Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Najlepsze planszówki dla maluszków!

Najlepsze gry planszowe dla maluchów
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Gry dla maluszków ( 3 – 5 lat)

 

„Figuraki” – gra edukacyjna, która uczy dzieci rozróżniać podstawowe figury geometryczne i kolory. Zabawa polega na zapełnieniu pustych figur geometrycznych na planszach. O tym, jakie pole zakrywamy, decyduje rzut dwiema kostkami, jedna wskazuje figurę geometryczną a druga kolor.

„Laleczki” – zabawa w ubieranie laleczek w kolorowe stroje. Możliwość komponowania fantazyjnych ubiorów. Laleczkami może się bawić nawet jedno dziecko. Jeżeli dzieci jest więcej wygra ten, kto pierwszy ubierze swoją laleczkę.

„Memo” – to gra która występuje w niezliczonych odmianach – od najprostszych obrazków (zwierzaczki, pojazdy) do bardziej skomplikowanych, (np. znaki drogowe). Nie tylko trenujemy pamięć, ale także uczymy maluszki nazw przedmiotów.

„Grzybobranie” lub „Kubuś na grzybobraniu” (dla wielbicieli Kubusia Puchatka). Polega na poruszaniu się po planszy i zbieraniu do koszyczka jadalnych grzybów, a omijaniu trujących..

„Gęsi” – polega na przejściu od startu do mety, przeżywając po drodze różne przygody. Jak wspaniale napisała jedna z mam: „Uczymy się liczyć, ale też gra uświadamia, że czasem w życiu mamy mieć szczęście, a czasem czekają nas trudności.”

„Pędzące żółwie” – wyścig do sałaty. Gracz musi dotrzeć swoim żółwikiem do mety (sałaty), problem w tym, że: 1) ruszamy wszystkimi kolorami żółwi losując karteczki z kolorem ′do przodu′ ′do tylu′, 2) żółwie mogą wskakiwać innym żółwiom na skorupę, 3) nie znamy koloru żółwia przeciwnika. Jak pisze nasza czytelniczka: „Zabawne jest obserwować jak twoje dziecko usilnie stara się ukryć swoją sympatię do swojego koloru żółwia i myśli że mu się to udaje :)” Można grać w różnych wariantach, w najprostszej wersji nawet z 3-latkiem, natomiast oryginalna wersja gry wciągnie nawet dorosłych.
(2-5 graczy, od 5 lat)

„Klątwa faraona” – gracze kluczą w krętych labiryntach piramidy i spotykają wiele niespodzianek. Tajemnicze korytarze, wężowiska i złowrogie mumie, to tylko niektóre z przygód, z jakimi muszą się zmierzyć, by przezwyciężyć Klątwę Faraona i dotrzeć do skarbu ukrytego w piramidzie.
(2-4 graczy, od 5 lat)

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

„Zgadnij kto to?” edycja Disney – gra dla dwóch graczy lub dwóch drużyn. Składa się z dwóch tablic z obrazkami bohaterów z bajek Disneya oraz luźnych kart z takimi samymi postaciami. Każdy gracz/drużyna wybiera, którym z bohaterów chciałby zostać i obrazek tego bohatera z luźnych kart. Gra polega na tym, by jak najszybciej odgadnąć kim jest przeciwnik. W tym celu uczestnicy zadają sobie pytania na które odpowiedzią może być tylko tak lub nie, np.: „Czy masz kapelusz?”  Jeśli odpowiedź brzmi nie, gracz zadający pytanie zakrywa na tablicy wszystkich bohaterów, którzy mają kapelusze, w ten sposób eliminując kolejne postacie. Gra uczy logicznego myślenia, analizowania, uwagi, spostrzegawczości. Istnieją różne edycje gry.
(od 5 lat).

W artykule wykorzystano zdjęcie gry „Znajdź księcia” firmy Trefl.

Polecamy również gry dla starszych dzieci i gry planszowych dla młodszej młodzieży.
Opisaliśmy również gry dla najmłodszych z podziałem na wiek.

 

 

 

Autor tekstu : Małgorzata Corvalan

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent