Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Choć poród naturalny niesie mnóstwo korzyści zarówno dla mamy, jak i dziecka, większość kobiet w ciąży odczuwa niepokój tuż przed rozwiązaniem. Czy do porodu można się przygotować?

Przyszłe mamy często czują się zagubione po wysłuchaniu wielu sprzecznych historii z sal porodowych. Aby uniknąć niepewności, już w czasie ciąży warto świadomie przygotować się do porodu – znaleźć doświadczoną położną, uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia, postawić na rzetelne źródła wiedzy i, przede wszystkim, zaufać swojemu ciału.

Czym jest poród naturalny?

Poród naturalny często jest traktowany jako przeciwieństwo cięcia cesarskiego, czyli operacyjnego zakończenia ciąży. Okazuje się jednak, że sprawa jest dużo bardziej złożona. Należy pamiętać, że nie każdy poród drogami natury (poprzez kanał rodny) jest porodem naturalnym. Ten drugi definiowany jest bowiem jako poród fizjologiczny, rozpoczynający się samoistnie po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 42. tygodnia, bez nieuzasadnionych interwencji medycznych. W czasie porodu naturalnego rodząca powinna mieć możliwość przyjmowania dogodnych pozycji i wyrażania swoich oczekiwań. Wszystko po to, by przebieg porodu był jak najbardziej zbliżony do naturalnych warunków, zgodnych z potrzebami przyszłej mamy.

film

Pierwsze skurcze porodowe i rozwieranie szyjki macicy

Po długich miesiącach oczekiwania u większości kobiet samoistnie pojawiają się delikatne skurcze macicy. Na początku nie są zbyt intensywne, występują nieregularnie, czasami wyciszają się na wiele godzin, a nawet dni. Wkrótce pojawiają się jednak skurcze porodowe, które już trudno pomylić z łagodnymi skurczami przepowiadającymi. Skurcze macicy są regularne, stają się coraz intensywniejsze – do tego stopnia, że na szczycie skurczu trudno jest się poruszać czy mówić. Dopóki przerwy pomiędzy nimi nie są dłuższe niż 5 minut, trwa pierwsza faza porodu. Na tym etapie rozwarcie szyjki macicy wynosi 4-6 centymetrów. 

Poród naturalny. Gdy skurcze macicy stają się coraz silniejsze…

Gdy rozpoczyna się druga faza porodu, skurcze porodowe stają się bardziej bolesne, występują znacznie częściej (co 3-4 minuty) i są dłuższe (nawet do 60 sekund). Szyjka macicy rozwiera się wówczas do 8 centymetrów. Trzecia faza porodu – najtrudniejsza – prowadzi do pełnego rozwarcia szyjki macicy. Na tym etapie skurcze pojawiają się co 2-3 minuty, a przez to, że każdy z nich może trwać nawet 90 sekund, może się wydawać, że nie ma między nimi żadnej przerwy. Całe szczęście, faza ta trwa najkrócej. Co więcej, po osiągnięciu 10-centymetrowego rozwarcia szyjki macicy akcja porodowa może się wyciszyć (jest to faza bierna II okresu porodu). W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do ogromnego wysiłku związanego z wydaniem dziecka na świat.

Samodzielne Rodzicielstwo

Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Skurcze parte i ochrona krocza w porodzie naturalnym

Po fazie biernej następuje faza aktywna II okresu porodu, w czasie której dziecko zsuwa się coraz niżej. W porodzie naturalnym rodząca powinna przeć na szczycie skurczu, zgodnie z tym, co podpowiada jej ciało. Jest to bardzo ważne dla postępu porodu – siła tłoczni brzusznej wspomaga wówczas skurcz, ogromną rolę odgrywa również siła grawitacji. Warto jednak pamiętać, by w czasie porodu naturalnego współpracować z położną, która w niektórych momentach może kierować siłą parcia. Wszystko po to, by uniknąć urazów krocza. Jeśli jednak nacięcie krocza okaże się konieczne, wykonane zostanie właśnie w tym momencie.

Poród naturalny. Urodzenie dziecka i karmienie piersią

Po urodzeniu dziecka mama powinna mieć niezakłóconą możliwość dotykania, wąchania, całowania noworodka. Dziecko, które po trudach porodu naturalnego odpoczywa teraz na brzuchu mamy, czuje się bezpiecznie. Pod wpływem bliskości u kobiety wzrasta poziom oksytocyny, zainicjowany zostaje przez to proces odklejania się łożyska, otwierają się również kanaliki mleczne w piersiach. To najlepszy moment na pierwsze karmienie piersią.

487 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent