Rugby Tag – gra i zabawa dla wszystkich

Rugby dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Pozwala ona na stopniowe szkolenie dzieci przez ich ogólny rozwój, naukę biegania, sztukę panowania nad jajowatą piłką (a nie jest to łatwe) i stwarza szanse dla naszych pociech na prawidłowy rozwój psychofizyczny i zbudowanie podstaw na zachowanie zdrowia w latach późniejszych. Bowiem to dzisiaj kształtuje się serce i jego funkcjonowanie, układ oddechowy i mięśniowy do pracy w przyszłości.

Rugby Tag to możliwość zabawy i trenowania dla wszystkich dzieci.

W tej formie rugby dot. mini żaków (8-10 lat) i żaków (11-12 lat) zawodnicy przystępując do meczu są wyposażeni w paski, do których przymocowywane są na rzepach szarfy nazywane tagami. Zgodnie z przepisami do gry jest wykorzystywana najmniejsza piłka w rozmiarze „3” (seniorzy grają rozmiarem piłki „5”).

W trakcie meczu nie można wchodzić w kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej np. poprzez wejście barkiem, szarżowanie, (czyli wywrócenie zawodnika poprzez chwyt za nogi) itp. Jeżeli chcemy odebrać piłkę drużynie przeciwnej musimy zerwać dwa tagi zawodnikowi posiadającemu piłkę i krzyknąć „tag”. Wówczas piła przechodzi w posiadanie drużyny przeciwnej. Jeżeli zostanie zerwany jeden tag, wówczas zawodni może zrobić tylko trzy kroki, w trakcie, których musi podać piłkę innemu zawodnikowi ze swojej drużyny. Jeżeli tego nie zrobi piłka przechodzi do drużyny przeciwnej. Zawodnik, który zerwał tagi nie rzuca ich na ziemię a oddaje zawodnikowi, któremu je odebrał.

Punkty zdobywa się przez przyłożenie piłki na polu punktowym drużyny przeciwnej. Przyłożeń nie można robić przez tzw. wślizgi, a przez położenie piłki do pola punktowego (nie rzucenie). Koronną zasady w każdej odmianie rugby jest podawanie piłki jedynie do tyłu, w przeciwnym wypadku piłka przechodzi dla drużyny przeciwnej.

Jeżeli w trakcie gry zostanie się poza linią piłki po stronie przeciwnika nie można atakować zawodników od tyłu oraz blokować podań, gdyż wówczas mamy do czynienia z tzw. grą ze spalonego. Wówczas gra zostaje zatrzymana drużyna przeciwna zaczyna grę na wysokości przewinienia, ma czas na uporządkowanie linii ofensywnej i ugruntowanie zdobyczy terenu.

Oczywiście występują auty, jeszcze bez formacji autowej i należy podkreślić, że zawodnikom nie wolno kopać piłki. Mecz trwa dwa razy po siedem minut plus przerwa.

Dla nas rugby to nauka pracy w grupie, myślenie w trakcie gry i po niej z perspektywy zespołu.
Rugby do doskonalenie pracy zespołowej przez podnoszenie swoich umiejętności. Każdy trener stawia na naukę właściwych zachowań przez zawodników, gdyż inaczej trudno jest liczyć na sukces na boisku. Chcę podkreślić, że nasz dzieci także trenują z nami, doskonale się bawią i rozwijają.

Paweł Kopania
Dodatkowe informacje na profilu FB Warszawskiej Asocjacji Rugby.

440 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent