Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Czas pójścia do przedszkola to bardzo stresujący moment w życiu całej rodziny. Na zachowania dziecka przestają mieć wpływ tylko rodzice, ale zaczynają także rówieśnicy i opiekunowie z placówki. Konsekwencją zmian może być brak apetytu u dziecka. Jakie mogą być przyczyny i skutki niejedzenia u 4-,5- lub 6-latka?

Przyczyny braku apetytu u przedszkolaka

Stres  i niechęć do jedzenia

zmianami w życiu malucha po pójściu do przedszkola może spowodować niechęć do spożywania posiłków w nowej placówce oraz w domu. Takie zmiany mają charakter przejściowy i nie powinny mocno wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka. Dziecko musi oswoić się ze zmianami i nowym trybem życia, a także zaakceptować  Brak apetytu może wynikać także z niechęci do wypróżniania w miejscu publicznym i pojawienia się zaparć nawykowych. Bóle brzucha i wzdęcia mogą być na tyle uciążliwe, że spowodują niechęć do jedzenia.

film

Infekcje oraz choroby dziecka i ich wpływ na apetyt

Jedną z kolejnych przyczyn niejedzenia są częste infekcje u dzieci. Przebywanie w dużej grupie rówieśników wiąże się z dużo częstszym katarem, bólem gardła czy kaszlem, które skutecznie zniechęcają do jedzenia. Pamiętajmy, że w czasie choroby należy uzupełniać płyny i zmniejszać dolegliwości bólowe, a apetyt szybciej wróci.

Wpływ rówieśników i niechęć do jedzenia przedszkolaka

Niechęć do produktów wcześniej lubianych przez dziecko może wynikać z kilku przyczyn, między innymi wpływu rówieśników, którzy głośno dają znać, że nie lubią określonych potraw. Chcąc naśladować inne dzieci, maluch także może zgłaszać niechęć do posiłków. Forma przygotowania menu przez placówkę także może spowodować niechęć do wielu smaków. Należy zwrócić uwagę także na to, czy opiekunowie w przedszkolu nie zmuszają dziecka do jedzenia.

Dzieci w wieku przedszkolnym przechodzą etap sprawdzania granic narzucanych im przez dorosłych. Niechęć do jedzenia może być objawem takiego zachowania i próby wyrażenia swojego zdania. Warto rozmawiać z dzieckiem i wspólnie ustalać posiłki oraz decydować o elementach przygotowywanej potrawy.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Pamiętajmy, że przyczyną braku apetytu w każdym przedziale wiekowym mogą być niedobory żelaza lub cynku, nietolerancje pokarmowe czy upały. Zwróćmy uwagę także na to, czy dziecko rzeczywiście nie ma apetytu czy może jest wręcz przejedzone. Podjadanie słodyczy przed posiłkiem, picie słodkich napojów lub gęstych soków owocowych skutecznie zapełnia żołądek i wywołuje niechęć do głównych posiłków.

Skutki braku apetytu u przedszkolaka

Jeśli brak apetytu wynika z przejściowej sytuacji czy infekcji, nie należy się niepokoić. Jednak długotrwała niechęć do jedzenia ma wpływ na całokształt rozwoju fizycznego, ruchowego i psychicznego u dziecka. Niedobór składników pokarmowych powoduje spowolnienie wzrostu i rozwoju narządów wewnętrznych, osłabienie organizmu obniża napięcie mięśniowe, co skutkuje mniejszą aktywnością fizyczną i rozwojem ruchowym. Zmęczenie i apatia mogą skutkować brakiem odpowiednich relacji z rówieśnikami i rozwojem społecznym, a zmuszanie do jedzenia może rozwinąć niechęć do jedzenia i w przyszłości wywołać zaburzenia postrzegania żywności.

309 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent