Dylemat ten najprościej byłoby rozwiązać poprzez zdecydowanie się na oba pojazdy lub oddanie decyzji w ręce najbardziej zainteresowanego całą sprawą, czyli samego malucha. Przy odpowiednim dopasowaniu możemy bowiem znaleźć zarówno hulajnogę, jak i rowerek biegowy, z którym poradzi sobie nawet dwuletni brzdąc.
Zanim jednak dokonamy wyboru, możemy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Należą do nich przede wszystkim indywidualne umiejętności dziecka. Duże znaczenie mają także gabaryty i mobilność konkretnego pojazdu, który nie zawsze będzie przemieszczał się za sprawą siły mięśni naszej pociechy. Niestety, wyprawa na rower czy hulajnogę kończy się często powrotnym marszem z maluchem trzymanym jedną ręką i sprzętem do jazdy drugą. Jakie są zatem zalety i wady poszczególnych rozwiązań i z czym musimy się liczyć, wybierając jedno z nich.
Rowerki biegowe stabilne i bezpieczne
Są to najczęściej pierwsze jednoślady, z jakimi dzieci mają do czynienia. Posiadają niezwykle prostą konstrukcję, w której brak jest układu napędowego, czyli pedałów i łańcucha oraz często brak jest hamulca – chociaż coraz częściej spotykane są modele z tylnymi hamulcami obsługiwanymi dźwignią przy kierownicy. Wszystkie rowerki biegowe posiadają ramę, kierownicę i siodełko, napędzane są natomiast za pomocą siły nóg dziecka.
Niezwykle istotną zaletą tego typu jednośladów jest szybka i bezpieczna nauka koordynacji ruchowej i zdolności zachowania równowagi. Są przy tym dość stabilne i bezpieczne, dzięki czemu jazda na nich nie jest groźna. Bardzo często maluchy, które jeździły na rowerkach biegowych we wczesnym dzieciństwie, błyskawicznie uczą się jazdy na zwykłym rowerze i to bez konieczności montowania dodatkowych kółek bocznych.
Co istotne na rowerku biegowym można jeździć nie tylko po asfalcie czy równym terenie. Doskonale sprawdzają się również na polnych i leśnych traktach. Na dodatek obecnie produkowane są multifunkcyjne rowerki, zarówno drewniane, jak i metalowe czy z tworzywa sztucznego, które za sprawą regulacji wielkości rosną wraz z dzieckiem, towarzysząc mu o wiele dłużej.
Największą wadą rowerków biegowych może być ich transport w momencie, gdy znudzone lub zmęczone dziecko odmówi dalszej jazdy. Obecnie dostępne są jednak rowerki ze specjalnymi paskami do noszenia, które ułatwiają całą „akcję ewakuacyjną” i pozwalają na w miarę wygodny powrót do domu.
Hulajnogi dla dzieci wygodne i funkcjonalne
Wielu rodziców obawia się hulajnogi, ponieważ niesie ona ze sobą większe prawdopodobieństwo kontuzji. Z tego powodu hulajnogi dwukołowe zalecane są dla dzieci powyżej 5 roku życia. Istnieją jednak trójkołowe modele, które są o wiele stabilniejsze i bezpieczne dla dziecka, dzięki czemu mogą być używane przez mniejsze, nawet dwuletnie maluchy.
Ciekawym rozwiązaniem są tutaj trójkołowe hulajnogi 3w1, które po zdemontowaniu rączki i założeniu specjalnej kierownicy z piankowym siedziskiem pełnią rolę jeździka, imitującego nieco rowerek biegowy. Taki pojazd jest bezpieczny nawet dla rocznego brzdąca.
Pod względem rozwoju, hulajnoga uważana jest za niezwykle skuteczne narzędzie, poprawiające nie tylko koordynację ruchową i zmysł równowagi, ale również uczące szybkiego reagowania na nagłe i nieprzewidziane sytuacje. Zaletą hulajnogi jest również jej kompaktowość, ułatwiająca transport, a także bezproblemowe przechowywanie. Wadą natomiast jest niewygodna, a czasami nawet niemożliwa, jazda po nierównym terenie.
Patrząc obiektywnie na wady i zalety obu pojazdów, trudno jest zdecydować, który z nich jest tak naprawdę najlepszy. Z tego powodu dobrze będzie, jeśli pozwolimy podjąć decyzję maluchowi, ponieważ to on powinien mieć z jazdy największą frajdę. Jedne dzieci uwielbiają rowerki biegowe, inne wolą hulajnogi. Sprawdźmy po prostu, co odpowiada naszemu podopiecznemu.