Mała Lama w łóżku sama. Recenzja książki

Mała Lama w łóżku sama, recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Chyba znaczna część mam, zna ten o to scenariusz: dziecięce łóżeczko, czytanie do snu, zamknięcie małych oczek, cichutkie wyjście na paluszkach. Udało się! Skarb uśpiony, w końcu można nadrobić  domowe zaległości, usiąść z ciepłą herbatką… MAMOOOO!

Zapewne jeszcze któraś z nas pamięta, ten nielubiany moment skończonej bajki. Niby jeszcze jej słuchamy, nie do końca dociera do nas treść, ale gdy nagle zapada cisza, senność mija. Przytulny przed chwilą pokój zalewa cisza i ciemność.

Właśnie z taką sytuacją boryka się Mała Lama i jej mama. Gdy tylko mama wychodzi z pokoju , Mała Lama zaczyna płakać. Dlaczego? Bo została sama. Wtedy chce się jej pić, woła mamę, która co prawda odpowiada, że „już”, ale nadal się nie zjawia. Obawa zamienia się w strach, strach w panikę. A co jeśli mama już nigdy nie przyjdzie?

W strachu Lama,
drżąca cała,
wokół mrok,
 po prostu dramat!
A co jeśli
– brak jej tchu –
Mama już NIE WRÓCI TU?!

Fabuła urzekła zarówno mnie, jak i dziewczynki, jednak największym jej atutem są humor i ilustracje. Po mistrzowsku połączono problematykę dziecięcego strachu przed samotnym zasypianiem, piękne  rymy (w przekładzie Wojciecha Manna) oraz bardzo wymowną mimikę zarówno Małej Lamy jak jej mamy. Wymowną tak mocno, że usłyszałam od Zosi: mama lama robi taką minę jak Ty mamo, gdy wracasz do domu i odkrywasz, że pies zrobił sobie gryzak z twoich nowych butów.

Książkę polecam przedszkolakom oraz ciut starszym dzieciom. Duże litery i niewielka ilość tekstu sprawią, że dzieci zaczynające przygodę z samodzielnym czytaniem, również po nią sięgną. To naprawdę fajna, dopracowana pod każdym względem książka.

Mała lama opinie o książce

Mała Lama w łóżku sama
Autor: Anna Dewdney
Oprawa: Twarda
Objętość: 40 stron
Format: 255×260 mm
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Mando

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent