rysuj
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Po tej lekturze będziesz lepiej znała swoje dziecko, rozumiała jego reakcje emocjonalne i łatwiej będzie Ci panować nad własną postawą. To poradnik, który w ciekawy sposób przedstawia wyzwania rodzicielstwa i interpretuje zachowania naszych pociech. Autorka na wstępie przestrzega, że nie daje gotowych recept, nie sugeruje idealnych przepisów na idealne dziecko. Takich po prostu nie ma. Propaguje i przedstawia natomiast postawy pozytywnego rodzicielstwa, zachęca, by otworzyć się na emocje dziecka, wsłuchać się w nie, spróbować zrozumieć. Mamy tu bowiem podaną wiedzę psychologiczną, która dokładnie (ale nie nudno) wprowadza nas w tajniki dziecięcej psychiki.

Różne sytuacje, emocje, reakcje, przeżycia tłumaczone są tutaj z punktu widzenia odkryć neuronauki psychologii eksperymentalnej. Dziecko nie chce opuścić placu zabaw, dostaje ataku furii w hipermarkecie, mimo naszych zakazów wyrzuca z szuflady ubrania, odmawia jedzenia, wdaje się w bójki. To tylko przykładowe zachowania, wobec których rodzice czasem czują się wręcz bezradni. Poradnik pozwala nam, krok po kroku, przeanalizować rozmaite sytuacje, pokazuje, jak warto reagować na zachowania dziecka, a czego unikać, jaka postawa może nam pomóc, a jaka jeszcze bardziej oddali od swojej pociechy. Autorka książki, francuska psychoterapeutka pokazuje, że podłożem do gwałtownych reakcji i zachowań, które często określamy jako marudzenie i „bycie niegrzecznym” mogą być rozmaite czynniki, jak np. zbyt duża ilość bodźców czy zmęczenie. To, co wydaje nam się bezpodstawną agresją, niezrozumiałą histerią, wyolbrzymionym problemem czy oznaką buntu lub zwykłej arogancji – może tak naprawdę wynikać z danego etapu rozwoju mózgu i psychiki dziecka. Autorka zauważa, że pewne zachowania są typowe dla określonej grupy wiekowej, np.dwulatki dostają ataku furii, a 1,5 roczne dzieci lekceważą nasze zakazy i prośby patrząc nam prosto w oczy. Pokazuje na różnych przykładach, jak wiele zachowań jest uwarunkowanych psychologicznie i zależy od poziomu rozwoju dziecka, mimo że nam wydają się celowe czy wręcz z premedytacją. Tłumaczy, że w pewnym wieku dziecko nie rozumie zaprzeczeń, nie potrafi wybiegać myślami w przyszłość albo nie zna pojęcia kłamstwa.

Sięgając po tę publikację będziemy mogli zanurzyć się w świat dziecięcych emocji na kilku szczeblach rozwoju. Prześledzimy zachowania rocznego dziecka, ale też trzyletniego. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przykłady postaw rodzicielskich uzupełnione są dowcipnymi ilustracjami. Całość podana w bardzo przejrzysty, przystępny sposób. Lekko, z humorem, ale tłumacząc ważne sprawy i uwrażliwiając na nie – znajdziemy tutaj bowiem nie tylko wyjaśnienia mechanizmów kierujących dziecięcą psychiką, ale też sugestie, co sami, jako rodzice możemy zrobić, jak pracować nad własnymi postawami, jakie błędy najczęściej popełniamy i jak z nimi walczyć.

Lektura tego podręcznika z pewnością nie jest straconym czasem. Można z niego wynieść dla siebie wiele wartościowych refleksji. Często rodzice małych dzieci słyszą komentarze otoczenia: „wchodzi ci na głowę”, „kaprysi”, „manipuluje”, „jest rozpieszczony”. Choćby dlatego warto sięgnąć po poradnik „Próbowałam już wszystkiego” – aby skonfrontować wyobrażenia z faktyczną wiedzą, spróbować zrozumieć, co kieruje naszym dzieckiem w danym momencie i jak możemy mu pomóc w radzeniu sobie z takimi emocjami.

Katarzyna Klimek-Michno

Próbowałam już wszystkiego! Jak radzić sobie z niesfornym dzieckiem bez bicia i krzyku
Isabelle Filliozat
Monika Wenta-Hudziak (tłum.)
Anouk Dubois (ilustr.)
Wydawnictwo Esprint

400 ocen
4.97
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Katarzyna Klimek-Michno

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent