Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że „przykład idzie z góry” – to rodzice swoim zachowaniem powinni wskazywać dzieciom właściwe zachowania żywieniowe. Jako dorośli musimy zwracać uwagę na to, jak wykorzystujemy składniki używane na co dzień w kuchni, i zdecydowanie ograniczać wyrzucanie jedzenia.

Wiedzę dotyczą właściwego gospodarowania żywnością możemy przekazywać dzieciom podczas wykonywania codziennych obowiązków oraz w czasie zabawy. Wystarczy kilka prostych sposobów, by w przyszłości nasze dzieci znalazły się w gronie dorosłych, którzy będą wiedzieli, jak racjonalnie gospodarować jedzeniem. Oto kilka pomysłów!

film

Wspólne zakupy

 Nauka gospodarowania żywnością może zacząć się już na zakupach. W sklepie tłumaczmy dzieciom, że w koszyku powinny znaleźć się tylko te produkty, które naprawdę są nam potrzebne. Spełniając wszystkie swoje zachcianki, kupując „na zapas” czy w szybkim tempie, powinniśmy mieć świadomość, iż część tych produktów wyląduje potem w koszu. Ponadto zwracajmy uwagę na terminy przydatności do spożycia – uczmy dzieci, że kupując dane produkty, musimy być pewni, że w tym czasie je zużyjemy.

Po przyjściu z zakupów segregujemy produkty – na te, które zużyjemy niebawem, i te, których użyjemy w przyszłości. Powinniśmy je umiejscowić w kuchni we właściwym miejscu. Uczmy dzieci, że produkty z krótszym terminem ważności ustawiamy na bliższych półkach, by szybciej po nie sięgnąć i zużyć je. Produkty, których użyjemy w przyszłości, trzeba właściwie przechowywać, zapobiegając ich zepsuciu. Do tych czynności możemy zaangażować dzieci, które pomogą nam na przykład przełożyć produkty sypkie do pudełek i je podpisać. Pamiętajmy, że ład i porządek w kuchni to ważny krok na drodze do niemarnowania żywności.

Rodzinne gotowanie

Przygotowywanie posiłków wraz z dziećmi może być doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu, wspaniałą zabawą, ale i metodą edukacji dzieci w zakresie niemarnowania żywności. Podczas kolejnych etapów przygotowania obiadu czy kolacji możemy uczyć najmłodszych, jak mądrze postępować z jedzeniem. Powinniśmy wykorzystywać produkty w taki sposób, by wyrzucać tylko ich zupełnie nieużyteczne resztki. Dzieci mogą się też przekonać, że niezużyte jedzenie można wykorzystać podczas przygotowywania kolejnego posiłku.

Dzielenie się i pomoc innym

Niewykorzystane jedzenie podarujmy – bliskim albo organizacjom zajmującym się pomocą potrzebującym lub dystrybucją żywności. Jedzenie nie trafi do kosza i przyda się tym, którzy naprawdę tego potrzebują. A dzieci w przyszłości będą nas naśladować!

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Zabawy, gry, warsztaty edukacyjne

Istotnym elementem nauki niemarnowania żywności mogą być zabawy edukacyjne. W domowym zaciszu możemy w ten sposób uczyć dzieci, jak planować zakupy czy przechowywać żywność. Pomocne będą gry planszowe czy quizy.

Przykładowe zabawy edukacyjne dla dzieci do pobrania:

 

Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości Federacji Polskich Banków Żywności. 

562 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent