Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 1 min. 🕑
Chłopiec w tej sytuacji przeżywa wiele trudnych emocji; czuje smutek, odrzucenie, złość, nie potrafi rozmawiać z kochającymi go przecież rodzicami. Szybko dojrzewa, umiejętnie i delikatnie prowadzony przez panią Różę.

Co niezwykle istotne, historia Schmitta to przypowieść, próba odpowiedzi na pytanie: jak żyć? W niej nie tylko Oskar uczy się pogodzenia z nieuchronnym, on uczy się dobrej relacji z ludźmi, okazywania uczuć, panowania nad przykrymi emocjami, wspierania innych, serdecznej opieki nad innymi, może słabszymi i ufności do Pana Boga. Postać Jezusa Chrystusa jest dla niego coraz bliższa, bo współcierpiąca, ale także cierpiąca dla niego samego, by go zbawić. Ucząca wiary pani Róża utwierdza się w niej sama.

film

Książka E.-E. Schmitta powoduje u czytelników rozważania o cierpieniu i sprawach ostatecznych, o czym i dzieci i młodzież chcą rozmawiać. Pozwala także dziecięcemu odbiorcy, który także w ten tekst jest wpisany, przyjrzeć się dorosłym. Z tej perspektywy oglądani- potrzebują dzieci, by odkryć dla siebie istotne wartości.

Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, Wydawnictwo Znak, Kraków 2004.

Tekst przysłany na konkurs MiastaDzieci.pl – „Książkowe Pogotowie Ratunkowe”.
Danuta J. Bula

828 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Danuta J. Bula

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent