Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Któż nie chciałby, aby po zaopatrzeniu się w produkty spożywcze niezbędne na cały tydzień zostało mu dużo gotówki w portfelu? Każdy z nas, gdy płaci w kasie za zakupy spożywcze, z przerażeniem patrzy, jak rachunek coraz bardziej się powiększa. Dobrą wiadomością jest to, że da się robić tanie zakupy, trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad.

6 sposobów na tanie zakupy spożywcze — Jak oszczędzać robiąc zakupy?

Jak tanio robić zakupy? Otóż najgorszym doradcą są emocje, a najkosztowniejszy okazuje się brak planowania. Lista zakupów na tydzień sporządzona w domu nie tylko zapobiegnie niepotrzebnym wydatkom, na które jesteśmy narażeni robiąc zakupy pod wpływem chwili, ale pozwoli nam też rozplanować budżet, który mamy do wydania na produkty spożywcze. Dzięki temu otrzymując rachunek, nie będziemy zaskoczeni jego wysokością, tylko wydamy dokładnie tyle, ile zaplanowaliśmy.

film

Planuj posiłki

Jeśli chcemy zaoszczędzić, należy zacząć od planowania posiłków. Wpływa ono na oszczędzanie pieniędzy i sprzyja mądrym zakupom. Planowanie posiłków to po prostu zadecydowanie co będziemy jeść przez cały tydzień i przygotowanie listy niezbędnych zakupów.

Zanim przystąpimy do planowania zakupów spożywczych, warto sprawdzić stan zapasów w lodówce i szafkach. W pierwszej kolejności trzeba spożywać posiłki złożone z produktów o krótkim okresie ważności, a dopiero na końcu planować dania, do których produktów nam brak. Natomiast należy pamiętać by spożywać rzeczy różnorodne i urozmaicone, co pozwala zaspokoić potrzeby organizmu i czerpać przyjemność z jedzenia.

Szukaj promocji i korzystnych okazji zakupowych

Warto sprawdzać, jakie są aktualne promocje w danym sklepie – pozwoli Ci to kupować produkty po niższej cenie. Możesz szukać też inspiracji w gazetkach promocyjnych albo na stronach internetowych sieci handlowych, a na wiadomość o obniżonej cenie produktów zaplanować w najbliższym czasie dania z nich. Dzięki tanim zakupom za posiłki ostatecznie płacimy mniej.

Stwórz listę zakupów

Zakupy spożywcze można robić codziennie, raz w tygodniu albo raz w miesiącu. Ważne, by wiedzieć, co chcemy kupić i ile za to zapłacimy. Wypełnianie koszyka wszystkim, co nas zafascynuje, kończy się kupowaniem niezdrowych i drogich produktów spożywczych. Planowanie zakupów na cały tydzień pozwala nam kupić tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne.

Kupuj tylko rzeczy z listy

Najważniejsze jest jednak konsekwentne trzymanie się listy. Należy przede wszystkim powstrzymywać się od kupowania rzeczy niezdrowych, na które mamy właśnie ochotę, szczególnie jeśli w tym momencie jesteśmy głodni. Ponadto nie kupujmy rzeczy w niekorzystnych cenach albo o słabej jakości. Lista pozwoli nam również kontrolować wydatki i nie kupować tego, na co nas nie stać. Dzięki kupowaniu tylko zakupów z listy, na której zaplanowaliśmy ilość produktów, unikniemy przyniesienia do domu zbyt dużej ich ilości i tym samym marnowania żywności.

Korzystaj z wyprzedaży produktów o krótkim terminie

Warto pamiętać, że sklepy często wyprzedają taniej rzeczy, które mają krótki termin przydatności do spożycia, ale wciąż są dobre. Wtedy właśnie warto zakupić drogie, luksusowe produkty, których na co dzień nie używamy, uważając za zbyt drogie. Artykuły o krótkim terminie przydatności do spożycia są pełnowartościowe. Po prostu po zakończenia okresu ważności sklep nie może już handlować danym produktem, woli więc sprzedać go taniej niż czekać do ostatniej chwili, a na koniec go wyrzucić.

Porównuj ceny produktów

Zawsze warto sprawdzić, w której sieci potrzebne nam produkty mają lepszą cenę. Niekiedy potrafią się one naprawdę różnić. Oczywiście niemożliwe jest sprawdzenie wszystkiego, ale jeśli potrzebujemy danej rzeczy w większej ilości, zawsze dobrze jest porównać jej ceny w okolicznych sklepach. Jeśli chcesz nabyć droższy produkt, upewnij się, czy na pewno jest on lepszy od tańszych. Sprawdź też, czy produkt, który kusi atrakcyjną propozycją cenową, nie ma jakichś ukrytych wad lub czy nie zawiera niezdrowych składników.

Jak robić tanie zakupy spożywcze? – Jakich błędów należy unikać?

Choć mogłoby się wydawać, że aby zrobić tanie zakupy, wystarczy po prostu po nie pójść i je przynieść – nie jest tak w istocie. Istnieje wiele zasad, które pomagają w robieniu zakupów tanich i racjonalnych, a ich nieznajomość może spowodować przepłacanie, kupowanie niepotrzebnych rzeczy oraz marnowanie żywności, a tym samym pieniędzy.

Jak robić zakupy? Ważne jest chociażby sprawdzanie składów produktów na etykiecie. Powinna być na niej tabela pokazująca procentową zawartość składników takich jak tłuszcze, cukry czy białka. Jeśli znasz ich normy oraz wpływ na zdrowie, łatwo zdecydujesz, czy wydajesz pieniądze na zdrowe zakupy spożywcze.

Ważne jest również, aby nie chodzić na zakupy codziennie, ponieważ idąc po jedną rzecz, najczęściej przynosimy ich do domu więcej. Zakupy najlepiej robić raz w tygodniu w większej ilości zgodnie z przygotowaną listą. Jeśli już musimy pójść po jedną rzecz, wyjdźmy ze sklepu tylko z nią.

Nigdy nie rób zakupów, będąc głodnym, bo uczucie głodu wpływa na większą ilość zakupionych produktów, co zazwyczaj kończy się wysokim rachunkiem Dlatego też, przed pójściem na zakupy, najedz się porządnie i kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.

Patrz na dolne półki, pamiętając, że najdroższe produkty, umieszczone są najczęściej w zasięgu wzroku, klientów. Dlatego warto zaglądać na dolne półki sklepowe, ponieważ znajdują się tam produkty tańsze, a równie dobre.

Jeśli kupujesz środki czystości albo produkty spożywcze o długim terminie przydatności jak makaron, orzechy czy kasze, kupuj duże opakowania, ponieważ znajdujące się w nich produkty są tańsze niż sprzedawane w małych porcjach.

854 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent