Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie? Poradnik dla początkujących

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie? Poradnik dla początkujących
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Od wielu lat można zaobserwować dynamiczny rozwój przemysłu kosmetyków wegańskich. To wynik zmieniających się preferencji konsumentów oraz ich większej świadomości ekologicznej i zdrowotnej. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ochroną środowiska i dobrem zwierząt coraz więcej firm kosmetycznych decyduje się na produkcję produktów wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego. Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie? Przedstawiamy poradnik dla początkujących.

Co oznacza, że kosmetyk jest wegański?

Kosmetyk wegański to produkt, w którym nie znajdziesz żadnych składników pochodzenia zwierzęcego ani ich pochodnych. Oznacza to, że w procesie produkcji nie użyto m.in. mleka, miodu, wosku pszczelego, lanoliny czy też kolagenu. Zazwyczaj kosmetyki te są oznaczone jako wegańskie, co ułatwia wybór. Pamiętaj jednak, że nie każdy produkt wegański jest oznaczony certyfikatem. Dlatego zaleca się dokładnie przestudiowanie listy składników, aby upewnić się, że rzeczywiście krem do ciała czy balsam jest wegański.

Kolejnym kluczowym aspektem wegańskich kosmetyków jest brak testów na zwierzętach na każdym etapie produkcji. Co prawda w krajach Unii Europejskiej testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zakazane. Niestety w innych państwach praktyka ta jest nadal stosowana. Firmy, które nie wykonują testów na zwierzętach, oznaczają się jako „cruelty-free”.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest wegański?

Nie istnieje żaden ogólny wymóg, który nakazuje oznaczanie produktów wegańskich Znakiem V czy Vegan Trademark. Natomiast bardzo często można zauważyć te oznaczenia na produktach. Dzieje się tak, ponieważ firmą zależy na jasnym przekazie i identyfikacji danego kosmetyku jako wegański. Zatem jak rozpoznać kosmetyki wegańskie? Przede wszystkim zobacz, co znajduje się w składzie produktu. Kosmetyki wegańskie mogą zawierać:

  • oleje roślinne np. olej jojoba, arganowy,
  • masło roślinne np. kakaowe, shea,
  • proteiny roślinne np. sojowe, ryżowe,
  • woski roślinne np. sojowy,
  • wyciągi roślinne np. z aloesu,
  • glicerynę roślinną.

Jeżeli nie jesteś pewna jakiegoś składnika, możesz sprawdzić go w bazach, które znajdziesz w Internecie. Zalecamy jednak wybierać kosmetyki wegańskie znanych i cenionych marek, aby mieć pewność, że produkt rzeczywiście nie ma w składzie składników pochodzenia zwierzęcego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki wegańskie?

Decydując się na zakup kosmetyków wegańskich, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii:

Dokładnie czytaj etykiety produktów, które chcesz kupić

Sprawdzaj skład kosmetyków, aby upewnić się, że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Kosmetyki wegańskie mają w składzie substancje:

  • roślinne,
  • mineralne,

Poznaj składniki

Zapoznaj się z poszczególnymi składnikami, aby wiedzieć, który z nich najlepiej nadaje się do typu Twojej skóry i rozwiąże Twoje problemy, np. suchą skórę czy trądzik.

Określ swoje potrzeby

Przed zakupem dokładnie określ, czego oczekujesz od danego kosmetyku. Czy ma on nawilżyć skórę, czy pomóc pozbyć się konkretnego problemu? Zawsze wybieraj produkty, które są odpowiednie dla Twojej skóry i uwzględniają jej aktualne potrzeby.

Artykuł sponsorowany

524 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent