UD

Pierwsze objawy ciąży. Jakie badania wykonać?

Pierwsze objawy ciąży. Jakie badania wykonać?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Większość kobiet dowiaduje się, że będzie mamą, gdy miesiączka nie pojawia się w spodziewanym terminie. Czy jest to jednak jedyny objaw wczesnej ciąży? Jakie inne symptomy mogą wskazywać na zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w macicy? Które badania laboratoryjne z krwi oraz badania obrazowe wykonać, by potwierdzić wczesną ciążę?

Wczesne objawy ciąży a miesiączka

Najważniejszym objawem wskazującym na zapłodnienie i rozwój ciąży jest brak krwawienia miesiączkowego w spodziewanym terminie. Opóźnienie okresu może być jednak spowodowane innymi czynnikami, takimi jak np. długotrwały stres, gwałtowna utrata masy ciała lub zmiana strefy czasowej. W przypadku braku miesiączki przy regularnie występujących cyklach, warto potwierdzić lub wykluczyć zapłodnienie z wykorzystaniem domowego testu ciążowego. Wykrywa on obecność hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, która jest wytwarzana przez trofoblast (jedną ze struktur zarodka, przekształcającą się później w kosmówkę).

  • Plamienie na początku ciąży

Warto dodać, że jednym z objawów wczesnej ciąży jest tak zwane plamienie implantacyjne. To plamienie w odcieniu od różowego do brązowego, które wywołane jest zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Niekiedy może być mylone z plamieniem śródcyklicznym, dlatego po jego wystąpieniu, ale przy jednoczesnym braku miesiączki, należy wykonać test ciążowy.

Pozostałe objawy wczesnej ciąży (inne niż brak miesiączki)

Czy przed terminem spodziewanej miesiączki kobieta może odczuwać inne, wczesne objawy ciąży? Zdecydowanie tak – wiele pań w okresie od owulacji (tzn. uwolnienia komórki jajowej) i zapłodnienia (czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem) do zagnieżdżenia się zarodka i wreszcie – do szacowanego czasu wystąpienia menstruacji – może doświadczać:

  • lekko podwyższonej temperatury ciała (około 37 °C);
  • tkliwości i obrzmienia piersi;
  • zwiększonego parcia na mocz;
  • porannych nudności, wymiotów i zgagi;
  • uczucia „ciągnięcia” w kroczu i pachwinach, przekrwienia warg sromowych;
  • wzmożonej produkcji wydzieliny pochwowej;
  • uczucia zmęczenia, senności, rozdrażnienia, zmiany nastroju.

Wszystkie wymienione powyżej objawy mogą być następstwem wzmożonej produkcji hormonów ciążowych – w tym progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej.

Badania krwi w ciąży na wczesnym etapie (przyrost beta hCG)

Ciąża może zostać potwierdzona testem z krwi na obecność beta hCG – czyli hormonu ciążowego, wykrywanego także w trakcie wykonywania testu z moczu. Badanie z krwi jest jednak znacznie dokładniejsze niż test ciążowy z apteki – wykrywa bowiem nie tylko samą obecność gonadotropiny kosmówkowej w organizmie, ale oprócz tego wskazuje jej dokładny poziom. Warto powtórzyć badanie z krwi po 24-48 godzinach, by zobrazować dynamikę przyrostu „bety”. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza osób, które w przeszłości doświadczyły ciąży pozamacicznej lub poronienia. Wyniki należy skonsultować z lekarzem, który oceni, czy ilość i procentowy poziom wzrostu hormonu odpowiada wiekowi ciąży.

Dodatkowo na wczesnym etapie ciąży warto wykonać pełną morfologię i inne badania laboratoryjne z krwi oraz moczu, które wskazujemy poniżej. Wiele placówek i laboratoriów udostępnia takie badania dla pacjentów w ramach kompleksowych pakietów — więcej informacji znajduje się tutaj: https://www.alab.pl/.

Jakie badania w ciąży? 1 trymestr a USG

Tak naprawdę pierwsze „obowiązkowe” USG w ciąży wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem jej trwania, natomiast wiele kobiet (zwłaszcza tych, które świadomie starają się o dziecko) udaje się do lekarza od razu po potwierdzeniu zapłodnienia badaniem z moczu i/lub z krwi – nawet w okolicach 5 czy 6 tygodnia. W takiej sytuacji lekarz oczywiście również wykona USG, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Badanie ultrasonograficzne pomaga określić miejsce zagnieżdżenia się zarodka, a także ocenić stopień rozwoju płodu.

Badania krwi we wczesnej ciąży – morfologia i inne

Oczywiście USG to nie wszystko – przyszła mama, na wczesnym etapie ciąży, powinna wykonać szereg badań krwi, sprawdzających kompleksowo jej stan zdrowia. Do takich badań zalicza się między innymi pełną morfologię, określenie grupy krwi, oznaczenie stężenia glukozy i oznaczenie przeciwciał przeciwko najczęstszym chorobom zakaźnym (w tym przeciwko kile, różyczce, toksoplazmozie, cytomegalii i innym). Szczegółowych informacji powinien udzielić lekarz prowadzący ciążę.

Artykuł sponsorowany

319 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent