Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑

Corocznie w okresie jesienno-zimowym, większość rodziców małych dzieci zmaga się z infekcjami przeziębieniowymi. Najczęstszymi dolegliwościami są katar, kaszel, osłabienie, czasem gorączka. W takiej sytuacji rodzice poszukują bezpiecznych, naturalnych metod leczenia. Leki homeopatyczne mogą być dobrym wyborem przy przeziębieniach u dzieci w każdym wieku, również niemowląt, noworodków a także dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Homeopatia to metoda leczenia opracowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna ponad 200 lat temu. Leki homeopatyczne przygotowywane są z naturalnych składników – roślinnych, mineralnych lub zwierzęcych – i są rozcieńczane, tak aby zachować jedynie minimalne ilości aktywnego składnika. Dzięki temu uważa się je za bezpieczne, nawet dla małych dzieci, oraz pozbawione działań niepożądanych, które mogą występować w tradycyjnych lekach.

TUTAJ przeczytasz więcej o tym, czym są leki homeopatyczne, jak działają oraz czy są bezpieczne.

Na czym polega dobór leku homeopatycznego?

Dobór właściwego leku homeopatycznego jest kluczowy dla osiągnięcia oczekiwanych efektów. Leki homeopatyczne nie są przypisane do danych dolegliwości, tak jak ma to miejsce w przypadku powszechnie stosowanych leków, które wszystkie wskazania mają opisane jasno w dołączonej ulotce.

W przypadku leków homeopatycznych przy dolegliwościach np. kataralnych, skuteczne bywają setki różnych leków. Dostępnych leków homeopatycznych są już tysiące i wyłonienie spośród nich tego, który właściwie pobudzi organizm do samoleczenia, wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Warto w tej kwestii skorzystać z pomocy profesjonalnego homeopaty. Homeopata, zbierając tzw. wywiad homeopatyczny, zadaje zazwyczaj kilka wnikliwych pytań, aby uzyskane odpowiedzi naprowadziły go na wybór, najlepiej dopasowanego do danego stanu chorobowego, leku. Pytania mogą się czasem wydać zaskakujące, bo dotyczą nie tylko charakteru dolegliwości, ale również tego, jak dziecko się zachowuje w stanie choroby, np. czy jest osłabione, poirytowane, czy chce być pocieszane, czy ma ochotę na ciepłe czy zimne napoje, na co ma apetyt, czy jest mu cieplej, czy może zimniej niż zwykle, a także co pogarsza lub daje ulgę w objawach, np. pogorszenie w nocy czy polepszenie na świeżym powietrzu.

Leki homeopatyczne przydatne w infekcjach:

Leki homeopatyczne często przydatne przy katarze:

  • Allium cepa – polecany przy wodnistym katarze i kichaniu, z pieczeniem nosa.
  • Pulsatilla – stosowany przy gęstym, żółtawym katarze, szczególnie nasilającym się wieczorem.
  • Euphrasia – łagodzi katar wodnisty z podrażnieniem oczu, które mogą łzawić.
  • Arsenicum album – pomaga przy obfitym, wodnistym i drażniącym katarze, często połączonym z uczuciem wyziębienia.
  • Nux vomica – stosowany przy zablokowanym nosie w nocy, pogorszeniu rano, często towarzyszy kichanie.

Leki homeopatyczne często przydatne przy kaszlu:

  • Drosera – na kaszel suchy, napadowy, który nasila się nocą.
  • Spongia tosta – pomocny w przypadku suchego, szczekającego kaszlu.
  • Bryonia – stosowany przy suchym kaszlu z bólem w klatce piersiowej, który nasila się podczas ruchu.
  • Hepar sulphuris – łagodzi kaszel wilgotny, szczególnie gdy dziecko jest wrażliwe na zimno.
  • Rumex crispus – na suchy, męczący kaszel, który nasila się przy zmianie temperatury lub chłodnym powietrzu.

Leki homeopatyczne często przydatne przy gorączce:

  • Aconitum napellus – na nagłą, wysoką gorączkę z niepokojem, zwłaszcza na początku infekcji.
  • Belladonna – stosowany przy wysokiej gorączce z zaczerwienieniem twarzy i suchym kaszlem.
  • Ferrum phosphoricum – na gorączkę, która rozwija się stopniowo, z uczuciem osłabienia i zmęczenia.
  • Gelsemium – pomocny przy gorączce z ogólnym osłabieniem i sennością.
  • Chamomilla – stosowany w przypadku gorączki, która towarzyszy ząbkowaniu, wraz z rozdrażnieniem i płaczliwością.

Leki homeopatyczne często przydatne w przeziębieniach:

  • Kali bichromicum – polecany przy gęstym, lepkim katarze i zatkanym nosie, zwłaszcza gdy objawy nasilają się rano oraz towarzyszy im uczucie ucisku w zatokach, często wydzielina z nosa spływa do gardła.
  • Gelsemium – polecany przy ogólnym osłabieniu, senności i dreszczach, które towarzyszą przeziębieniu.
  • Arsenicum album – na przeziębienie z uczuciem zimna, zmęczeniem i drażniącym katarem.
  • Nux vomica – zalecany przy przeziębieniu z zatkanym nosem w nocy, wodnistym katarem w ciągu dnia, kichaniem oraz ogólnym uczuciem rozdrażnienia i nadwrażliwości na zimno.
  • Mercurius solubilis – przydatny przy przeziębieniu z bólem gardła, obfitym ślinieniem oraz zapaleniem migdałków. Często towarzyszy mu również podwyższona temperatura i nieprzyjemny zapach z ust.

Jak podawać leki homeopatyczne dzieciom?

Leki homeopatyczne dostępne są w postaci drobnych granulek, kropli lub tabletek, co ułatwia ich aplikację dzieciom. Głównym nośnikiem leków homeopatycznych jest cukier i dzięki temu dzieci bardzo chętnie przyjmują leki homeopatyczne. W przypadku niemowląt i małych dzieci zaleca się, aby granulki były rozpuszczane w niewielkiej ilości wody. Dawkowanie oraz częstotliwość podawania zależy od stanu chorego i powinno być każdorazowo dobierane przez homeopatę. 

Infekcje nawracające

O ile sporadyczne stany przeziębieniowe leczy się homeopatycznie dobierając lek do wszystkich obserwowanych w danej infekcji objawów, to już infekcje nawracające wymagają głębszego podejścia do tematu. Wielu rodziców zgłasza się do gabinetu homeopaty z powodu infekcji, które w krótkich odstępach czasu nawracają, a ich przebieg bywa bardzo zbliżony. Taka sytuacja może świadczyć o pewnej tendencji lub słabości dziecka do częstego zapadania na podobny typ infekcji. Bardzo często są to nawracające zapalenia ucha, anginy czy też zapalenia oskrzeli. W przerwaniu takiego błędnego koła bardzo skuteczna jest homeopatia. Jednak w przypadku takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie pełnej około godzinnej konsultacji aby dobrać dla dziecka całościowy, indywidualny lek homeopatyczny, który pomoże mu trwale odzyskać równowagę i zdrowie.

Bezpieczeństwo homeopatii

Homeopatia to bezpieczna i skuteczna metoda wspierająca organizm dziecka w walce z przeziębieniem, katarem oraz kaszlem. Dzięki naturalnym składnikom i delikatnemu działaniu, leki homeopatyczne mogą być stosowane nawet u najmłodszych pacjentów, w tym niemowląt. Indywidualnie dobrane przez specjalistę leki homeopatyczne pomagają wzmocnić naturalne mechanizmy obronne organizmu i wspierają trwały powrót dziecka do zdrowia. Homeopatia, stosowana zgodnie z zasadami, może pomóc dziecku przetrwać sezon jesienno-zimowy w zdrowiu, stanowiąc ważny element naturalnego wsparcia zdrowotnego dla całej rodziny.

576 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
Monika Sierakowska

Monika Sierakowska

Absolwentka dwóch kierunków studiów magisterskich na Uniwersytecie Szczecińskim i czteroletnich studiów w Słowackiej Akademii Homeopatii Klasyczne (SAKH). Uczestniczka międzynarodowych kursów i seminariów homeopatycznych, członkini Słowackiej Izby Homeopatów (SKH). W gabinecie stacjonarnym (Koszalin) oraz online (rejestracja) skutecznie wspiera osoby w stanach ostrych i przewlekłych, zarówno w dolegliwościach fizycznych, jak i problemach emocjonalnych. Pracuje z dziećmi i dorosłymi, stosując indywidualnie dobrane leki homeopatyczne zgodnie z podejściem klasycznym oraz korzystając z najnowszych osiągnięć i narzędzi współczesnej homeopatii. Więcej informacji: www.monikahomeo.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent