Jeszcze kilkanaście lat temu, najważniejsza dla kosmetyków była skuteczność. Dotyczyło to tak produktów dla osób dorosłych, jak i dzieci. Jednak wraz z rosnącą świadomością rodziców, coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się naturalne kosmetyki, które funkcjonalność łączą z dbałością o zdrowie dziecka.
Przede wszystkim bezpieczny skład
W przypadku kosmetyków dla dzieci najważniejszy jest nie wygląd i efekt, ale treść, czyli ich skład. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Cienka skóra noworodka składa się z 3 warstw zamiast 5, a połączenie między warstwą górną (naskórkiem) a skórą właściwą jest bardzo delikatne. W wieku przedszkolnym i szkolnym, ze względu na niedoskonałość układu odpornościowego, skóra jest podatna na reakcje alergiczne. U dzieci zwiększa się przepuszczalność bariery naskórkowej, dlatego zwiększa się ryzyko uszkodzenia skóry, a tym samym pojawienia się infekcji. Okres pokwitania charakteryzuje się intensywną pracą gruczołów podskórnych potowych i łojowych. Zwiększona potliwość, zwiększona produkcja wydzieliny tłuszczowej sprawiają, że skóra nastolatka jest podatna na stany zapalne. Oprócz cech naskórka, wraz z wiekiem zmienia się struktura włosa. Dlatego wybierając kosmetyki, należy wziąć pod uwagę niuanse związane z wiekiem, przeciwwskazania osobiste, zwrócić uwagę na recenzje kosmetologów, pediatrów, a naturalna pielęgnacja pozwala osiągnąć zamierzony efekt kosmetyczny, bez ryzyka pojawienia się efektów ubocznych.
Jakie kosmetyki są potrzebne dziecku?
Kosmetyki naturalne to produkty, które zawierają wyłącznie surowce naturalne – czyli mineralne i składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Ponadto muszą być uzyskiwane w procesach takich jak filtracja, ekstrakcja, suszenie, destylacja, prasowanie, mielenie, liofilizacja i przesiewanie. Pozyskiwanie naturalnych surowców powyższymi metodami, które mają niewielki wpływ na surowiec, pozwala na zachowanie jego wartości odżywczych, zawartych w nim witamin i substancji użytecznych.
Naturalne kosmetyki dla dzieci dzielą się na higieniczne (pielęgnacyjne), ochronne, lecznicze, dekoracyjne. Kosmetyki pielęgnacyjne to mydło, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów, a także środki do kąpieli dziecka, puder, wilgotne chusteczki czy olejki, kremy, balsamy. Kategoria środków ochronnych obejmuje repelenty w postaci kremu, pomadki higieniczne, balsamy do ust oraz mleczko przeciwsłoneczne o indeksie SPF 20-60. Kosmetyki o działaniu terapeutycznym to kremy dermatologiczne (maści) oraz mleczka na trądzik dla nastolatków.
Kluczem jest skład produktu
Priorytetem w przypadku dziecka, jest jego bezpieczeństwo. Znajomość szkodliwych składników pomoże uchronić dziecko przed alergiami, podrażnieniami, zatruciem, nieusuwalnymi plamami. Produkty kosmetyczne dla dzieci nie powinny zawierać takich składników jak parabeny, benzofenony oraz butylokarbaminian jodopropynylu. Niewskazana jest obecność laurylu siarczanu sodu, emulgatorów czy produktów naftowych. Wszystkie są szkodliwe dla wrażliwej skóry dziecka.
Gwarancją odpowiedniego składu są właśnie naturalne kosmetyki. Bezpieczne dla dzieci produkty kosmetyczne i higieniczne wykonane są z ekstraktów ziołowych, olejów roślinnych, wody termalnej. Barwniki muszą być naturalne. Na przykład skład mleczka do opalania zawiera nieszkodliwą ilość tlenku cynku, dwutlenku tytanu. Zalety stosowania kosmetyków higienicznych, ochronnych, medycznych to zdrowa skóra, włosy, paznokcie. Bardzo często w składzie znajdziemy olej jojoba, shea lub kokosowy, witaminy A i E, a także ekstrakty z nagietka, rumianku lub aloesu.