Maluch w swoim pokoju – jak to zrobić?

Maluch w swoim pokoju – jak to zrobić?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Kiedy na świat przychodzi dziecko, dla rodziców oraz niemowlaka – nie ma nic ważniejszego, niż stały i bliski kontakt ze sobą. Wszystko to sprawia, że dziecięce łóżeczko ze szczebelkami, często rozkładane jest w sypialni rodziców, co początkowo jest komfortowym i praktycznym rozwiązaniem. Zdarza się też, że z różnych względów, mama i tata decydują się na spanie ze swoją pociechą w jednym łóżku. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, a czasem lat, obecność małego współlokatora staje się uciążliwe albo rodzice dojrzewają do przeniesienia dziecka do osobnego pokoju. Niełatwo jest odzwyczaić malucha od spania w jednym pomieszczeniu czy łóżku ze swoimi rodzicami. Proces ten należy przeprowadzić subtelnie i w przemyślany sposób, aby nie doprowadzić u dziecka do traumy. Jedną ze skuteczniejszych metod, żeby przekonać dziecko do zamieszkania w jego pokoiku, jest ciekawa aranżacja jego nowej przestrzeni, w tworzeniu której może aktywnie uczestniczyć. Mamy nadzieję, że lektura artykułu zainspiruje Was do zaprojektowania wyjątkowego kącika dziecięcego, co pozwoli na szybką przeprowadzkę brzdąca – bez zbędnych dramatów i rozterek.

Dlaczego dziecko powinno spać w swoim pokoiku?

Przeprowadzenie dziecka do swojego pokoju, jest tak samo naturalne, jak to, że dla budowania emocjonalnej więzi i bliskości – znalazło się ono w sypialni rodziców. Pomijając kwestie związane z brakiem intymności i wygody dorosłych, trzeba też zwrócić uwagę na sferę psychiczną dziecka. Nie ma określonego wieku, w którym należy przyzwyczajać malucha do spania w osobnym pomieszczeniu. To sprawa indywidualnej dojrzałości i świadomości – jedni rodzice sugerują „roszadę”, gdy dziecko skończy 18. miesięcy, a inni potrzebują na to kilku lat. Uleganie presji malucha i odkładanie w czasie aranżacji pokoju dla niego – nie jest dobrym rozwiązaniem. Przyczynia się to do tego, że nie budujemy w dziecku poczucia pewności siebie, samodzielności, a przez utrwalania toksycznej zależności – potęgujemy w nim lęki. Wspólne projektowanie i urządzanie dziecięcego kącika, może być wspaniałą zabawą oraz okazją do zaangażowania pociechy do wybierania kolorów, czy różnych motywów ozdobnych.

Pokój z tapetą w gwiazdki

Zadbaj o ciepłą i przytulną scenerię

Jeśli dziecko będzie współautorem aranżacji swojej osobistej przestrzeni, z pewnością ułatwi mu to adaptację i oswojenie się z nowym miejscem. Dobrym pomysłem jest m. in. wstępna selekcja kilku tapet i pozostawienie ostatecznego wyboru maluszkowi. Sprawdzonym rozwiązaniem są tonacje oparte na pastelach, dzięki czemu tworzą aurę spokoju i przytulności. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć tapet z różnymi motywami graficznymi, np. bajkowymi, które kojarzą się maluchowi z dobrą zabawą, radością i bezpieczeństwem. W sklepach z materiałami do wykańczania wnętrz, nie brakuje okładzin ściennych z bohaterami ulubionych kreskówek, misiami, księżniczkami, gwiazdkami, kwiatuszkami, zwierzętami czy różnymi pojazdami. Bardzo ważnym elementem tworzenia przytulnego kącika dla brzdąca, jest właściwe oświetlenie. Dzieci lubią zasypiać przy świetle czy w delikatnym półmroku, dlatego ciekawą opcją może być zastosowanie ledowych listew przysufitowych lub przypodłogowych. Z powodzeniem można też zamontować oprawy punktowe (tzw. „oczka” lub kinkiet), które oświetlałyby bajkowe motywy na tapecie.

obraz_2

Detale i ozdoby pomagają maluchowi w aklimatyzacji

W skutecznej aklimatyzacji malucha w osobnym pokoiku, pomocne są też wszelkiego rodzaju dodatki – pluszaki, kolorowe poduszeczki oraz wolnostojące lampki. Jeżeli uda się utrzymać większość detali w stylistyce pasującej do wystroju wnętrza (np. tapety, zasłonki, mebelki) – to taka harmonijna oraz przyjazna przestrzeń, którą pokocha dziecko, sprawi, że będzie ono spokojniejsze i szybciej przyzwyczai się do nowego otoczenia. Kiedy w pokoju chcemy umieścić więcej dodatków i elementów dekoracyjnych, to warto postawić na tapety bardziej jednolite. Takie rozwiązanie ma również wymiar praktyczny, bowiem jest odporne na zmieniające się upodobania i preferencje dorastającego dziecka.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent