które zapadają dzieci, zarówno te najmniejsze, jak i nieco starsze. Występuje więc często, nawet kilka razy w ciągu roku, ale w większości przypadków, z wyjątkiem infekcji bakteryjnych, można go skutecznie leczyć domowymi sposobami.

 Nawodnienie organizmu i nawilżanie powietrza

 Gardło jest wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, reaguje więc, kiedy powietrze jest zbyt suche lub ciepłe. Gdy dziecko cierpi z powodu bólu gardła, warto zadbać o domową przestrzeń – odpowiednio nawilżone powietrze w optymalnej temperaturze.

 W pierwszej kolejności trzeba jednak zatroszczyć się o organizm dziecka i jego nawodnienie. Wysuszenie śluzówek nosa i gardła sprzyja przyczepianiu się do nich bakterii i wirusów, co dodatkowo pogarsza stan zdrowia, dlatego dziecko powinno pić dużo wody lub innych, łagodnych napojów, a w przypadku niemowląt – mleka. W nawilżaniu śluzówek pomocne są także inhalacje z soli fizjologicznej lub opcjonalnie, z dodatkiem olejków eterycznych. Nie wszystkie olejki jednak nadają się do inhalacji dla dzieci, dlatego trzeba szczególnie uważać podczas ich wyboru.

 Domowe sposoby na ból gardła

 Wybór odpowiedniej metody domowej zależy w dużej mierze od wieku dziecka i jego umiejętności w przyjmowaniu pokarmów. Najmniejsze dzieci, które nie potrafią gryźć i połykać stałego pożywienia, można poić herbatką z rumiankiem z dodatkiem szałwii – napar z tych ziół ma właściwości łagodzące i odkażające. Jeśli dziecko toleruje laktozę i nie wykazuje symptomów uczulenia na miód, można mu podać ciepłe mleko z dodatkiem miodu. Miód ma właściwości antybakteryjne, dlatego oprócz łagodzenia bólu gardła, przyczynia się również do zwalczania jego przyczyny. Starszym dzieciom można podawać także syrop z cebuli lub czosnku, oraz wywar z imbiru, który wykazuje właściwości podobne do miodu.

 Skuteczną metodą na ból gardła jest jego płukanie, jednak to sposób zarezerwowany dla dzieci, które potrafią wypluć przygotowany wywar, a nie połknąć go. Do płukania można wykorzystać napar z rumianku i szałwii, napar z lipy albo sok z buraków z dodatkiem octu winnego lub jabłkowego. Sprawdzają się także płukanki z wody z łyżeczką soli oraz z wody z dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej.

 Oprócz podawania naturalnych specyfików, warto izolować dziecko od środków, które mogą dodatkowo pogarszać stan gardła. Do potraw należy dodawać łagodne przyprawy, podawać ciepłe, ale nie gorące dania oraz jeszcze intensywniej niż zwykle chronić dziecko przed biernym wdychaniem dymu z papierosów.

 Jak leczyć ból gardła, kiedy domowe sposoby zawiodą?

Kiedy domowe sposoby nie działają i dziecko nadal odczuwa dolegliwości bólowe, niezbędny może okazać się lek na silny ból gardła z apteki. Doświadczony farmaceuta na podstawie informacji od opiekunów dziecka dobierze odpowiedni środek lub zaleci konsultację z lekarzem. W gamie produktów aptecznych znajdują się leki w formie syropów lub tabletek do ssania, a także w sprayu – te ostatnie są przeznaczone również dla małych dzieci.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent