Pucio i ćwiczenia z mówienia. Recenzja książki

Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Pucio rośnie razem z dziećmi. Była już książeczka o pierwszych słowach, była też z zabawami dźwiękonaśladowczymi – obie przyjęte przez rodziców i dzieci z ogromnym entuzjazmem. Autorka  podąża czujnie za maluchami, które w towarzystwie Pucia opanowały szybko pierwsze ćwiczenia mówienia i proponuje czytelnikom nowe zabawy.

W trzeciej części przygód małego Pucia przyszedł czas na „nowe słowa i zdania”. Kto zna wcześniejsze przygody zauważy, że książkowy bohater trochę podrósł. Ja usiadłam do lektury z moim dwulatkiem, który nie znał wcześniejszych przygód Pucia. Zaskoczyło mnie natychmiastowe zainteresowanie. Choć niewiele jest książeczek, których tekst jest w stanie wysłuchać w skupieniu w całości, to ta przygoda całkowicie go pochłonęła. Nic dziwnego. Zdania są krótkie, proste i zrozumiałe, a przygoda opisuje świat bliski i znany malutkiemu dziecku – Pucio z rodziną jedzie na weekend do wujka i cioci w góry. Są zwierzaki, wspólny obiad, zabawy na śniegu. Punktem kulminacyjnym opowieści jest wypadek taty na nartach, który często muszę synowi czytać wielokrotnie.

Książkę urozmaicają obrazki i pytania umieszczone u dołu każdej rozkładówki. 

Pytamy w trakcie lektury dziecko co jedzą bohaterowie, czym się bawią, co robią, jak nazywają się konkretne przedmioty. To bardzo proste rozwiązanie, ale znacznie ułatwia rodzicowi wspieranie mowy dziecka. Co ciekawe, przy „Puciu” syn dużo chętniej ogląda ilustracje i odpowiada na pytania niż przy innych np. obrazkowych książkach. Już po kilku dniach wzbogacił zasób słownictwa o „szpital”, „gips”, „sanki” czy „pierogi”.

Warto zaufać specjaliście jakim jest autorka książki i przeczytać krótki wstęp dla rodziców, nim przejdziemy do wspólnej lektury. Dzieci są różne, u nas „Pucio i ćwiczenia z mówienia” zrobił furorę i nie ma dnia, by syn nie poprosił o przeczytanie, lub przynajmniej omówienie obrazków.

Dużą zaletą tej książki jest jej świetne wydanie i urocze ilustracje, ale przede wszystkim opowieść bliska każdemu małemu czytelnikowi. Dzięki niej dwu- i trzyletnie dzieci mogą trenować w przyjemny sposób składanie pierwszych zdań i odmienianie słów.

Pucio i ćwiczenia mówienia to od pierwszej części książka uważana przez wielu rodziców za „must have” w biblioteczce malucha.

Po wielokrotnej lekturze najnowszej odsłony przygód Pucia musimy dołączyć do grona jego wielbicieli. Jednym słowem – rewelacja!

Ewelina Zielińska

Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Format: 205 x 250 mm
Liczba stron: 40
Okładka: twarda
Premiera: 14.03.2018
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent